چرا تجویز داروی آنفلوانزا برای درمان کرونا ممنوع شد؟

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، مهر/ در حالی که معاون درمان وزارت بهداشت، با ابلاغ دستورالعملی به رؤسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور، خواهان ممنوع شدن تجویز داروی تامی فلو برای بیماران مبتلا به کرونا شده است، سرپرست جمعیت هلال احمر، از واردات دو میلیون کپسول تامی فلو خبر داده است.

چرا تجویز داروی آنفلوانزا برای درمان کرونا ممنوع شد؟

چنین تصمیم گیری هایی در دو دستگاه دولتی و عمومی، این ابهام را به همراه داشته که چرا همان زمان که تجویز این دارو برای بیماران مبتلا به کرونا از سوی وزارت بهداشت ممنوع می گردد، سرپرست جمعیت هلال احمر، از واردات دو میلیون کپسول تامی فلو برای توزیع در داخل کشور خبر می دهد.

کیانوش جهانپور سخنگوی کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این دو خبر در یک بازه زمانی اعلام می گردد، گفت: درست که وزارت بهداشت، تجویز این دارو را برای بیماران مبتلا به کرونا ممنوع اظهار داشت، اما این مسئله دلیلی بر ممنوع شدن واردات این دارو نیست.

وی با عنوان این مطلب که سفارش این داروها مربوط به گذشته بوده و یک شبه تصمیم به واردات گرفته نشده است، اضافه نمود: قطعاً واردات این دارو مورد احتیاج خواهد بود، چرا که تاریخ مصرف این داروها دو سال بوده و برای سال آینده که دوباره شاهد موارد ابتلاء به آنفلوانزا خواهیم بود، استفاده می گردد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، گفت: آنچه مسلم است، تامی فلو برای بیماری کرونا تأثیری ندارد و از پروتکل دارویی این بیماری حذف شده است.

در همین حال، قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، در نامه ای به رؤسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور، دستور داد که داروی تامی فلو از لیست داروهای تجویزی بیماری کرونا حذف گردد.

بر اساس آنچه که معاون درمان وزارت بهداشت، به آن استناد نموده است، شواهد علمی و اثبات شده است که نشان می دهد مصرف اوسلتامی ویر بر اساس راهنمای بالینی آنفلوانزا صرفاً در خدمات درمان بستری و سرپایی این بیماری قابل تجویز است. لذا، با توجه به فرایند کاهش موارد ابتلاء به آنفلوانزا در حال حاضر مصرف این دارو در سایر موارد اندیکاسیونی نداشته و مجاز نیست.

منبع: همگردی
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 247

به "چرا تجویز داروی آنفلوانزا برای درمان کرونا ممنوع شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تجویز داروی آنفلوانزا برای درمان کرونا ممنوع شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید