نحوه درست خوابیدن و انتخاب بالش مناسب

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، داشتن بالش های مناسب، نه تنها باعث آرامش می گردد؛ بلکه نقش مهمی در حفاظت از اندام های بدن، مانند سر، گردن، شانه ها، لگن و ستون فقرات، نیز دارد.

نحوه درست خوابیدن و انتخاب بالش مناسب

به گزارش ایسکا، بالش ها باعث می شوند که بالاتنه در هنگام خواب، در یک راستا قرار بگیرد، بعلاوه فشار را در نقاط مختلف بدن کاهش داده و متعادل می نمایند. بالش باید متناسب با شکل، قوس ها و شرایط منحصر به فرد بدن هر کس در هنگام خواب انتخاب شود؛ تا نقاط فشار را کاهش دهد.

انتخاب بالش مناسب، برای برطرف مسائل ستون فقرات

برای افراد مبتلا به اختلالات ستون فقرات، انتخاب نوع مناسب بالش، می تواند به ویژه در استراحت و راحتی ستون فقرات مهم باشد. خواب کافی، فرصتی برای بدن است که بتواند چالش های شرایطی، جسمی و عصبی روزانه خود را بهبود بخشد.

مواد پرنماینده بالش، از نظر سطح حفاظت از اندام های بدن، متفاوت هستند. بیشتر ِبالش های نرم یا پُر شده از پَر، در مقایسه با بالش هایی که با مواد سفت تری پُر شده اند، سطح حفاظت کمتری دارند.

یک مطالعه تحقیقاتی، میزان حفاظت را در 3 نوع بالش مختلف، مقایسه کرد:

بالش ارتوپدی استوانه ای که از کپسول های پلی پروپیلن پُر شده بود

بالش فوم، با شکلی زاویه دار، ساخته شده از پلی اورتان

بالشی که 100٪ از پَر ِغاز ساخته شده بود

با اینکه تحقیقات می توانند مفید باشند، راحتی و حفاظت منحصر به فرد هرکس، باید عامل مشخص نماینده باشد. امتحان کردن یک بالش به مدت یک هفته، می تواند برای تصمیم گیری در خصوص مناسب بودن آن، کافی باشد.

استفاده مناسب از بالش، می تواند به کاهش یا جلوگیری از ابتلا به بسیاری از انواع درد، مانند درد کمر، گردن، شانه، لگن و سایر درد های مفصلی، یاری کند.

تنظیم ارتفاع بالش، با حالت خوابیدن و میزان بدن

گردن انسان کمی به جلو قوس دارد (برای حفظ وزن سر در حالت ایستاده)، و حفظ این قوس، به هنگام استراحت، مهم است.

اگر ارتفاع بالش در هنگام خوابیدن به پهلو یا پشت، خیلی بلند باشد، گردن به طور غیر عادی به سمت جلو یا پهلو خم می شود و این امر سبب کشیدگی عضلات پشت گردن و شانه ها می شود. این شرایط بعلاوه ممکن است باعث تنگی نای، و در نتیجه انسداد جهت تنفس، و گاهی خروپف کردن شود، که خود می تواند خواب را مختل کند. در مقابل، اگر ارتفاع بالش خیلی کم باشد، عضلات گردن می توانند کشیده شوند.

میزان و فرم بدن، به احتمال زیاد روی میزان مناسب بالش تأثیر می گذارد، اما معمولاً بالش باید ارتفاعی حدود 10 تا 15 سانتی متر داشته باشد تا بتواند از سر و گردن (و شانه ها در حالت خوابیده به پشت)، محافظت کند. یک مطالعه کوچک تحقیقاتی که سه ارتفاع مختلف بالش های فومی را آنالیز میکرد؛ نشان داد که بالش هایی با ارتفاع حدودا 10 سانتی متر، برترین تراز ستون فقرات، بیشترین راحتی و کمترین فعالیت عضلانی را ایجاد مینمایند.

برترین بالش ها، برای شرایط (پوزیشن) های مختلف خواب

شرایط خواب، یک عامل کلیدی در انتخاب برترین بالش برای راحتی و راستای مناسب بدن است. خوشبختانه، بسیاری از بالش ها برای شرایط های خاص خواب، در دسترس مصرف نمایندگان قرار دارند.

بالش مناسب برای خوابیدن به پشت

هنگام خوابیدن به پشت، یک بالش باید از انحنای طبیعی، یا لوردوز (lordosis)، ستون فقرات گردنی، سر، گردن، و شانه ها، به طور مناسب حفاظت کند. ارتفاع بالش در این حالت، باید کمتر از بالش های مورد استفاده در هنگام خوابیدن به پهلو باشد.

قرار دادن یک یا دو بالش دیگر در زیر زانوها، سبب کاهش هر گونه کشیدگی موجود در پشت می شود. این بالش ها معمولا قوس کمر را صاف نموده و از این طریق، از فشار وارده بر مفصل های پشتی ستون فقرات، می کاهند.

خوابیدن به پشت، برترین حالت برای یاری به استراحت کمر است و به نظر بسیاری از افراد، این حالت، تنها راه خوابیدن در هنگام ابتلا به کمر درد شدید یا پس از جراحی ستون فقرات می باشد.

بالش مناسب برای خوابیدن به پهلو

هنگام خوابیدن به پهلو، بالش باید سر و گردن را در حالتی مناسب قرار دهد؛ تا ستون فقرات، بتواند حالت خط صاف افقی و طبیعی خود را حفظ کند. برای خوابیدن به پهلو، به بالش ضخیم تری، نسبت به حالت خوابیدن به پشت، احتیاج است.

خم کردن زانو ها و قرار دادن یک بالش سفت دیگر بین آن ها، ستون فقرات را در حالتی مناسب قرار می دهد. هنگامی که هیچ تکیه گاهی بین پا ها وجود نداشته باشد، پای بالایی به سمت پایین چرخیده، و سبب کشیدگی لگن می شود؛ این امر می تواند خط طبیعی ستون فقرات را بهم بریزد.

تحقیقات محدودی در خصوص بالش مناسب برای خوابیدن به پهلو، وجود دارد. یک مطالعه کوچک نشان داد که بالش لاتکس، در میان پنج نوع بالشت مورد آنالیز (بالشت فومی زاویه دار، فومی معمولی، پلی استر، پَر و لاتکس استاندارد)، از سایرین مناسب تر است.

بالش مناسب برای خوابیدن روی شکم

خوابیدن روی شکم، استرس زا ترین حالت ممکن، برای پشت و گردن است. پزشکان به بیماران توصیه می نمایند که در صورت ابتلا به بعضی شرایط خاص، یا پس از جراحی ستون فقرات، از خوابیدن روی شکم خودداری نمایند.

اگر خوابیدن یا استراحت روی شکم را ترجیح می دهید، باید از بالشی نسبتاً صاف استفاده نمایید یا اینکه سر را مستقیماً روی تشک قرار دهید؛ تا سر و گردن دچار کشیدگی نشوند. در این حالت، بهتر است یک بالش نسبتاً مسطح دیگر زیر شکم یا لگن خود بگذارید تا به حفظ تراز طبیعی کمر یاری کند.

بالش مناسب برای خوابیدن در حالت های ترکیبی

افرادی که در حالت های مختلفی به خواب می فرایند، باید از بالشی استفاده نمایند، که دارای قسمت های بلندتر، برای خوابیدن به پهلو، و قسمت های کوتاه تر، برای خوابیدن به پشت باشد. بالشی با ترکیبی از مواد پرنماینده مختلف یا یک بالش پوسته گندم سیاه نیز ممکن است مناسب باشد. اگر از یک بالش تک منظوره بهره ببرید، به احتمال زیاد برای خوابیدن به پشت، خیلی بلند و برای خوابیدن به پهلو، بیش از حد کوتاه خواهد بود.

انواع مختلف بالش

استفاده از بالش مناسب برای راحتی و حفاظت از اندام ها، می تواند در کاهش یا جلوگیری از ابتلا به کمردرد یا گردن درد، موثر بوده و بعلاوه خوابی خوب را برایتان به ارمغان بیاورد.

در خصوص مواد مورد استفاده در بالش، گزینه های زیادی وجود دارد. ممکن است از بیش از یک نوع ماده، مانند لاتکس و فوم خرد شده، برای پر کردن آن ها استفاده شود.

این ها بعضی از متداول ترین مواد پر نماینده بالش هستند:

پشم شیشه یا پلی استر

لاتکس

مموری فوم (فوم خاطره ای)

آب

پوسته گندم سیاه

هیچ استاندارد رسمی برای اصطلاحات نرم، میانه یا سفت، درمورد بالش، وجود ندارد. از آنجا که امتحان کردن بالش در فروشگاه ها سخت است، ضروری است که سیاست فروشگاه را در خصوص بازگرداندن کالا، آنالیز کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1447

به "نحوه درست خوابیدن و انتخاب بالش مناسب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه درست خوابیدن و انتخاب بالش مناسب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید