برترین درجه دما برای خواب

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، چه در بحبوحه موج گرما باشید و چه در وسط زمستان خوابیدن زمانی که دمای هوا مناسب نیست کار دشواری خواهد بود. می توانید پنکه را به طور مستقیم روبرو خود قرار دهید، اما کوشش برای خوابیدن با ملحفه های عرق نموده تقریبا غیر ممکن است. برعکس اگر انگشتان پایتان یخ زده باشد و هیچ پتویی نتواند از لرزیدنتان جلوگیری کند بعید به نظر می رسد بتوانید خوابی عالی داشته باشید.

برترین درجه دما برای خواب

به گزارش خبرنگاران به نقل از هومز اند گاردنز، بنابراین، برترین درجه دما برای خواب کدام دما است؟ از نظر علمی شواهد نشان می دهند دمای اتاق خوابمان می تواند بهداشت خواب سالم را ارتقا دهد و قرار گرفتن در برترین درجه دما نه تنها به شما یاری می نماید تا به خوبی آرام شوید بلکه به بدنتان اجازه استراحت و بهبودی می دهد.

تعدادی از کارشناسان خواب اشاره نمودند که برترین دما برای خواب 18 درجه سانتی گراد است. اگرچه این درجه دما از فردی به فرد دیگر فرق دارد، اما میانگین خوبی می باشد. باید ترموستات خود را در جایی بین 15 تا 24 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

دمای شب باید خنک تر از دمایی باشد که در طول روز ترجیح می دهید. اگر به طور معمول دمای خود را در طول روز روی 23 درجه سانتیگراد نگه می دارید سعی کنید آن را به مدت یک هفته تا 18 درجه سانتیگراد در شب کاهش دهید تا ببینید چگونه برای روی خوابتان تاثیر می گذارد. خنک نگهداشتن اتاق تان در دمایی بین 15 تا 20 درجه سانتی گراد خواب بهتری ایجاد می نماید. این بدان خاطر است که وقتی برای خواب آماده می شوید متابولیسم تان به طور طبیعی کُند می گردد و با انجام این کار دمای مرکزی بدن تان کاهش می یابد.

به عنوان بخشی از چرخه خواب دمای بدن شما به طور مداوم در طول روز تغییر می نماید و به طور معمول در اواسط تا اواخر بعد ازظهر به اوج خود می رسد. حدود ساعت 5 صبح دمای بدن تان به خنک ترین نقطه خود می رسد و سپس دوباره آغاز به افزایش می نماید. این چرخه بار ها تکرار می گردد و با سطوح نور و ریتم شبانه روزی مطابقت دارد.

چرا دمای مناسب اهمیت دارد؟

هنگامی که دمای بدن شما در این سطح مطلوب نباشد بر خوابتان تاثیر می گذارد. بیشتر افراد زمانی که هوا گرم است خوب نمی خوابند، زیرا تغییرات دما باعث تغییر در الگوی خواب و کیفیت می گردد. دمای بالاتر می تواند مقدار خواب موج آهسته و خواب حرکت سریع چشم (REM) را در طول شب کاهش دهد که با عنوان خواب عمیق نیز شناخته می گردد. خواب عمیق برای تندرستی حیاتی است، زیرا آرامش بخش ترین بخش خواب شبانه است و به افراد یاری می نماید صبح ها سرحال بیدار شوند.

از مزایای تنظیم ترموستات بر روی 18 درجه سانتی گراد می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

ارتقای راحتی: تنظیم دمای شما محیط خواب راحتتری ایجاد می نماید. هم چنین، این امر می تواند به جلوگیری از تعریق بیش از حد، گرگرفتگی و ناراحتی عمومی که باعث اختلال در خواب می گردد نیز یاری نماید.

حمایت از ترشح ملاتونین: ملاتونین هورمونی است که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می نماید. دمای ایده آل و خنک تر برای خواب ترشح ملاتونین را تحریک می نماید که به بدن این پیغام را ارسال می نماید که زمان خواب فرا رسیده است.

به طور کلی کیفیت خواب را بهبود می بخشد: با اختلالات خواب کمتر قرار گرفتن در برترین دما برای خواب می تواند شانس ورود و ماندن در مراحل مهم خواب یعنی حرکت سریع چشم و خواب عمیق را افزایش دهد و در نتیجه خواب با کیفیت بهتری داشته باشد.

چگونه دمای ایده آل را حفظ کنیم؟

در طول دوره های هوای گرم و موج های گرما خنک نگه داشتن اتاق ممکن است سخت باشد. در ادامه به چند راه مهم برای کاهش دمای بدن اشاره خواهیم کرد:

اولین مورد این است که حداقل یک ساعت قبل از خواب ورزش کنید. پیش از تصمیم گرفتن برای خوابیدن باید به ورزش کردن انتها دهید، زیرا هر فعالیت بدنی می تواند محرک باشد و خوابیدن را برای تان سخت تر کند.

نکته دیگر آن که شب ها دوش آب گرم بگیرید. ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما این کار می تواند به شما یاری کند خواب راحت تری داشته باشید. آب گرم در ابتدا دمای بدن را افزایش می دهد، اما وقتی از حمام بیرون می روید دمای بدن تان کاهش می یابد، زیرا هوای محیط خنک تر از آب گرمی است که با آن دوش گرفته اید و این امر به کاهش دمای بدن تان یاری می نماید و باعث می گردد احساس خستگی کنید و کمی راحت تر بخوابید.

یک نکته واضح دیگر که البته فراموش کردن آن آسان است لزوم تنظیم ترموستات بر روی یک تایمر برنامه ریزی شده است. این موضوع می تواند به شما یاری کند بهتر بخوابید و راحت تر از خواب بیدار شوید.

در نهایت روی خرید محصولاتی از جمله ملحفه های خنک نماینده و روکش های تشک سرمایه گذاری کنید که دمای شما را تنظیم می نمایند و باعث می شوند راحت تر بخوابید.

گرم خوابیدن بهتر است یا سرد خوابیدن؟

هموار در دمایی سردتر خوابیدن بهتر از دمای اتاق گرم تر خوابیدن است. کارشناسان اشاره می نمایند که دمای پایین تر به شما یاری می نماید بهتر بخوابید. زمانی که بدن تان خود را برای خواب آماده می نماید به طور طبیعی خنک می گردد. دمای گرم تر با بیدار بودن همراه است و بنابراین از خوابیدن سریع تر شما جلوگیری می نماید. دمای بالای 23 درجه سانتیگراد خواب را مختل می نماید.

آیا باید با پنجره باز بخوابید؟

باز گذاشتن پنجره هنگام خواب می تواند بر سلامت شما تاثیر منفی بگذارد. کارشناسان اشاره می نمایند که یک پنجره باز می تواند حفره های بینی را خشک کند و اجازه دهد میکروب ها و باکتری ها وارد اتاق خواب شما شوند. این شرایط می تواند سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث بیمار شدن شما گردد.

هم چنین، بازگذاشتن پنجره هنگام خواب می تواند دمای اتاق تان را بیش از مقدار سرد کند. دمای کمتر از 12 درجه سانتیگراد می تواند باعث گردد شب ها به علت سرد بودن بیش از حد بیدار بمانید و در نتیجه خواب ناآرام و ناراحت نماینده داشته باشید.

همه ما می دانیم که داشتن یک خواب عالی تا چه مقدار خوب است. با این وجود، مزایای آن فراتر از خستگی کم تر است. خواب ترمیمی برای سلامتی و تندرستی لازم است بنابراین با فرا رسیدن هوای گرم مهم است که دمای بدن خود را تا حد امکان تنظیم کنید. دمای دستگاه خنک نماینده خود را تنظیم کنید، ملحفه های تازه خریداری کنید یا روی تشک خنک نماینده سرمایه گذاری کنید و بدون عرق کردن بخوابید.

منبع: فرارو
انتشار: 27 خرداد 1402 بروزرسانی: 27 خرداد 1402 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1645

به "برترین درجه دما برای خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین درجه دما برای خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید