کابل نیوز: عبدالله پیشنهاد آمریکا برای سهم داشتن در کابینه را رد نموده است

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، شبکه خبری کابل نیوز اطلاع داد که در آستانه مراسم تحلیف غنی، عبدالله پیشنهادات آمریکا برای سهم گیری از کابینه آینده دولت افغانستان را رد نموده است.

کابل نیوز: عبدالله پیشنهاد آمریکا برای سهم داشتن در کابینه را رد نموده است

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان وبلاگ 8 شارژ، در حالی که فردا مراسم تحلیف اشرف غنی به عنوان رییس جمهور افغانستان است، دفتر ریاست اجراییه این کشور از برگزاری مراسم تحلیف عبدالله عبدالله اطلاع داد.

بر اساس اعلام ریاست اجراییه، فردا همزمان با مراسم تحلیف غنی، عبدالله نیز سوگند می خورد و حکومت موازی را تشکیل خواهد داد.

با نزدیک شدن به مراسم تحلیف، خلیلزاد که اواخر هفته گذشته به کابل آمده بود، در جلسه ای چند ساعته با عبدالله به دنبال ایجاد توافقی دیگر این بار میان سران ارشد دولت افغانستان بود.

تلویزیون دولتی کابل نیوز، در گزارشی خاطرنشان کرد که عبدالله 3 پیشنهاد ایالات متحده آمریکا را رد نموده است. بر اساس این گزارش، این 3 پیشنهاد در قالب صلح، حکومت و امنیت مطرح شده است.

به گزارش کابل نیوز، این پیشنهادات شامل رهبری شورای صلح، رهبری ارشد نیروهای امنیتی و رییش شورای امنیت این کشور و داشتن سهم 40 درصدی در کابینه آینده است.

پس از اعلام نتایج چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، عبدالله در بیانیه ای این نتایج را باطل خاطرنشان کرد و از تشکیل حکومت فراگیر اطلاع داد.

به دنبال اعلام این موضوع از سوی عبدالله، بعضی از شخصیت های سیاسی افغانستان از جمله حامد کرزی و عبدالرشید دوستم از تشکیل حکومت فراگیر به رهبری عبدالله حمایت کردند.

در ابتدا قرار بود مراسم تحلیف غنی در 8 حوت برگزار گردد اما به درخواست دولت آمریکا به تعویق افتاد و ارگ دلیل آن را جلوگیری از شیوع کرونا در افغانستان خاطرنشان کرد.

این در حالی است که بعضی گزارش ها از کوشش مقامات آمریکایی برای رایزنی و گفت وگو با عبدلله و بعضی چهره های سیاسی افغانستان خبر می دهند.

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا که به تازگی توافق نامه صلح را با طالبان امضاء نموده، به کابل سفر کرد و با عبدالله به گفت وگو کرد.

پس از آنکه عبدالله در مراسم قرائت بیانیه مشترک میان آمریکا و دولت افغانستان در مورد توافق صلح ظاهر شد، بعضی حدس ها از ایجاد یک توافق میان غنی و عبدالله حکایت داشت اما عبدالله در جمع وبلاگ 8 شارژ گفت که تنها به دلیل اهمیت موضوع صلح به مراسم آمده و همچنان بر موضع خود پایدار است.

وی همچنین گفت که دولت غنی مانع از اجرای توافق صلح با طالبان است.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 218

به "کابل نیوز: عبدالله پیشنهاد آمریکا برای سهم داشتن در کابینه را رد نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابل نیوز: عبدالله پیشنهاد آمریکا برای سهم داشتن در کابینه را رد نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید