وزیر دفاع: پیغام ایران به همسایگان صلح، دوستی و امنیت است

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، تهران (پانا) - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت دریا فرصت های بی نظیری برای کشور در حوزه های مختلف فراهم نموده و با الحاق ناوشکن دنا به نداجا عمق راهبردی ایران اسلامی در دفاع از منافع خود در عرصه دریا افزایش یافت.

وزیر دفاع: پیغام ایران به همسایگان صلح، دوستی و امنیت است

به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، سرتیپ امیر حاتمی روز دوشنبه در مراسم پیوست ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناو مین شکار شاهین ایران در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش که با حضور ویدیوکنفرانسی رییس جمهوری همراه بود، گفت: بیش از 2500 کیلومتر مرزهای آبی کشورمان به ویژه در جنوب کشور فرصت های فراوانی را برای توسعه دریامحور ایجاد نموده است.

وی اضافه نمود: این فرصت ها شامل فرصت های مالی، فرهنگی و دفاعی است و از عوامل مهم عمق راهبردی کشور است که قابلیت دفاع راهبردی برای ما فراهم می نماید.

وزیر دفاع با بیان اینکه تردیدی نیست که در سده های گذشته از این نعمت عظیم الهی در کشور غفلت شده است اضافه نمود: در دو دهه گذشته سیاست ها و برنامه های خوب و ارزشمندی برای دستیابی به اهداف عظیم و الهی ملت ایران از طریق دریا تدوین شده و یک محیط راهبردی نوین برای کشور در حال شکل گیری است.

وزیر دفاع تاکید نمود: دستیابی به این اهداف علاوه بر اراده سیاسی و برخوردای از سیاست های راهبردی مستلزم یک قدرت دریایی فزاینده است که دو مولفه و الزام اصلی آن برخورداری از صنعت دریایی پیشرفته و مشارکت فعال در تامین امنیت خطوط دریایی و کشتیرانی است.

امیر حاتمی گفت: وزارت دفاع و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در هر دو حوزه ورودی قدرتمندی را انجام داده اند، امروز به حول و قوه الهی و در نتیجه برنامه ریزی ها و کوشش های جهادی، جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به قدرت دریایی در شان ملت عظیم ایران، گام های موثری برداشته و ناوگان های تجاری و نظامی ایران در اقصی نقاط دنیا حضور گسترده و موثری دارد.

وی یادآور شد: از زمان ورود ناوگروه نیروی دریایی ارتش به دریای مدیترانه که مورد توجه وسیع در سطح دنیای نهاده شد، مدت زیادی نمی گذرد، در حالی که امروز در آب های دوردست و در اقیانوس ها حضور مقتدرانه ای دارند بدون اینکه احتیاج به پهلوگیری در این راستاهای طولانی داشته باشند و این افتخار عظیمی است که نصیب جمهوری اسلامی ایران شده است.

وزیر دفاع ادامه داد: وزارت دفاع با سازماندهی یک صنعت عظیم و مستقل برای حوزه دریا توانسته به پیروزیت های عظیمی در این صنعت همچون سایر حوزه های صنعت دفاعی دست یافته و پیروز شده احتیاجمندی های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از ارتش، سپاه و نیروی انتظامی در حوزه شناوری و تجهیز تسلیح آنها به سلاح ها و تجهیزات پیشرفته و به روز را تأمین کند.

امیر حاتمی گفت: در مجموع در چهار سال گذشته بیش از 110 فروند شناور تندرو، سطحی و زیرسطحی تحویل نیروها شده است که تجهیز ناجا به اسم حافظ مرزهای کشور به انواع شناورها از اولویت های این دوره بوده به طوری که در طول دوره فوق تعداد 12 فروند شناور 60 فوتی حیدر به ناجا تحویل شده که بیش از دو برابر تعداد تحویلی در دوره مشابه قبل بوده است.

وی ادامه داد: در حوزه تسلیح و تجهیز هم، شناورها به تسلیحات و تجهیزات پیشرفته در حوزه موشک های کروز و اژدر، پدافند هوایی و به ویژه سونارهای پیشرفته، گامهای بلندی برداشته شده و در برد موشک های کروز دریایی به بیش از 1000 کیلومتر دست یافته ایم.

وزیر دفاع تاکید نمود: آنچه امروز با دستور رییس جمهوری به نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلایم ایران الحاق می گردد، ناوشکن دنا از کلاس موج و بعلاوه اولین ناو مین شکار به نام شاهین با کوشش است.

امیر حاتمی گفت: ساخت ناوشکن دنا مبتنی بر بازطراحی ناوشکنهای کلاس موج و ارتقای آنها به طور کامل در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و با همکاری نزدیک نیروی دریایی و راهبردی ارتش جمهوری اسلایم ایران اجرا شده است. با الحاق این ناوشکن توانمندی ناوگان دریایی در چابکی، سرعت عمل و واکنش سریع بودن، مقابله با اهداف آفندی و پدافندی، عمق دادن به دفاع، توان درگیری با انواع شناورهای سطحی و زیرسطحی، افزایش یافته و امکان بهره گیری از سامانه های جنگ الکترونیک و نهایتا توان همراهی و حفاظت از انواع یگان های شناور در مسافت های بیشتر فراهم می گردد.

وی گفت: تهدید آب های مجاور از طریق مین های دریایی که می تواند از طریق نیروهای متجاوز و حتی گروه های تروریستی مورد استفاده قرار گیرد و ضرورت آمادگی برای مقابله با آنها، انگیزه ای برای نیروی دریایی و صنایع دریایی شد تا به سمت طراحی و ساخت اولین ناو مین شکار حرکت نمایند و با برخورداری از این ناو نقش ایران در ایجاد امنیت آبهای منطقه و خطوط کشتیرانی بیش از گذشته فراهم خواهد شد.

وزیر دفاع یادآور شد: این رویداد هنوز شروع راستا تبدیل شدن ایران به قدرت عظیم دریایی درحد شان ملت ایران و در راستا دستیابی به تمدن نوین اسلامی است. دانشمندان، متخصصان، تکنسین ها و کارکنان خدوم حوزه صنعت دریایی این عهد را با شما ملت ایران می بندند که در این راستا پرتلاطم اما شیرین از هیچ کوششی فروگذار نخواهند کرد و به عهد خود برای دفاع از ملت ایران و ارزش های والهی آن و ایفای نقش فعال در راستا رشد و بالندگی کشور پرهمت و پرکوشش خواهیم ماند.

وی تاکید نمود: پیغام ما به همه دوستان و همسایگان پیغام صلح، دوستی و امنیت است. جمهوری اسلامی ایران خود را شریکی مطمئن و دوستی شفیق برای همسایگان می داند و آمادگی خود را برای تقویت پیوندهای دوستی و همسایگی و هم چنین اقدامات مشترک برای بهره گیری بیشتر از خدمات متقابل را اعلام می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1115

به "وزیر دفاع: پیغام ایران به همسایگان صلح، دوستی و امنیت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دفاع: پیغام ایران به همسایگان صلح، دوستی و امنیت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید