واکنش روانی دختران نوجوان به شروع قاعدگی

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، شروع قاعدگی برای دختران نوجوان نماد بلوغ جنسی است. یکی از دلایل نگرش منفی غالب دختران نسبت به شروع قاعدگی، عقاید منفی دیگران در این مورد است.

واکنش روانی دختران نوجوان به شروع قاعدگی

بچه ها به مرور و آهستگی رشد می کنند اما تغییرات رشدی در دوران نوجوانی ناگهانی بوده و باعث واکنش های روانی و خلقی در نوجوانان می شود. این تغییرات ناگهانی نوجوانان را در شناخت خود و هویتشان دچار مشکل می کند. برای اینکه نوجوان بتواند با موفقیت این تغییرات بسیار زیاد را یکپارچه کند و آن را به صورت احساس هویت شخصی ثابتی درآورد و احساس اعتماد به نفس کند زمان لازم است. این مسئله به خصوص در مورد تغییرات مربوط به کارکرد جنسی نوجوانان (شروع قاعدگی دختران و نعوظ و انزال در پسرها) چشمگیرتر است. از این جهت لازم است والدین برخود مناسبی با این موضوع داشته باشند.

شروع قاعدگی در دختران

قاعدگی برای یک دختر نوجوان معنایی بیش از صرفا یک سازگاری فیزیولوژیکی دارد. قاعدگی نماد بلوغ جنسی است، نماد موقعیت آینده یک دختر به عنوان زن است. از آنجا که واکنش یک دختر به قاعدگی ممکن است به امور گسترده ای تعمیم پیدا کند، این مساله که تجارب اولیه اش تا جای ممکن مطلوب باشد اهمیتی حیاتی دارد. متاسفانه بسکمک از دختران به این رشد بهنجار و غیر قابل اجتناب نگرشی منفی دارند. در بسکمک از مطالعات معلوم شده که بسکمک از نوجوانان به قاعدگی با دیدی منفی می نگرند و یا نسبت به آن بی تفاوتند. اغلب می گویند دوران قاعدگی یک دردسر است و باید برای آن آمادگی داشت و یا چیزی است که یک زن باید با آن بسازد. مثبترین جنبه آن از نظر آنان این است که نشانه بلوغ و رشد است.

علت نگرش منفی دختران به شروع قاعدگی چیست؟

  • یکی از دلایل اینکه غالب دختران نوجوان نسبت به شروع دوران قاعدگی نگرشی منفی دارند، عقاید منفی رایج دیگران در این مورد است. اگر والدین و دوستان دختر طوری با او رفتار کنند که گویی به خاطر دردسری که دچار شده نیاز به همدردی دارد و این حادثه را بدبختی بزرگی برای زنان بدانند دختر هم همین واکنش را نشان خواهد داد.
  • علت دیگر واکنش های منفی اولیه به قاعدگی ممکن است در درد و ناراحتی های جسمانی مانند سردرد، پشت درد، دردهای معده ای و گرفتگی عضلات باشد. در حال حاضر به کمک داروهایی مانند آسپیرین که جلوی ماده اولیه شیمیایی مسبب درد را می گیرد درد تسکین می یابد. ورزش مرتب، رژیم غذایی مناسب (مثل اجتناب از نمک یا شکر و کافئین زیاد) و استراحت کافی نیز می تواند مفید باشد.

برخورد صحیح والدین با شروع قاعدگی در دختران

درصورتی که والدین برخورد معقولانه و درستی داشته باشند بسکمک از واکنش های منفی روانی دختران به قاعدگی از بین می رود یا کمتر می شود. والدین می توانند کاری کنند که شروع دوران قاعدگی برای دختر نوجوان خوشایند باشد نه ترس آور، به این ترتیب که:

او را برای شروع دوران قاعدگی آماده کنند، برای اجتناب از تاثیرات جانبی روانی و جسمانی شدید به پزشک مراجعه کنند، طبیعی بودن این پدیده را برایش توضیح دهند و به او نشان دهند که از اینکه دیگر بزرگ شده احساس غرور و افتخار می کنند. واردل پومروی روانشناس بالینی در مورد پدری می گفت که قاعدگی دخترش را با خریدن گل برای او جشن گرفت و به این ترتیب دختر هم احساس غرور و افتخار کرد چون پدرش در واقع این واقعه که او زن جوان شده بود جشن می گرفت.

نعوظ، انزال و احتلام شبانه در پسران

همانگونه که شروع قاعدگی ممکن است باعث نگرانی دختران شود، نعوظ کنترل نشده و اولین انزال، در پسرها نیز ممکن است نگرانی آنان را به دنبال داشته باشد. هرچند که نوجوانان به توانایی خود در نعوظ به عنوان نشانه مردانگی افتخار می کنند ولی در عین حال ممکن است از اینکه نمی توانند این واکنش را کنترل کنند دچار شرمزدگی و نگرانی شوند. آنان خیلی از موارد به این فکر می کنند که آیا سایر نوجوانان هم در کنترل خود ناتوانند یا خیر؟

اولین انزال نوجوان معمولا در عرض یکسال بعد از شروع جهش نموی واقع می شود (حدود 14 سالگی، هرچند که ممکن است خیلی زود و در سن 11 سالگی و یا در سن 16 سالگی واقع شود). اولین انزال ممکن است در نتیجه خودارضایی یا احتلام شبانه باشد (خارج شدن منی در هنگام خواب که با رویاهایی همراه است). پسری که قبلا خودارضایی کرده ولی انزالی نداشته، در صورتی که انزال داشته باشد ممکن است پیش خود فکر کند که چیز مضری است و یا از لحاظ جسمانی دچار مسئله ای شده است. بعضی دیگر از پسران از اولین احتلام شبانه هیجان زده شده و آن را نشانه مرد شدن می دانند.

منبع: رشد و شخصیت کودک

منبع: setare.com
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 682

به "واکنش روانی دختران نوجوان به شروع قاعدگی" امتیاز دهید

1 کاربر به "واکنش روانی دختران نوجوان به شروع قاعدگی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش روانی دختران نوجوان به شروع قاعدگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید