11 حرکت بی نظیر یوگا برای کاهش درد قاعدگی

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، چرخه قاعدگی برای هر فرد می تواند متفاوت بوده و نشانه های گوناگونی داشته باشد. قاعدگی به طور معمول با درد و بعضی نشانه ها از جمله حالت تهوع و ضعف همراه است. اگرچه نمی توان به طور کلی جلوی این نشانه ها را گرفت، ولی مصرف بعضی غذاها و انجام بعضی ورزش ها می تواند به شما برای کاهش درد قاعدگی یاری کند تا احساس درد و ضعف کمتری داشته باشید و بهتر با نشانه های قاعدگی کنار بیایید.

11 حرکت بی نظیر یوگا برای کاهش درد قاعدگی

یوگا یکی از ورزش هایی است که به خوبی می تواند به کاهش دردهای بدن از جمله درد قاعدگی یاری کند. در نوشته امروز می خواهیم برترین تمرین های یوگا برای کاهش این درد را معرفی کنیم که راه حل بسیار مناسبی هستند و می توانند به یاری شما بیایند.

در این نوشته ابتدا نگاهی به بعضی روش ها برای کاهش درد قاعدگی می اندازیم، سپس به سراغ 11 تمرین بی نظیر یوگا می رویم که می توانند به شما برای مقابله با این درد یاری نمایند. در سرانجام هم چند نکته دیگر را آنالیز می کنیم که حتما باید در نظر داشته باشید. پس در ادامه ما را همراهی کنید.

چه کارهایی برای کاهش درد قاعدگی مناسب هستند؟

راه حلهای زیر بسیار ساده و کارآمد هستند و تأثیر زیادی روی کاهش درد قاعدگی می گذارند. شما با یاری این راه حلها می توانید سبک زندگی خود را عوض کنید و درد خود را به طور قابل توجه ای کاهش دهید. ولی اگر به هر دلیلی نتوانستید نتیجه بگیرید حتما به سراغ یک پزشک بروید و از او یاری بگیرید.

 • کاهش استرس و اضطراب های روزمره
 • ورزش منظم و سبک
 • مصرف غذاهای سالم از جمله میوه ها و سبزیجات تازه و کاهش مصرف خوردنی های شیرین، پرنمک، چرب و کافئین دار.
 • عدم استفاده از دخانیات.

افزون بر این، همانگونه که گفتیم یوگا و حرکات کششی هم برای کاهش درد قاعدگی مفید هستند. به طور کلی، یوگا یک ورزش سبک و روش درمانی کهن برای سلامت جسم و روان است که فواید بسیاری برای سلامت بدن دارد و مردم قرن هاست آن را برای بهبود سلامتی انجام می دهند.

یوگا می تواند گردش خون را بهبود ببخشد، فشار خون را تنظیم کند، سیستم تنفسی بدن را تقویت کند، استقامت قلبی و عروقی را افزایش دهد، مقاومت بدن را بیشتر کند، دستگاه گوارش را بهبود ببخشد، سیستم ایمنی بدن را قوی کند، خواب را بهبود ببخشد و بعلاوه طول عمر را افزایش دهد. و این ها تنها بخش کوچکی از فواید این ورزش شگفت انگیز هستند.

شما با یاری تمرین ها و حرکات یوگا می توانید جلوی استرس و فشار روی بدن را بگیرید و دردهای شدید از جمله درد قاعدگی را درمان کنید. برای این کار تنها کافی است به سراغ تمرین های مناسب بروید و آن ها را به درستی اجرا کنید. جدا از این، به زمان زیادی هم احتیاج ندارید و حتی با چند دقیقه ورزش در روز هم می توانید از فواید یوگا بهره مند شوید و با دردهای مختلف بدن مقابله کنید.

با تمرین های زیر درد قاعدگی خود را کاهش دهید

این تمرین های ساده و آرامش بخش به شما یاری می نمایند درد دوره قاعدگی را کاهش دهید و با احساس آرامش بیشتری روبه رو شوید. یوگا یک ورزش جسمی و فکری است؛ بنابراین نه تنها سلامت فیزیکی شما را حفظ می نماید و درد را از بین می برد، بلکه به وسیله فکر شما هم روی احساس و درکتان از درد و ناراحتی تأثیر می گذارد تا بهتر با مسائل خود کنار بیایید. این موضوع باعث می گردد نیرو و توان بیشتری از لحاظ جسمی و روحی داشته باشید و با قدرت بیشتری به مقابله با درد قاعدگی بپردازید.

1. حرکت پروانه نشسته برای کاهش درد قاعدگی

از آنجایی که بخش پایینی بدن ممکن است در طول دوره قاعدگی احساس سنگینی کند، حرکات نشسته یوگا می توانند بسیار مفید باشند. حرکت پروانه نشسته روی ناحیه لگن تمرکز دارد و منجر به کاهش درد قاعدگی می گردد.

برای اجرای این حرکت روی زمین بنشینید، زانوها را خم کنید و کف پاها را به یکدیگر بچسبانید. اکنون پاها را با هر دست نگه دارید و زانوها را هم زمان بالا و پایین ببرید، درست مانند بال های پروانه. این حرکت به کشیده شدن ماهیچه های درونی پا یاری می نماید.

2. حرکت رساندن سر به زانو نشسته

حرکت رساندن سر به زانو نشسته می تواند به خوبی فشار خون بالا را کنترل کند، فرآیند هضم غذا و کارکرد مغز را بهبود ببخشد و بعلاوه به کاهش درد قاعدگی یاری کند. جدا از این، با رساندن سر به زانو می توانید نرمی و انعطاف پذیری ستون فقرات، شانه ها، پشت پاها و کشاله ران را افزایش دهید.

شما با اجرای این حرکت ماهیچه های ساق پا، همسترینگ، راست نماینده ستون فقرات و ماهیچه پشتی بزرگ را درگیر می کنید و انعطاف پذیری آن ها را بهبود می بخشید.

برای اجرای حرکت رساندن سر به زانو ابتدا روی زمین بنشینید، در شرایط حرکت پیشین قرار بگیرید، سپس پای راستتان را جلوی خود دراز کنید و کف پای چپ را هم به ران راست برسانید. بدن شما باید به گونه ای باشد که انگار چهار زانو نشسته اید ولی پای راست را دراز نموده اید.

اکنون دست چپ خود را روی ران بگذارید و دست راست را به زمین فشار دهید. نفس بگیرید، صاف بنشینید، ستون فقرات خود را صاف کنید و بالاتنه را کمی خم کنید تا ناف شما دقیقا بالای ران راست قرار بگیرد. سپس نفس خود را بیرون دهید و هم زمان از کشاله ران به جلو خم شوید. دقت داشته باشید فشار اصلی روی ران پای راست باشد و به باسن فشار زیادی وارد نگردد.

کوشش کنید تا جای ممکن خم شوید و ماهیچه ها را کش دهید. حواستان باشد هنگام خم شدن، آرنج ها را رو به بیرون نگه دارید و ستون فقرات و گردن خود را هم دراز کنید. زمانی که همسترینگ، ساق پا و پشت بدن خود را به خوبی کش دادید و تا جایی خم شدید که احساس ناراحتی و درد نکردید، لحظه ای مکث نموده و کشش ستون فقرات را احساس کنید. اکنون نفس خود را بیرون و کوشش کنید بیشتر به جلو بروید و کشش بیشتری را ایجاد کنید. می توانید دستان خود را به پنجه پای راست برسانید تا فشار بیشتری به بدن وارد گردد.

در این شرایط بمانید و 3 نفس عمیق بکشید، سپس به آرامی بنشینید و در حالت آغازین قرار بگیرید. اکنون پاهای خود را جابه جا کنید و دوباره این چرخه را انجام دهید.

3. حرکت دراز و باز کردن پاها نشسته

این حرکت ماهیچه های همسترینگ و بخش داخلی ران را کشیده و نرم می نماید، انعطاف پذیری ستون فقرات را افزایش می دهد و منجر به کاهش درد قاعدگی هم می گردد. برای اجرای این حرکت کافی است روی زمین بنشینید و پاهایتان را همانگونه در تصویر می بینید دراز نموده و بالاتنه را هم کمی به جلو خم کنید. تا هر چند دقیقه که خواستید در این شرایط بمانید تا آرامش بدن بیشتر گردد و ماهیچه های پا کشیده و نرم شوند.

4. حرکت خم شدن به جلو نشسته برای کاهش درد قاعدگی

حرکت خم شدن به جلو نشسته فشار بیشتری به ماهیچه های همسترینگ و ساق پا وارد می نماید و کشش خوبی هم در کمر به وجود می آورد. این حرکت افزون بر کاهش درد قاعدگی به کنترل فشار خون و کاهش وزن یاری می نماید و می تواند اضطراب، سردرد و خستگی شدید را هم درمان کند.

در حرکت خم شدن به جلو نشسته ماهیچه های زیر درگیر می شوند:

 • ماهیچه های لگن
 • ماهیچه های راست نماینده ستون فقرات
 • سرینی بزرگ
 • ماهیچه دوقلوی ساق پا

برای اجرای این حرکت ابتدا بنشینید، کمر خود را صاف نگه دارید و پاها را هم جلوی بدن دراز کنید. انگشتان پا را به سوی ساق پا خم کنید، سپس بازوها را به سمت آن ها ببرید و رو به جلو خم شوید. کوشش کنید قفسه سینه را به سوی انگشتان پا ببرید و چانه تان را به سینه بچسبانید. در این شرایط باید فشار را در پشت پاها و پایین کمر احساس کنید. این شرایط را حفظ کنید، 3 نفس عمیق بکشید و سپس به حالت آغازین برگردید.

5. حرکت پل با یاری

حرکت پل منجر به تقویت ماهیچه های شکم، همسترینگ و باسن می گردد. شما با انجام منظم این تمرین می توانید درد باسن و کمر را کاهش دهید، ماهیچه های مرکزی را تقویت کنید، نشانه های قاعدگی را کنترل کنید و بعلاوه سطح فشار خون خود را بهبود ببخشید.

در این حرکت ماهیچه های کمر و باسن کشیده و نرم می شوند. افزون بر این، ماهیچه های سرینی بزرگ، همسترینگ، ماهیچه عرضی شکمی و راست شکمی هم درگیر و تقویت می شوند.

برای اجرای این حرکت ابتدا روی زمین دراز بکشید، زانوها را خم نگه دارید و کف پاها را روی زمین بگذارید. بازوها را کنار بدن نگه دارید و دقت داشته باشید پاهایتان به مقدار پهنای باسن باز باشند.

اکنون نفس بگیرید و شکم و کمرتان را به آرامی به سوی زمین فشار دهید. سپس کف پاهای خود را به زمین بچسبانید، فشار دهید و باسنتان را بلند کنید. شما با فشار دادن دست ها و بازوهای خود به زمین هم می توانید تعادل بیشتری داشته باشید و از بدنتان حمایت کنید. البته دقت داشته باشید که فشار اصلی باید به ماهیچه های همسترینگ، باسن و شکم وارد گردد. با نگه داشتن کتف های خود روی زمین هم می توانید فشار وارده به گردن را کاهش دهید.

باسن خود را بالا نگه دارید و برای چند نفس عمیق این شرایط را حفظ کنید. سینه، باسن و زانوهای شما باید در یک خط مورب قرار بگیرند. دقت داشته باشید باسن را زیادی بالا نبرید و به کمرتان قوس ندهید.

اکنون نفس خود را بیرون دهید و ستون فقرات و باسن خود را به آرامی به سوی زمین بیاورید. کمی مکث کنید و ستون فقرات را صاف و بدون حرکت نگه دارید. در این شرایط گودی کمر باید کمی با زمین فاصله داشته باشد. این چرخه را 10 بار تکرار کنید، روی حرکت کنترل داشته باشید و نفس عمیق بکشید.

شما بهتر است این حرکت را با یاری انجام دهید تا فشار کمتری به بدن وارد گردد و استرس شما در دوره قاعدگی افزایش پیدا نکند. برای این کار می توانید از یک فرد بخواهید پشت بدن شما را هنگام اجرای حرکت پل نگه دارد. بعلاوه می توانید یک متکا یا آجر یوگا هم زیر خود بگذارید و فشار وارده بر بدن را کاهش دهید.

6. حرکت پروانه خوابیده برای کاهش درد قاعدگی

این تمرین که در گروه حرکات یوگای ترمیمی قرار می گیرد مانند تمرین نخست است و به آرامش سیستم عصبی شما یاری می نماید. از فواید حرکت پروانه خوابیده می توانیم به کاهش استرس، تنظیم فشار خون و کاهش سطح قند خون اشاره کنیم. بعلاوه کارشناسان بر این باورند که با انجام این تمرین می توانید اندام های شکمی، مثانه و کلیه ها را تحریک کنید و سلامت دستگاه گوارش خود را بهبود ببخشید. همه این ها هم به کاهش درد قاعدگی یاری می نمایند.

در حرکت پروانه خوابیده ماهیچه های زیر درگیر می شوند.

 • ماهیچه های نزدیک نماینده ران
 • ماهیچه های کشاله ران
 • ماهیچه های لگن
 • ماهیچه مازویی بزرگ

برای اجرای این حرکت ابتدا بنشینید و کف پاهای خود را به یکدیگر بچسبانید، زانوها را هم رو به طرفین نگه دارید. در این شرایط می توانید زیر زانوها تکیه گاهی مانند پتو، متکا و… قرار دهید تا از زانوها حمایت نمایند. اکنون به آرامی به سوی عقب بروید و پشت خود را روی زمین بگذارید. دستان خود را کنار بدنتان قرار دهید و کف دست ها را هم رو به بالا نگه دارید. این شرایط را برای 10 دقیقه حفظ کنید.

شما می توانید ران های خود را بیشتر به سوی زمین فشار دهید تا کشش بیشتری در پاها و باسن شکل بگیرد. در سرانجام، برای بیرون آمدن از این شرایط از دستان خود یاری بگیرید و زانوها را به یکدیگر نزدیک کنید. به آرامی بنشینید و نفس عمیق بکشید.

7. حرکت کشش کودک

این حرکت از ورزش محبوب یوگا یک گزینه فوق العاده برای کشش ماهیچه های باسن و ران و بعلاوه مفاصل لگن و ستون فقرات به شمار می رود. کشش کودک یک تمرین آرامش بخش است که فشار خون بالا را مهار می نماید و کاهش درد قاعدگی را در پی دارد. جدا از این، می تواند به فراوری سلول های بتای فراورینماینده انسولین هم یاری کند و راه حل مناسبی برای مقابله با بیماری دیابت در نظر گرفته گردد. بعلاوه می تواند درد کمر و گردن را کاهش دهد و استرس و خستگی را از شما دور کند.

در حرکت کشش کودک ماهیچه های زیر درگیر می شوند.

 • ماهیچه سرینی بزرگ
 • کلاهک و ماهیچه های گرداننده شانه ها
 • همسترینگ
 • ماهیچه های راست نماینده ستون فقرات

برای اجرای حرکت کشش کودک ابتدا پاها و دست ها را روی زمین بگذارید و باسن را بالا نگه دارید تا بدن شکل عدد 8 گردد (مانند حرکت سگ سر پایین). سپس روی زمین زانو بزنید و زانوها را باز کنید.

اکنون ستون فقرات خود را صاف کنید، کش دهید و دستانتان را رو به جلو دراز کنید. بالاتنه را بین ران ها قرار دهید، شکم باید روی ران ها و زانوها باشد، شست پاها روی زمین و باسن هم روی پاشنه پاها قرار بگیرد. پیشانی خود را روی زمین بگذارید و گردن، شانه ها و بازوهای خود را شل کنید و نفس عمیق بکشید. این شرایط را حفظ کنید، 3 نفس عمیق بکشید و سپس به حالت آغازین برگردید.

8. حرکت چرخش ستون فقرات نشسته

این چرخش منجر به تحریک اندام های شکمی می گردد و می تواند به کاهش درد قاعدگی و سطح قند خون یاری کند. جدا از این، فرآیند هضم غذاها را هم بهبود می بخشد و سطح انرژی شما را افزایش می دهد.

در حرکت چرخش ستون فقرات نشسته ماهیچه های زیر درگیر می شوند.

 • ماهیچه های لوزی
 • ماهیچه دندانه ای پیشین
 • ماهیچه های راست نماینده ستون فقرات
 • ماهیچه سینه ای بزرگ
 • ماهیچه مازویی بزرگ

برای اجرای این حرکت ابتدا روی زمین بنشینید، پشت خود را صاف کنید، پاها را رو به جلو دراز کنید و دست ها را هم روی ران ها قرار دهید. زانوی راست خود را خم کنید، پای راست را از روی پای چپ رد کنید و کف پای راست را کنار پای چپ بگذارید. در حقیقت باید در حالت چهار زانو نشسته باشید ولی پای چپ جلوی بدن دراز باشد.

اکنون پای چپ را خم کنید تا جایی که کف پای چپ کنار باسن راست قرار بگیرد. کمی به سوی راست بچرخید و بازوی راست خود را به عقب ببرید و کف دست را روی زمین بگذارید. سپس بازوی چپ را در هوا بلند کنید. در سرانجام، آرنج چپ را روی زانوی راست قرار دهید. اکنون یک نفس عمیق بکشید، آن را بیرون دهید و بالاتنه را بیشتر به سوی راست بچرخانید.

با هر دم و بازدم کوشش کنید بیشتر به سمت راست بروید. برای کم وبیش 1 دقیقه این شرایط را حفط کنید. سپس به آرامی به حالت آغازین برگردید و همین کار را برای طرف دیگر بدن انجام دهید.

9. حرکت چرخش ستون فقرات خوابیده برای کاهش درد قاعدگی

این تمرین یوگای ترمیمی هم به تحریک اندام های شکمی یاری می نماید و باعث می گردد درد قاعدگی کاهش پیدا کند. افزون بر این، حرکت چرخش ستون فقرات خوابیده برای کاهش درد و سفتی در ستون فقرات، کمر و باسن شما مناسب خواهد بود و به کنترل قند خون هم یاری خواهد نمود.

در این حرکت ماهیچه های زیر درگیر می شوند.

 • ماهیچه های راست نماینده ستون فقرات
 • ماهیچه راست شکمی
 • ماهیچه ذوزنقه ای
 • ماهیچه سینه ای بزرگ

برای اجرای این حرکت روی زمین و به پشت خود دراز بکشید، پاها را هم صاف روی زمین قرار دهید. اکنون زانوی راست خود را به سوی قفسه سینه بیاورید، سپس به سمت چپ بدن ببرید تا ستون فقراتتان بچرخد. در این مرحله باید چرخش و کشش ملایمی را در بالاتنه خود احساس کنید. می توانید دستانتان را کنار خود دراز کنید یا به سمت راست ببرید تا کشش بیشتر گردد. دست کم به مدت 30 ثانیه در این شرایط بمانید، سپس همین چرخه را با پای چپ تکرار کنید.

10. حرکت دراز کردن پاها روی دیوار

این حرکت یوگای ترمیمی منجر به ایجاد آرامش در سراسر بدن شما می گردد. شما با این حرکت می توانید استرس را کاهش دهید و بعلاوه سطح قند خون و فشار خون را پایین بیاورید. افزون بر این، دراز کردن پاها روی دیوار برای درمان سردرد، افزایش انرژی و بهبود گردش خون هم مفید و کارآمد است. همه این ها منجر به احساس آرامش بی نظیر و کاهش درد قاعدگی و سایر دردهای مزمن بدن می شوند.

در حرکت دراز کردن پاها روی دیوار ماهیچه های زیر درگیر می شوند.

 • همسترینگ
 • باسن
 • پایین کمر
 • ماهیچه های جلویی بالاتنه
 • پشت گردن

برای اجرای این حرکت ابتدا روی زیرانداز جلوی دیوار دراز بکشید، باسن شما باید کم وبیش 15 سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد. اکنون پاهای خود را روی دیوار دراز کنید و هم زمان سر و شانه هایتان را روی زیرانداز پایین نگه دارید.

بگذارید کف پاها روی دیوار شل شوند و کامل به آن تکیه دهند. پاها و شکم خود را هم شل کنید و عمیق نفس بکشید تا هر تنشی را از بین ببرید. می توانید یک پتوی تا شده را زیر باسن خود قرار دهید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. بعلاوه کتف های خود را به زمین بچسبانید تا فشار وارده به گردن را کاهش دهید. بازوها را هم کنار بدن دراز کنید و کف دست ها را رو به بالا نگه دارید.

شما می توانید این شرایط را تا هر زمان که خواستید حفظ کنید. در ابتدا می توانید برای 5 تا 15 دقیقه در این شرایط بمانید و بدنتان را کاملا شل و آرام کنید. بعلاوه می توانید همین حرکت را با یاری یک جایگاه انجام دهید تا بهتر با بدن شما سازگار گردد. قرار دادن پاها روی جایگاه می تواند فشار کمتری به بدن شما وارد کند.

11. شاواسانا یا حرکت جسد برای کاهش درد قاعدگی

شاید این حرکت چیز خاصی به نظر نرسد و گاهی اوقات به کلی بیخیال آن شوید، ولی حرکت جسد برای تمرکز و فکر آگاهی بسیار مفید است و سراسر بدنتان را آرام و تنش ها را برطرف می نماید. بعلاوه به کاهش فشار خون و آرامش جسم و روان یاری می نماید و درمان مناسبی برای کاهش درد قاعدگی، برطرف خستگی و بی خوابی به شمار می رود.

به طور معمول این حرکت را در سرانجام جلسه یوگا انجام می دهند تا بدن سرد گردد و تنش ها را از بین ببرد. بهتر است پس از تمرین های بالا به سراغ حرکت جسد بروید تا جلسه ورزشی خود را به سرانجام برسانید.

برای اجرای این حرکت ابتدا روی زمین به پشت دراز بکشید و بازوها را کنار بدن نگه دارید. کف دست ها رو به بالا باشد، پاها را کمی بیشتر از پهنای باسن باز کنید و نوک انگشتان پاها را هم به طرفین قرار دهید. سپس بدن خود را شل نموده و هرگونه سفتی یا تنش درون بدن را برطرف کنید. اکنون نفس های عمیق بکشید و اجازه دهید بدنتان روی زمین پهن شده و حسابی شل گردد. می توانید برای 10 تا 20 دقیقه این شرایط را حفظ کنید.

برترین غذاها برای کاهش درد قاعدگی

جدا از ورزش، شما باید از رژیم غذایی خود هم برای کاهش درد قاعدگی یاری بگیرید. در دوره قاعدگی باید حواستان حسابی به غذایی که می خورید باشد، زیرا بعضی غذاها می توانند به خوبی درد قاعدگی را کاهش دهند و بعضی هم منجر به شدیدتر شدن آن می شوند.

خوردنی های زیر برای کاهش درد قاعدگی ضروری و بسیار تأثیرگذار هستند.

 • آب فراوان
 • میوه های تازه
 • سبزیجات برگ دار و سبزرنگ
 • زنجبیل
 • مرغ
 • ماهی
 • زردچوبه
 • شکلات تلخ
 • آجیل و مغزها
 • روغن بزرک (روغن کتان)
 • حبوبات
 • کینوآ
 • ماست
 • توفو
 • چای نعناع فلفلی
 • کامبوچا

در کنار مصرف خوردنی های بالا شما باید کوشش کنید مصرف بعضی خوردنی ها را هم کاهش دهید. برای نمونه، باید کمتر از نمک، شکر، قهوه، غذاهای تند و گوشت قرمز بهره ببرید. جدا از این، کوشش کنید دور غذاهایی را هم که به شما نمی سازند و به آن ها حساسیت دارید خط بکشید. در دوره قاعدگی باید تا جای ممکن غذاهایی را که دوست دارید و در گروه خوردنی هایی که معرفی کردیم قرار می گیرند مصرف کنید تا بهتر با نشانه های قاعدگی مقابله کنید.

از این راه حلها هم برای کاهش درد قاعدگی یاری بگیرید

در سرانجام، چند راه حل ساده دیگر را هم معرفی می کنیم که برای کاهش درد قاعدگی مناسب هستند. در صورتی که با گرفتگی و احساس درد روبه رو شدید می توانید به سراغ حمام گرم یا قرار گرفتن در یک وان آب گرم بروید. بعلاوه استفاده از کیسه آب گرم و قرار دادن آن روی شکم هم راه حل مناسبی است.

جدا از این، می توانید از ماساژ دادن هم یاری بگیرید و اطراف شکم، پهلو و کمر خود را ماساژ دهید. انجام این کار با روغن های درمانی مانند اسطوخودوس، مریم گلی و… بسیار بهتر و تأثیرگذارتر خواهد بود.

افزون بر این، مصرف بعضی مکمل ها مانند ویتامین های B6، B1، ویتامین E و مواد مغذی از جمله کلسیم و منیزیم هم به شما برای کاهش درد قاعدگی یاری خواهد نمود. البته بهتر است تا جای ممکن از مواد غذایی برای تأمین این مواد مغذی و معدنی بهره ببرید. بعلاوه پیش از به کارگیری این راه حلها حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید و دیدگاه او را جویا شوید. در صورتی که پزشک شما این راه حلها را تأیید کرد، از آن ها یاری بگیرید و درد خود را کاهش دهید.

سخن سرانجامی

یوگا یکی از ورزش هایی است که به خوبی می تواند به کاهش دردهای بدن از جمله درد قاعدگی یاری کند. شما با یاری حرکاتی که معرفی کردیم می توانید درد قاعدگی خود را کاهش دهید و نشانه های آن را بهتر کنترل کنید.

البته پیش از انجام این حرکات بهتر است با یک پزشک مشورت کنید و ببینید شرایط فیزیکی تان برای اجرای آن ها مناسب است یا نه. همانگونه که گفتیم، چرخه قاعدگی برای هر فرد می تواند متفاوت بوده و نشانه های گوناگونی داشته باشد. بنابراین، باید ببینید بدن شما با ورزش یوگا و حرکات آن سازگار است یا نه.

بعلاوه حواستان به رژیم غذایی خود هم باشد و تا جای ممکن غذاهایی را که معرفی کردیم مصرف کنید و دور غذاهای ناسالم را خط بکشید. با در نظر داشتن این نکات می توانید به کاهش درد قاعدگی خود یاری کنید و جلوی درد و ضعف شدید این دوره را بگیرید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: Verywell Health, Saalt

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 تیر 1401 بروزرسانی: 16 تیر 1401 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1471

به "11 حرکت بی نظیر یوگا برای کاهش درد قاعدگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 حرکت بی نظیر یوگا برای کاهش درد قاعدگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید