نواحی تورمی نقشه ایران شناسایی شد

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، با اینکه تورم ماهانه در ماه گذشته به مرز 5/ 3 درصد کاهش یافت، اما بعضی استان ها از فرایند کشوری تبعیت نکردند.

نواحی تورمی نقشه ایران شناسایی شد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، با اینکه تورم ماهانه در ماه گذشته به مرز 5/ 3 درصد کاهش یافت، اما بعضی استان ها از فرایند کشوری تبعیت نکردند. این گزاره در خصوص سه استان مرکزی، لرستان و یزد به طرز مشهودتری اتفاق افتاده، چرا که تورم ماهانه این استان ها 5 درصد و بالاتر گزارش شده است. البته در بازه یکساله، این مناطق در مناطق حساس تورمی قرار نمی گیرند و تورم نقطه ای در این مناطق نسبت به تورم نقطه ای کل کشور، در سطح کمتری قرار می گیرد.

استان های قرمز تورم

مرکز آمار ایران، تحولات شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان های کشور را منتشر نموده است. تورم ماهانه از تیر تا مرداد با کاهش 9/ 2 درصدی همراه شد. شاخص قیمت مصرف کننده که در اولین ماه تابستان 4/ 6 درصد رشد را تجربه نموده بود، در ماه گذشته به نوسان 5/ 3 درصدی در جهت مثبت اکتفا کرد. با این حال، بعضی استان ها در گرداب تورم بالا باقی ماندند، به طور معین، تورم ماهانه در سه استان 5 درصد و بالاتر ثبت شد: مرکزی، لرستان و یزد. علاوه بر این، در پنج استان دیگر نیز نرخ تورم ماهانه، در سطح 5/ 4 تا 5 درصد باقی ماند. این استان ها شامل سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی می گردد؛ استان هایی که عمدتا جزو استان های کمتر برخوردار کشور محسوب می شوند. می توان این گروه را به عنوان گروه قرمز تورمی مرداد ماه در نظر گرفت.

با وجود ثبت دو تورم بالا در تابستان در این استان ها، تورم نقطه ای غالب آن ها همچنان از تورم میانگین کل کشور پایین تر است. تورم نقطه ای کل کشور در مرداد ماه به 4/ 30 درصد رسیده است، با این حال، تمام استان هایی که تورم ماهانه بالایی را در مرداد تجربه نموده اند، از تورم نقطه ای کل کشور عقب هستند. بالاترین تورم ماهانه در مرداد مربوط به استان لرستان با نرخ 5/ 5 درصد است، با وجود این نرخ تورم نقطه ای در این استان به 1/ 28 درصد رسیده؛ به این معنی که اهالی استان لرستان برای تهیه یک سبد معین از کالا ها و خدمات، در مرداد 99 در حدود 28 درصد هزینه بیشتری را در قیاس با مرداد 98 پرداخت نموده اند. البته این عدد هنوز از میانگین کشوری پایین تر است. این قضیه برای استان یزد نیز حاکم است، اهالی این استان نیز با اینکه در مرداد تورم 4/ 5 درصدی را تجربه کردند، در قیاس با مرداد 98، نسبت به میانگین کشور، گرانی کمتری سراغشان آمد.

بالاترین تورم نقطه ای در خاتمه مرداد، مربوط به استان های تهران و هرمزگان است. در این دو استان سطح قیمت کالا ها و خدمات نسبت به مرداد پارسال، بیش از 34 درصد رشد نموده است. اما علت اصلی تورم در این دو استان متفاوت بوده است؛ در پایتخت تورم بالای کالا های غیرخوراکی و خدمات موجب شدت تورم شده، درحالی که در هرمزگان تورم بالای خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات. تورم نقطه ای خوراکی ها در هرمزگان به بیش از 40 درصد رسیده است. بیشینه تورم نقطه ای غیرخوراکی ها و خدمات نیز در استان تهران و معادل 7/ 37 درصد بوده است.

مناطق سفید تورمی

تورم ماهانه مرداد ماه در هیچ استانی کمتر از 3/ 2 درصد نبوده است. اهالی استان های قم و مازندران از این حیث بهترین شرایط را گذرانده اند و کمترین افزایش قیمت کالا ها و خدمات را متحمل شدند. در استان قم، تورم خوراکی ها تنها یک درصد بوده است. در واقع کمترین نوسان قیمتی خوراکی ها در ماه گذشته در استان قم ثبت شده است. در استان مازندران، هم تورم خوراکی ها و هم تورم غیرخوراکی ها در سطح معقولی قرار داشته و از تورم میانگین، پایین تر بوده است. تورم ماهانه در استان های آذربایجان غربی، خراسان رضوی، ایلام، بوشهر و اردبیل هم زیر 3درصد بوده است. به تعبیری هر چه در نقشه به سمت غرب حرکت کنیم، شرایط تورم تسکین می یابد، البته این در خصوص خراسان رضوی صدق نمی نماید که تورم 8/ 2 درصدی را ثبت نموده است.

اما در جنوب کشور، این فرضیه صادق است و تورم ماهانه با دور شدن از شرق کشور، کاهش یافته است. تمرکز تورم بالا در استان های جنوب شرقی کشور بوده است. از آن طرف در نگاه سالانه، ساکنان استان های مازندران، آذربایجان غربی، گیلان و ایلام کمتر از ساکنان دیگر استان ها، افزایش قیمت را چشیده اند. کمترین تورم نقطه ای در خاتمه مردادماه در استان آذربایجان غربی و معادل 8/ 24 درصد گزارش شده که 6/ 5 درصد از تورم نقطه ای کل کشور پایین تر بوده است.

شکاف تورمی در گروه های کالایی و خدماتی

مرکز آمار تورم نقطه به نقطه را برای گروه های کالایی و خدماتی در تمام استان ها اعلام نموده است. در بعضی گروه ها، تورم نقطه به نقطه، فاصله قابل توجهی بین استان ها انداخته است.

هنگام اوج گیری تورم، فاصله داده ها از میانگین بیشتر می گردد و این مساله، خودبه خود درک مردم از تورم را متفاوت می نماید و باور به آمار رسمی را کاهش می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 590

به "نواحی تورمی نقشه ایران شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نواحی تورمی نقشه ایران شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید