مقابله با حملات مشابه استاکس نت با نرم افزار بومی، ارزش افزوده از باران های اسیدی خاتون آباد

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، با اتکا به توانایی شرکت های دانش بنیان، نرم افزاری برای جلوگیری از حملات بد افزارهایی چون استاکس نت پیاده سازی شده است؛ ضمن آنکه محققان این شرکت ها پیروز شدند از گازهای آلاینده مجموعه مس خاتون آباد، ماده شیمیایی با ارزش افزوده بالا فراوری نمایند.

مقابله با حملات مشابه استاکس نت با نرم افزار بومی، ارزش افزوده از باران های اسیدی خاتون آباد

به گزارش خبرنگاران، استاکس نت (Stuxnet) یک بدافزار رایانه ای است که اولین بار در 13 ژوئیه 2010 به وسیله ضد ویروس وی بی ای32 شناسایی شد. این بدافزار با استفاده از نقص امنیتی موجود در میانبرهای ویندوز، با آلوده کردن رایانه های کاربران صنعتی، فایل های با قالب اسکادا که مربوط به نرم افزارهای WinCC و PCS7 شرکت زیمنس است را جمع آوری نموده و به یک سرور خاص ارسال می نماید.

این بدافزار سیستم هایی را هدف قرار می دهد که دارای یک مبدل فرکانس هستند و نوعی دستگاه برای کنترل سرعت موتور است.

استاکس نت، کدی بلند و پیچیده، برای کشف آسیب پذیری ویندوزهای ماکروسافت برنامه ریزی کرد. این ویروس به وسیله اتصال USB پخش شد و هدف آن یکی از نیروگاه های هسته ای ایران بود. استاکس نت در این تاسیسات هسته ای متوقف نشد؛ اگرچه قرار نبود تا فراتر از این نیروگاه هسته ای برود، اما تا پیش از این که تحلیل گر بدافزار آن را در ماه ژوئن 2010 کشف کند، به کامپیوترهای سراسر آسیا نفوذ کرد.

ظاهرا این کرم کامپیوتری برای ضربه زدن به مراکز کنترل برنامه های هسته ای ایران طراحی و پخش شد ولی اکنون خود به خطری بدل شده که پیچیدگی های جنگ سایبری را به خوبی نشان می دهد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، این ویروس به وسیله دولت یا دولت هایی با امکانات و فناوری پیشرفته فراوری شده است و برای اولین بار در تاریخ، توان یک کشور برای تخریب زیر ساخت ها در کشور دیگری را به نمایش می گذارد.

به منظور مقابله با چنین حملات بد افزاری، محققان شرکت های دانش بنیان اقدام به پیاده سازی نرم افزاری کردند.

مقابله با حملات بدافزارها با نرم افزار بومی

مجتبی زارع مهرجردی- مدیر طرح های کلان صندوق نوآوری و شکوفایی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به بحث های اجرا شده در زمینه بد افزار استاکی نت در کشور، گفت: از سوی یکی از شرکت های دانش بنیان نرم افزاری به سفارش وزارت نفت، به منظور جلوگیری از چنین حملات بد افزاری پیاده شده است. این نرم افزار کاملا بومی است.

وی خاطر نشان کرد: این نرم افزار بومی قادر به جلوگیری از حملات بد افزارها است و این نرم افزار برای سایر حوزه ها در حال توسعه است.

مهرجردی با تاکید بر اینکه ظرفیت شرکت های دانش بنیان بسیار زیاد است، مشروط به آنکه مسوولان این ظرفیت ها را درک نمایند، اظهار کرد: شرکت های دانش بنیان از مزیت های کشور محسوب می شوند؛ ولی از آنجایی که این شرکت ها احتیاج به پول و سرمایه زیادی ندارند، تصور می گردد که اثرگذاری شرکت های دانش بنیان کم است شاهد هستیم که پول های کلان در جاهایی سرمایه گذاری می گردد که اثرگذاری کمی دارند.

مدیر طرح های کلان صندوق نوآوری و شکوفایی خاطر نشان کرد: سرمایه هنگفت چند 10 میلیارد دلاری در حوزه هایی با راندمان 20 تا 30 درصدی رفته است، در حالی که با سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری برای تعدادی از شرکت های دانش بنیان موجب جلوگیری از خروج 5 میلیارد دلاری ارز از کشور شده است.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در حوزه های دانش بنیان ها بهره وری 50 برابری در پی دارد، ادامه داد: ولی از آنجایی که این حوزه سرمایه گذاری کمی در حد 100 میلیون دلاری می طلبد به اهمیت آن پی برده نشده است.

خلق ثروت از آلاینده های صنعتی

مهرجردی نمونه دیگر موفقیت شرکت های دانش بنیان را در مجموعه مس خاتون آباد ذکر کرد و در این باره شرح داد: در مجموعه مس خاتون آباد برای فراوری مس، ضایعاتی را وارد اتمسفر می نمایند که عمده آن به وسیله باران های اسیدی در منطقه می بارد و بر اساس این پدیده در شعاع 100 کیلومتری خاتون آباد تبدیل به کویر شده است.

وی با بیان اینکه این شرایط در حالی ایجاد شده است که این منطقه پتانسیل فراوری پسته دارد، ادامه داد: از سوی دیگر در یکی از شرکت های دانش بنیان، این توانایی وجود داشت که گازهای SOX (اکسیدهای گوگرد) خروجی از این مجموعه را به داخل کانورتری وارد نموده و این گاز را تبدیل به اسیدهای H2SO4 (اسید سولفوریک) نمایند و اسید فراوری شده را به فروش برسانند.

مدیر طرح های کلان صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح، ظرفیت فراوری این نوع اسیدها در کشور 5 برابر شد، خاطر نشان کرد: ما اگر مساله را به خوبی شناسایی کنیم و به ظرفیت داخل اتکا کنیم، می توانیم کارهای جدی انجام دهیم و از تهدیدات، فرصت سازی کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1232

به "مقابله با حملات مشابه استاکس نت با نرم افزار بومی، ارزش افزوده از باران های اسیدی خاتون آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقابله با حملات مشابه استاکس نت با نرم افزار بومی، ارزش افزوده از باران های اسیدی خاتون آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید