ظهور مریخ و یک دنباله دار سبز در آسمان

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، ایسنا نوشت: یک دنباله دار سبز و مریخ در روز 10 و 11 فوریه (21 و 22 بهمن) در آسمان شب در کنار یکدیگر ظاهر خواهند شد. این رخداد فرصت خوبی برای تماشا این دنباله دار در اوایل شب با دوربین دوچشمی است.

ظهور مریخ و یک دنباله دار سبز در آسمان

یک دنباله دار سبز که برای اولین بار از عصر یخبندان تا به امروز از کنار زمین عبور می نماید، در آستانه عبور در کنار مریخ در آسمان شب است. این دنباله دار سبز و سیاره قرمز در شب های 10 و 11 فوریه در نیمکره شمالی در کنار هم قابل مشاهده خواهند بود. ماه برای ساعات اولیه شب در زیر افق خواهد ماند و آسمان تاریک ایده آلی را ایجاد خواهد نمود.

همه این ها می تواند تشخیص این بازدیدکننده کیهانی و توپ مملو از گاز و غبار یخ زده به نام ZTF یا C/2022 E3 را بسیار آسان تر کند. مریخ در میان ستارگان متمایز است، زیرا درخشان و نارنجی می درخشد و به راحتی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. هنگامی که مریخ را مشاهده کردید، پیدا کردن این گلوله برفی سبز کیهانی اگر به مقدار کافی روشن باشد، بسیار راحت است.

مریخ، آخر این هفته در آسمان غروب بالا می آید و تماشا آن در کنار دنباله دار قبل از خواب آسان است. در چند ساعت اول پس از شب، تا جایی که می توانید و با خیال راحت از چراغ های شهر دور شوید و دوربین های دوچشمی را بردارید؛ زیرا ممکن است دنباله دار با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نباشد.

پیش بینی روشنایی دنباله دار سخت است. اگرچه تا به امروز برای دوربین های دوچشمی به مقدار کافی واضح بوده است، اما ممکن است یک تلسکوپ برای تماشا دنباله دار ZTF تا زمانی که با مریخ صف آرایی کند، ضروری باشد.

برای مشخص مکان این زوج کیهانی، درست پس از غروب خورشید به سمت غرب رفته و در سمت راست صورت فلکی شکارچی در پی نقطه نورانی قرمز-نارنجی رنگ بگردید. به گفته پایگاه خبری EarthSky، این جرم کیهانی قرمز-نارنجی رنگ، مریخ است. سپس دوربین دوچشمی خود را به سمت آن بگیرید و دنبال دنباله دار بگردید. باید درست بالای مریخ باشد.

دن بارتلت، عکاس آسمان شب و علاقه مند در پیه دارها گفت: در پی یک شی لکه مانند نباشید. در پی یک جرم با شکل مبهم، لکه دار و نامنظم باشید. سایت TimeandDate را آنالیز کنید تا ببینید ماه در منطقه شما چه زمانی طلوع خواهد نمود.

این دنباله دار پس از عبور از نزدیک ترین نقطه خود به زمین در 2 فوریه اکنون از نظرها در حال محو شدن است. اما هنوز زمان برای تماشا آن وجود دارد. اگر می خواهید لحظه کناره هم قرار گرفتن مریخ و دنباله دار را از خانه خود ببینید، پروژه تلسکوپ مجازی نیز میخواهد مشاهدات این تلسکوپ از این رویداد را به صورت آنلاین پخش کند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1591

به "ظهور مریخ و یک دنباله دار سبز در آسمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهور مریخ و یک دنباله دار سبز در آسمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید