ستاری: مفاهیم اقتصاد دانش بنیان و خلاق با همکاری مجلس گسترده تر شد

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: معاونت علمی نخستین نهادی است که برای اجرایی کردن بند الف تبصره 18 قانون بودجه پیش قدم شده که در پی توسعه اشتغال در کشور است.

ستاری: مفاهیم اقتصاد دانش بنیان و خلاق با همکاری مجلس گسترده تر شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست آنالیز بند الف تبصره 18 قانون بودجه که به توسعه اشتغالزایی تاکید دارد، در جمع روسای پارک های فناوری استانی اعلام کرد: این تبصره یک اتفاق بزرگ و ابتکاری است که تصویب آن با حمایت ویژه مجلس شورای اسلامی سریع تر انجام شد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرای این تبصره را به پارک های فناوری در استان ها واگذار نموده است. آن ها نمایندگان معاونت علمی و فناوری هستند.

ستاری اضافه نمود: از روسای پارک ها می خواهیم هر چه زودتر طرح های فناورانه و دانش بنیان استان خود را آنالیز نمایند. این تبصره فرصت خوبی برای شرکت ها است تا بتوانند طرح ها و پروژه های خود را با تسهیلات خوب و قابل قبول اجرایی نمایند. همه ابزار و اختیار در دست پارک ها است پس از این شرایط برترین بهره را برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و خلاق ببرید.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه این تبصره به نوعی رقابت میان پارک های فناوری را بیشتر می نماید، گفت: در این طرح مبالغ و اعتبارات تخصیص داده می گردد، اگر پارکی از این فرصت استفاده نکند؛ منابع به پارک های دیگر استان ها تعلق می گیرد.

ستاری با اشاره به همکاری خوب مجلس شورای اسلامی با معاونت علمی و فناوری برای تحقق اقتصاد دانش بنیان، ادامه داد: خوشبختانه تعداد زیادی از نمایندگان مجلس همکاری خوبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تصویب قوانین حوزه دانش بنیانی و آشنایی درستی از مفاهیم این حوزه دارند و این موضوع یاری بزرگی برای اجرایی شدن برنامه های این حوزه است.

رییس ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق اضافه نمود: روسای پارک ها هر چه زودتر جلسات خود را با مسئولان استانی بگذارند تا در آینده نزدیک جذب منابع تازه صورت گیرد و بانک های عامل نیز برای همکاری با این طرح ترغیب شوند.

ستاری با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نخستین نهاد اجرانماینده این تبصره است، گفت: در حال حاضر ما به الگویی در این زمینه برای دیگر دستگاه ها بدل شده ایم و همه اقدامات اولیه برای عملیاتی شدن آن را انجام داده ایم. مذاکرات با بانک ها نیز انجام شده است. برای تسهیل ارائه ضمانت نامه ها نیز معاونت علمی و فناوری آمادگی لازم را دارد. این طرح به توسعه اشتغال در کشور منجر می گردد.

تخصیص اعتبارات در معاونت علمی و فناوری کمترین مقدار خطا را دارد

محسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه، با اشاره به عملکرد خوب دکتر ستاری در طی 8 سال حضور در معاونت علمی و فناوری، گفت: یکی از برترین اقدامات دکتر در این سال ها، عدم توسعه سازمانی بود. دکتر تاکید داشتند که پارک های استانی نماینده معاونت علمی و فناوری در دیگر شهر ها هستند. همین موضوع به چابکی و کارآمدی این نهاد فناورانه یاری کرد.

وی اضافه نمود: یکی از مطمئن ترین و برترین دستگاه ها در اختصاص پول و بودجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. چرا که این پول ها با کمترین مقدار خطا به هدف اثابت می نماید و در جای درست خود استفاده می گردد.

رییس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با وجود تخصیص اعتبارات به حوزه دانش بنیان و خلاق باید اذعان کنیم که رقم کلی به نسبت دیگر بودجه های جاری بسیار ناچیز است و باید واقعی تر گردد.

دهنوی اضافه نمود: برای اجرایی شدن تبصره 18 دو پیشنهاد برای پارک ها دارم یکی اینکه هر چه زودتر ارتباطات موثر خود با مدیران و مسوولان استانی را شروع و گزارشی از اقدامات خود ارائه نمایند و دوم اینکه از امکانات این طرح به خوبی بهره ببرند.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بعلاوه اعلام کرد: برند معاونت علمی و فناوری در زمینه دانش بنیان و خلاق شدن شرکت ها معتبر است و سختگیری های این حوزه یاری نموده است تا شرکت هایی عنوان دانش بنیانی یا خلاق بگیرند که واقعا محصول و فراوری دارند. تبصره 18 سنگ بنای خوبی برای پیشبرد حوزه دانش بنیان و خلاق در کشور است. از این فرصت بهره ببرید.

بند (الف) تبصره 18 قانون بودجه چیست؟

بر اساس بند (الف) تبصره 18 قانون بودجه به دولت اجازه داده می گردد برای مردمی شدن اقتصاد، حداکثرسازی مشارکت مالی، بهره گیری مؤثر از ظرفیت های بزرگ جمعیت فعال کشور (جوانان، زنان و دانش آموختگان دانشگاهی) و برای بهره برداری مؤثر از مزیت های نسبی و رقابتی منطقه ها در پهنه سرزمینی ایران اسلامی (با اولویت منطقه ها روستایی و عشایری و محروم) برنامه ریزی ها و سیاستگذاری ها به ایجاد اشتغال پایدار و تازه منجر گردد.

این تبصره به سیاست گذاران و برنامه ریزان فرصت می دهد تا ایجاد فرصت های شغلی تازه و پایدار در منطقه و شناسایی استعداد ها و قابلیت های منطقه ها، به وسیله حمایت های نهادی، اعتباری، آموزشی و اجرائی، اقدامات مصرح در ذیل این تبصره را براساس سیاست های مصوب شورای عالی اشتغال انجام دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1251

به "ستاری: مفاهیم اقتصاد دانش بنیان و خلاق با همکاری مجلس گسترده تر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: مفاهیم اقتصاد دانش بنیان و خلاق با همکاری مجلس گسترده تر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید