نماینده ایران در سازمان ملل: خروج آمریکا از منطقه خواست مشترک مردم است

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با یادآوری طرح ابتکار صلح هرمز، حضور ارتش آمریکا در منطقه را ریشه اصلی مسائل دانست و گفت خروج این نیروها خواست مشترک مردم منطقه است.

نماینده ایران در سازمان ملل: خروج آمریکا از منطقه خواست مشترک مردم است

به گزارش خبرنگاران، کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد با یادآوری طرح ابتکار صلح هرمز، حضور ارتش آمریکا در منطقه را ریشه اصلی مسائل دانست و گفت خروج این نیروها خواست مشترک مردم منطقه است.

مجید تخت روانچی روز چهارشنبه در گفت وگو با تارنمای آسیا تایمز، این مطلب را در پاسخ به این سؤال مطرح کرد که آیا ایران آماده متوقف کردن تنش ها با آمریکا و متحدانش در منطقه است؟.

وی اضافه کرد: بسکمک از مسائل منطقه ما ریشه در حضور ارتش آمریکا در این منطقه دارد، علاوه بر این، خروج یک جانبه ترامپ از توافق هسته ای ایران تنش در منطقه را تشدید کرده است. ما مسئول شرایط تنش زا نیستیم. ایالات متحده از هزاران مایل دورتر از سواحل خود به خلیج فارس آمده است.

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: آنها در حال فروش سلاح های مرگبار به ارزش میلیاردها دلار به برخی از کشورهای این منطقه هستند. آنها تمام تلاش خود را می کنند تا اختلاف بین کشورهای منطقه ایجاد شود. بهترین کاری که می تواند در منطقه اتفاق بیفتد، خروج آمریکا از این بخش حساس دنیا است. این مسئله به صراحت توسط مجلس عراق فراخوانده شده است و این موضع مشترک مردم در کل منطقه است.

روانچی اضافه کرد: قطعاً ایالات متحده علاقه ای به بهبود روابط ایران و همسایگان ندارد. ما همواره گفته ایم که می خواهیم با همسایگان خود در صلح زندگی کنیم. ما خواستار بهترین روابط با آنها هستیم. سال گذشته، رئیس جمهوری [حسن] روحانی ابتکاری را برای ایجاد یک برنامه امنیتی منطقه ای در خلیج فارس به نام صلح هرمز (امید) معرفی کرد.

وی گفت: ما بر این باوریم که از طریق جاذبه به جای دافعه، همکاری [به جای] رقابت، همسایگی خوب [به جای] مداخله در امور داخلی دیگران و آشتی [به جای] ایجاد تنش، کشورهای منطقه می توانند منطقه ای بهتر و امن تر ایجاد کنند.

سیاست خارجی ایران در همه گیری کرونا

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سؤال که تأثیر همه گیری کرونا بر اولویت های سیاست خارجی ایران چه بوده است، گفت: هیچ تردیدی وجود ندارد که این همه گیری دنیا را تغییر داده است.

تخت روانچی همچنین گفت: علاوه بر مشقاتی که این امر برای اکثریت کشورها به بار آورده است، به ویژه جان های گرانبهایی که در نتیجه آن از دست رفته است، اقتصاد دنیا هم تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست، ادامه داد: ما به سختی مورد هجوم همه گیری قرار گرفته ایم و تلاش داریم آن را مهار کنیم و به زودی آن را شکست خواهیم داد. ما یکی از بهترین کادرهای درمانی را در دنیا داریم.

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: آنها با وجود اینکه تحریم های غیرانسانی باعث ایجاد سختی هایی برای مردم ما از جمله در زمینه پزشکی می شود، در نجات جان افراد بسیار عالی عمل کرده اند.

تخت روانچی گفت: امروزه سیاست خارجی ایران همکاری همه جانبه با دیگر کشورها برای از بین بردن کلی این بیماری همه گیر است. شماری از کشورها همچون برخی از همسایگان و سازمان های بین المللی به ایران کمک کرده اند.

وی یادآور شد: در همین زمان، ایالات متحده همچنان به اعمال تحریم های غیرقانونی خود علیه کشور ما ادامه می دهد، به عنوان آخرین نمونه، هفته گذشته کره جنوبی از فروش کیت های تشخیصی ویروس کرونا به ایران جلوگیری کرد. در این مقطع حساس، مردم ایران هرگز کسانی را که کمک می کنند و کسانی را که به آنها آسیب می رسانند فراموش نخواهند کرد.

آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا، اینستکس

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد درباره چشم انداز سازوکار ویژه اقتصادی (اینستکس) هم گفت: اینستکس از زمان خروج آمریکا از برجام ایجاد شده بود و بیش از یک سال طول کشید تا عملیاتی شود.

تخت روانچی اضافه کرد: موفقیت آن هنوز مشخص نیست و به توانایی کشورهای اروپایی در فراهم کردن نقدینگی مورد نیاز آن بستگی دارد. ما همواره بر حقوق خود تحت برجام تأکید کرده ایم تا از طریق فرایندهای موجود، تحقق یابد.

وی ادامه داد: اگر اینستکس کارایی داشته باشد، ما از آن استقبال می کنیم. اگر فرایندهای دیگر هم این کار را انجام دهند، باز هم خوب است. مسئله مهم این است که ایران باید از مزایای مندرج در توافق بهره مند شود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: تا به امروز، یک مورد تجارت در اینستکس ثبت شده و کار خوبی است. آنچه باید انجام شود گسترش دامنه این سازوکار است که شامل تجارت غیر از موارد بشردوستانه و همچنین منابع اقتصادی در دسترس اینستکس باشد تا بتواند مقادیر زیادی از تجارت را تسهیل کند.

تخت روانچی تأکید کرد: اینستکس باید از طریق پول دریافت شده از فروش نفت ایران به اروپا یا از طریق تأمین اقتصادی مستقیم توسط کشورهای اروپایی تأمین اقتصادی شود. نفت ایران تحت تحریم اتحادیه اروپا نیست. بنابراین اروپا می تواند نفت را از ایران برای استفاده فوری یا آینده خریداری کند.

وی گفت: رویکرد اتحادیه اروپا در قبال ایران، از جمله در حوزه تجارت و دادوستد، به ویژه هنگامی که سیاست ننگین فشار حداکثری آمریکا سخت تر می شود، عاملی مشخص کننده برای آینده روابط بلندمدت ایران و اتحادیه اروپا خواهد بود.

راز آشکار آمریکا در صندوق بین المللی پول

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سؤال که پیش بینی درباره تصمیم نهایی صندوق بین المللی پول برای حمایت از ایران در برابر فشارهای آمریکا چیست، گفت: بسکمک از کشورها تحت تأثیر کووید 19 قرار گرفته اند و برای مقابله با جنبه های مختلف این بیماری همه گیر به ویژه پیامد اقتصادی آن، به کمک خارج از کشور نیاز دارند. برخی از کشورهای آسیب دیده از صندوق بین المللی پول خواسته اند به آنها کمک اقتصادی ارائه دهد.

تخت روانچی اضافه کرد: صندوق بین المللی پول، روش های مختلفی برای رسیدگی به این درخواست ها دارد و یکی از آنها ابزار سریع تأمین اقتصادی (RFI) است، همان طور که از نام آن پیداست، برای ارائه کمک های سریع به کشورهای نیازمند طراحی شده است.

وی ادامه داد: ایران از صندوق بین المللی پول خواسته است که از طریق این سازوکار وام پنج میلیارد دلاری اعطا کند زیرا ما از این ویروس، ضربه خورده ایم و یکی از واجد شرایط ترین کشورها برای دریافت چنین کمکی هستیم.

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: این یک راز آشکار است که ایالات متحده تمام تلاش ممکن را برای به تأخیر انداختن تصمیم صندوق بین المللی پول در مورد درخواست ایران به کار گرفته است با این امید که اعضای هیئت مدیره صندوق بین المللی پول را برای رد آن ترغیب کند.

تخت روانچی اظهار کرد: از نظر ایرانیان، دشمنی ایالات متحده نسبت به آنها معلوم است. اکنون اعتبار صندوق بین المللی پول در میان است. مذاکرات ما با صندوق بین المللی پول هنوز ادامه دارد و امیدواریم این صندوق به زودی تصمیم صحیحی برای اعطای وام به ایران بگیرد.

تحریم؛ تضعیف مبارزه با کرونا

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد درباره واکنش ایران به درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد برای آتش بس دنیای در فرایند رو به رشد همه گیری کرونا هم گفت: این درخواست باید توسط جامعه دنیای جدی گرفته شود زیرا می تواند نقش مهمی در مبارزه با کووید 19 ایفا کند.

تخت روانچی اضافه کرد: علاوه بر دبیرکل سازمان ملل متحد و شماری از مقامات عالی این سازمان، دولت ها، کنندگان مجلس از جمله ایالات متحده و سازمان های غیردولتی (سازمان های مردم نهاد) هم خواستار رفع تحریم ها شده اند تا کشورهای متأثر از آن، بتوانند با ویروس کرونا بهتر مبارزه کنند.

وی با یادآوری اینکه ایران یکی از کشورهایی است که مورد آسیب کووید 19 قرار گرفته است، شرح داد: ادامه تحریم های یکجانبه، غیرقانونی و غیرانسانی ایالات متحده علیه ایران، تلاش های ما را برای شکست این تهدید خطرناک، تضعیف می کند.

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد با ابراز تأسف از اینکه آمریکا به خواست جامعه بین الملل برای لغو تحریم ها توجه نمی کند، گفت: آمریکا بار دیگر دشمنی خود را با مردم ایران نشان می دهد که برای مبارزه با ویروس کرونا سخت تلاش می کنند. به نظر می رسد ایالات متحده شدت این مشکل را تشخیص نمی دهد.

تخت روانچی اضافه کرد: این بیماری مرزها را به رسمیت نمی شناسد و هیچ کشوری از تهدیدهای آن در امان نیست. همه دنیا در یک قایق نشسته اند، یا با هم برنده خواهیم شد یا خواهیم باخت.

به گزارش ایرنا، وی گفت: این بیماری همه گیر تحت کنترل درنمی آید مگر اینکه همه ظرفیت ها در سطح بین المللی به کار گرفته شود و یک برنامه هماهنگ و منسجم برای شکست این همه گیری توسط همه کشورها اجرا شود.

کننده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تأکید کرد: بنابراین، منابع مورد نیاز باید در دسترس همه کشورهایی باشد که از این ویروس متأثر شده اند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 338

به "نماینده ایران در سازمان ملل: خروج آمریکا از منطقه خواست مشترک مردم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده ایران در سازمان ملل: خروج آمریکا از منطقه خواست مشترک مردم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید