ساخت اولین اتوبان کشور؛ سال 1346

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، اما اتوبان تهران- کرج جدا از اینکه نخستین شاهراه کشور محسوب می شد ویژگی خاص دیگری هم داشت و آن عبور و مرور با پرداخت عوارض بود؛ تحولی که طبق مصوبه مجلس آغاز شد.

ساخت اولین اتوبان کشور؛ سال 1346

عصر روز 9 اردیبهشت سال 1346 اولین اتوبان ایران افتتاح شدکه روزنامه اطلاعات آن را اینگونه گزارش کرد: با قطع نوار سه رنگ بوسیله وزیر راه شاهراه تهران- کرج و راه بدون تقاطع و سرعت ایران گشایش یافت.

شاهراهی که به نوشته روزنامه، چهل و یک کیلومتر طول دارد و 62 میلیون تومان برای ساختمان آن هزینه شده است. مهندس حسن شالچیان وزیر راه در نطق افتتاح اتوبان تهران-کرج در اردیبهشت سال 1346 گفت: عرض آن 28 متر است و بوسیله یک سکوی 4 متری به دو قسمت تقسیم و هر قسمت برای عبور یکطرفه در نظر گرفته شده است بنابراین جمعا 4 ردیف وسیله نقلیه در دو طرف به آسانی رفت و آمد خواهند کرد.

در کنار هر قسمت یکطرفه پیاده رو هایی به عرض 4 متر منظور شده است. برای اینکه راه ارتباطی ساکنین دو طرف اتوبان قطع نگردد، تعداد 20 پل هوایی و زیر زمینی و راه انشعابی ساخته شده است و این روش راهسازی که در جاده های اتوبان معمول است بهترین وسیله جلوگیری از تصادف وسائط نقلیه است.

اما اتوبان تهران- کرج جدا از اینکه نخستین شاهراه کشور محسوب می شد ویژگی خاص دیگری هم داشت و آن عبور و مرور با پرداخت عوارض بود؛ تحولی که طبق مصوبه مجلس آغاز شد. درمصوبه مجلس آمده است: این راه جهت عبور ماشین های سواری اختصاص خواهد داشت و برای عبور هر یک اتومبیل مبلغ10 ریال اخذ می گردد، مبالغ مذکور از طرف مأموران وزارت دارایی که در کیوسک ها مستقر هستند وصول خواهد شد، اعمال مقررات هدایت و رانندگی نیز بعهده پلیس راه واگذار شده است.

روزنامه اطلاعات در گزارش افتتاح اتوبان تهران- کرج توصیف جالبی هم از لحظه پرداخت عوارض یا به قول نویسنده این روزنامه باج هم از سوی هویدا نخست وزیر وقت ارائه داده است..

اما ماجرا های عبور و مرور در اتوبان تهران- کرج به همین نقطه افتتاح ختم نشد و تازه این آغاز همه چیز بود، زیرا رانندگان از همه جا بی خبر و اتوبان ندیده آداب استفاده از این شاهراه را نمی دانستند و همین شد که وزارت راه دستورالعمل رانندگی در اتوبان را با رسم شکل در روزنامه ها منتشر کرد. مثلاً در بخشی از این دستورالعمل نوشته شده:

در اتوبان کلیه خیابان ها و راه های فرعی یا از بالا یا از زیر اتوبان عبور داده شده اند و با این ترتیب شما با خیال راحت بدون اینکه با راهی تقاطع هم سطح داشته باشید، حرکت می کنید. هیچگاه به جز تقاطع که تعیین شده به اتوبان وارد نشده یا از آن خارج نشوید. همچنین در بخش دیگری از آن با کشیدن تابلو حداکثر سرعت 120 کیلومتر، نوشته شده:

SPEED LIMIT این علامت مطابق شکل به رنگ سفید و نوشته های آن به رنگ سیاه است. سرعت تعیین شده در اتوبان برای این است که کلیه رانندگان با سرعتی مشابه حرکت نموده در نتیجه از راحتی بیشتری برخوردار باشند. هیچگاه در اتوبان با سرعت بسیار کم حرکت نکنید که باعث جمع شدن وسائط نقلیه در پشت سر شما گردد.

نکته جالب توجه این است که اتوبان تهران- کرج 53 سال پیش برای تردد هر ساعت چهار هزار خودرو یعنی در بدترین حالت روزانه 96 هزار خودرو ساخته شده بود در حالی که طبق آمار پلیس راهور هم اکنون روزانه بیش از 240 هزار خودرو در آن تردد دارند.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 611

به "ساخت اولین اتوبان کشور؛ سال 1346" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت اولین اتوبان کشور؛ سال 1346"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید