تست روانشناسی؛ ذهن شما چگونه کار می نماید؟

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، ذهن انسان می تواند یک مقوله گیج کننده باشد و بسیاری از روانشناسان شخصیت با ارائه تئوری هایی ویژگی های شخصیتی مانند شاخص نوع مایرز-بریگز و پنجِ عظیم را شرح داده اند، اما آیا تست های شخصیتی جواب می دهند؟

تست روانشناسی؛ ذهن شما چگونه کار می نماید؟

با این تست شخصیت شناسی تشخیص دهید که ذهن شما چگونه کار می نماید و چگونه باید از فکرتان کار بکشید. احتمالاً متوجه شده اید که افراد اطراف شما به روش های مختلفی کار می نمایند. برخی اوقات، تقریباً شبیه این است که ما فقط جور دیگری سیم کشی شده ایم.

چرا برخی از ما از کثیف شدن دست خود لذت می بریم و بیشتر این کار را می کنیم، در حالی که دیگران دوست دارند در مکانی آرام و برای رویاپردازی تنها بمانند؟ ذهن انسان می تواند یک مقوله گیج نماینده باشد و بسیاری از روانشناسان شخصیت با ارائه تئوری هایی ویژگی های شخصیتی مانند شاخص نوع مایرز-بریگز و پنجِ عظیم را شرح داده اند، اما آیا تست های شخصیتی جواب می دهند؟

این تست شخصیت سرگرم نماینده را انجام دهید تا بفهمید از کدام سبک تفکر (یا فرآیند شناختی) بیشترین استفاده را در زندگی روزمره دارید، سپس ادامه مطلب را بخوانید تا درباره نتایج آزمون خود بیشتر بدانید.

این آزمون بر اساس مدل توابع شناختی توسط کارل یونگ ساخته شده و مربوط به آزمون Myers-Briggs یا MBTI است. انواع شخصیت ها می توانند محدودنماینده باشند و به شما این احساس را می دهند که شما را در یک جعبه قرار داده اند. البته، شخصیت در طول زندگی فرد و در موقعیت های مختلف تغییر می نماید.

در اوایل قرن 20، قبل از اینکه آزمون شخصیت مایرز-بریگز در دنیای منابع انسانی به معضلی عظیم تبدیل گردد، کارل یونگ روانشناس مدلی از نحوه کار مغز ما ارائه داد.

موجودی شخصیت Myers-Briggs (MBTI بر اساس نظریه اصلی یونگ ساخته شد و آن را به یک تئوری انواع شخصیت گسترش داد، اما نظریه اصلی به جای اینکه نوع شخصیت ما چه باشد، بر روی آنچه که انجام می دهیم و نحوه تفکر ما متمرکز شده است. این روش تفکر انعطاف پذیرتری در خصوص شخصیت را فراهم می نماید.

تست شخصیت شناسی بر اساس چگونگی نوشتن

به گفته یونگ، هر یک از ما 8 فرآیند شناختی - یا سبک تفکر - برای استفاده در دسترس داریم، اما یکی از آن ها نسبت به بقیه قوی تر است. مانند داشتن یک دست غالب، یک فرآیند بهترین و طبیعی ترین مورد استفاده را احساس می نماید و بنابراین، ما بیشتر اوقات از آن استفاده می کنیم که به نوبه خود باعث تقویت آن می گردد. همه افراد قادر به تفکر خلاق هستند، آن ها فقط از فرآیند های مختلفی برای رسیدن به آنجا استفاده می نمایند.

دقت

افرادی که بیشتر از این سبک تفکر استفاده می نمایند، بیشتر منطقی و تحلیلی هستند و ترجیح می دهند مفاهیم را برای خودشان استدلال نمایند.

این اندیشمندان به جای مقایسه نتیجه گیری خود در برابر شواهد دنیا خارج، تمایل به آنالیز سازگاری درونی استدلال های خود دارند و با آنالیز یک مسئله از جهات مختلف، تناقضات یا نقص منطقی را پیدا خواهند کرد. این افراد معمولاً از جدا کردن وسایل و کنار هم قرار دادن آن ها برای دیدن نحوه کارشان لذت می برند و به خاطر خود به دنبال دانش جدید هستند و عیب یاب و مشکل سازان فوق العاده ای هم هستند.

اثربخشی

افرادی که بیشتر از این سبک تفکر استفاده می نمایند، تمرکز خود را بر روی نتایج دارند. آن ها رهبران طبیعی، معمولاً برنامه ریزانی عالی هستند و استعداد خاصی در دیدن آنچه برای پیشرفتشان مفید است، دارند.

آن ها علاقه مند هستند دنیا اطراف خود را بسنجند و ببینند که چگونه می توان آن را بهبود بخشید. این افراد اغلب برای کارآمدترین راه برای دستیابی به خواسته های خود سیستمی ارائه می دهند و بیش از همه می خواهند بدانند چه چیزی مؤثر است و سپس، این کار را انجام می دهند و به سراغ چالش بعدی می فرایند.

اعتبار

افرادی که دارای این سبک تفکر هستند، تمایل دارند که چیز ها را در برابر قطب نمای داخلی خود، احساس قوی از ارزش ها و ترجیحات خودشان بسنجند. آن ها تمایل دارند از خود بپرسند که آیا این احساس درستی است؟ این چیزی است که من می خواهم؟

آن ها غالباً اعتقادات شدیدی دارند و خود را با معیار های اخلاقی بالایی مطابقت می دهند و از اطرافیان نیز انتظار دارند که چنین باشند. ممکن است در اولین دیدار با آن ها گرم نگیرید، اما این افراد کاملاً حساس هستند و احساساتشان عمیق است. آن ها تمایل دارند که در سبک متمایز خودشان خلاق، رسا و اصیل باشند.

اکتشاف

این سبک تفکر در خصوص کشف و آزمایش امکانات جدید است. افرادی که از آن استفاده می نمایند غالباً با ایده های جدید سرشار هستند و فقط به خاطر خودشان سعی می نمایند همه چیز را امتحان نمایند.

آن ها به خوبی به کار های روزمره نمی پردازند، زیرا تمایل دارند که از تکرار انجام یک کار خسته شوند - برای آن ها، تازگی چاشنی اصلی زندگی است. این بدان معناست که آن ها تمایل دارند همه چیز را کنار بگذارند، در حالی که درخشش خود را از دست داده اند. آن ها تخیل واضحی دارند، به ندرت از وضع موجود راضی هستند و اغلب با رویکرد های خلاقی روبه رو می شوند.

حافظه

این سبک تفکر در مقایسه تجربیات و داده های گذشته با شرایط موجود است. افرادی که از آن استفاده می نمایند تمایل دارند بسیاری از برداشت ها را از زندگی خود جمع آوری و ذخیره نمایند و در جمع آوری اطلاعاتی که ممکن است روزی مفید باشند، بسیار عالی هستند.

این افراد که اغلب کاملاً عملی و سطح گرا هستند، ارتباط شدیدی با گذشته دارند، توجه دقیق به درسی که تاریخ می تواند به ما بیاموزد.

نکته منفی می تواند این باشد که گاهی در گذشته گیر می نمایند. آن ها تمایل دارند که برای سنت ارزش قائل شوند و معنی آن را دوباره انجام دادن کار ها نمی دانند. آن ها غالباً کوشا و وفادار هستند و دوستانی عالی پیدا می نمایند.

توازن

افرادی که هوادار این سبک تفکر هستند با احتیاج ها و عواطف دیگران سازگار هستند و هنگام تصمیم گیری آن ها را در نظر می گیرند. آن ها تمایل دارند بپرسند این چگونه بر افراد اطراف من تأثیر می گذارد؟

آن ها به دنبال ارتباط نزدیک و هماهنگی با افراد زندگی خود هستند و اغلب در گفتن حرف های خوب برای اینکه کسی احساس راحتی کند بسیار عالی هستند. مردم دوست دارند این گونه افراد را در اطراف خود داشته باشند و گرما و سخاوتشان را به خود جلب می نمایند، اما همه آن ها خرس عروسکی نیستند - فقط صبر کنید تا کسی از دوستان یا یکی از اعضای خانواده آن ها عبور کند.

چشم انداز ها

افرادی که در این سبک تفکر غالب هستند، از آنجا که قادر به تشخیص الگو های زیر سطح اشیا هستند، بصیرت نشان می دهند. آن ها اغلب با دل و جرأت کوشش می نمایند تا احساسات شدید خود را شرح دهند، جهشی درک می نمایند و از ریشه یابی اینکه چرا اتفاقی می افتد، لذت می برند. این امر منجر به پیش بینی ها و نتیجه گیری های شگفت آور، اما غالباً دقیق می گردد. آن ها تمایل دارند که به آینده فکر نمایند، غالباً برنامه های بلند مدت می ریزند و به تصویر کلی نگاه می نمایند.

احساس

این سبک تفکر به طور کامل، درگیر شدن در میانه عمل و تجربه مستقیم زندگی است. افرادی که بیشتر از این نوع سبک فکری استفاده می نمایند، عملی هستند و می توانند مهم ترین فرد مهمانی باشند. آن ها تمایل دارند که درک نمایند کار ها را چگونه سریع و آسان انجام دهند. به این دلیل که آن ها در دنیای اطراف خود بسیار حضور دارند، متوجه تغییرات جزئی در محیط خود می شوند و به خوبی با شرایط مختلف سازگار می شوند.

آن ها متفکرانی عینی هستند و ترجیح می دهند بر اطلاعات موجود تمرکز نمایند تا مفاهیم انتزاعی. آن ها غالباً از خطرپذیری لذت می برند و از چالش ها پرهیز نمی نمایند و آزادی خود را ارزشمند می دانند

منبع: فرادید
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 824

به "تست روانشناسی؛ ذهن شما چگونه کار می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست روانشناسی؛ ذهن شما چگونه کار می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید