تزریق بیش از 26 هزار دوز واکسن کووید 19 در لرستان

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، خبرنگاران/لرستان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تا به امروز 33 هزار و 112 دوز واکسن دریافت شده که بیش از 26 هزار دوز آنها در نوبت اول و دوم تزریق شده و مابقی تا روز جمعه برای گروه های هدف تزریق خواهند شد.

تزریق بیش از 26 هزار دوز واکسن کووید 19 در لرستان

دکتر مریم کوشکی امروز ششم اردیبهشت ماه در گزارشی آخرین شرایط طرح واکسیناسیون کووید 19 در استان را تا به امروز تشریح کرد و اضافه کرد: در راستای طرح واکسیناسیون کووید 19 برای واجدین شرایط فاز اول که شامل کارکنان بهداشتی و درمانی بوده است دانشگاه علوم پزشکی لرستان با هماهنگی با بیمارستان های تحت پوشش انجام داده بطوریکه بیش از 90 درصد پرسنل درمانی علیه ویروس کرونا واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه همچنین بیش از 90 درصد پرسنل بهداشتی که در مراکز 16 ساعته و مراکز غربالگری و سایر مراکزی که خدمات بهداشتی ارائه می دهند واکسینه شده اند، اضافه کرد: در این بین ممکن است تعدادی از پرسنل، خود از دریافت واکسن ممانعت کرده باشند که دلیل آن هم این بوده که ممکن است تست کرونای آنها مثبت بوده و یا این که تمایلی به دریافت واکسن نداشته باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان مطرح نمود: همزمان در فاز اول، بیماران سرطانی و خاص را واکسینه شدند به طوریکه بیماران هموفیلی، دیالیزی، تالاسمی و... بستری در بیمارستان ابتدا واکسینه شدند و سپس بصورت لکه گیری لیست این افراد را از معاونت درمان دانشگاه دریافت کردیم و تا روز سه شنبه آینده، همه این بیماران واکسینه خواهند شد.

وی ادامه داد: در مورد بیماران سرطانی نیز به همین ترتیب ابتدا بیماران مبتلا به هر نوع از سرطان را که در بیمارستان ها بستری بوده اند واکسینه شدند و سپس به صورت لکه گیری در روز چهارشنبه تمام بیماران سرطانی و خاص که تا به امروز پیروز به دریافت واکسن نشده اند، واکسینه خواهند شد.

کوشکی شرح داد: بعد از انتها فاز اول که همین هفته اعلام می شود، فاز بعدی واکسیناسیون آغاز خواهد شد به این صورت که در ابتدا سالمندان از سنین 80 سال به بالا را واکسینه و به صورت ده سال، ده سال برای گروه های سنی را انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سعی بر این بوده ابتدا هر گروه سنی افرادی که دارای هر نوع از بیماری های زمینه ای باشند در اولویت قراردهیم و مابقی افراد همان گروه را در همان روز ولی در اولویت بعدی واکسینه شوند، گفت: تا به امروز 33 هزار و 112 دوز واکسن دریافت شده که شامل نوبت اول و نوبت دوم هستند و بیش از 26 هزار دوز از این واکسن ها در نوبت اول و دوم تزریق شده و مابقی تا روز جمعه برای گروه های هدف تزریق خواهند شد.

وی اظهار کرد: محموله بعدی یا سری هفتم واکسن نیز به زودی برای استان ارسال خواهد شد که آن را هم بر اساس اولویت های اعلام شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تزریق خواهیم کرد.

کوشکی گفت: تا به امروز بر اساس دستورالعمل کشوری و اعلام اولویت ها از طرف مرکز مدیریت بیماری ها، در ابتدا پرسنل بهداشت و درمان، پرسنل پاکبان با اولویت پاکبانانی که در بیمارستانها کار می کنند و با زباله های عفونی سروکار دارند و آنهایی که در سایت های زباله مشغول به خدمت هستند و سپس مابقی پاکبان ها را واکسینه کردیم. ضمن این که پرسنل غسالخانه ها نیز تماما واکسن خود را دریافت کرده اند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان ادامه داد: گروه بعدی که در فاز اول قرار داشتند اعضای نظام پزشکی بودند و با هماهنگی با مدیر سازمان نظام پزشکی استان تمامی واکسن های سهمیه آنها تا به امروز تزریق شده است.

وی گفت: اولویت گروه بعدی در فاز اول جانبازان شیمیایی 50 تا 70 درصد را ابتدا همپای با سایراستان های کشور واکسینه کردیم و این هم با هماهنگی که با مسئول بنیاد شهید و بنیاد جانبازان استان صورت گرفت که طی آن ابتدا لیست آنان در اختیار بهداشت قرار گرفته و با هماهنگی قبلی این افراد واکسینه شده اند.

کوشکی مطرح نمود: در این بین پرسنل اورژانس 115 نیز همپای فاز اول واکسینه شده اند به طوریکه تا امروز تمامی اعضای اورژانس 115 واکسینه شده اند.

وی شرح داد: تا کنون واکسیناسیون تمامی افراد عنوان شده در بیمارستان های ریفرال شهرستان های استان اجرا شده است. اما با افزایش سرعت برنامه واکسیناسیون و تعداد گروه های هدف ناچاریم واکسیناسیون را در مراکز جامع سلامت و پایگاه های بهداشتی برای جمعیت تحت پوشش این مراکز انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1014

به "تزریق بیش از 26 هزار دوز واکسن کووید 19 در لرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق بیش از 26 هزار دوز واکسن کووید 19 در لرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید