کاشت درخت یادبود برای اساتید جان باخته بر اثر کرونا، اعطای جایزه ترویج علم در 18 آذر

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، رئیس انجمن ترویج علم ایران با بیان اینکه یونسکو در روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه به جهانیان یادآور می گردد که به علمی توجه گردد که در خدمت به صلح و توسعه باشد، گفت: در این راستا ما در ایران با همکاری انجمن های علمی برنامه های متنوعی را برای رسوخ فناوری در لایه های مختلف کشور برگزار خواهیم کرد.

کاشت درخت یادبود برای اساتید جان باخته بر اثر کرونا، اعطای جایزه ترویج علم در 18 آذر

دکتر اکرم قدیمی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه از سال 2001 یونسکو روز دهم نوامبر برابر با نوزدهم آبان ماه را به عنوان روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه نامگذاری نموده است. گفته می شود پیشینه این مناسبت به همایش جهانی علوم در سال 1999 میلادی در شهر بوداپست مجارستان بازمی شود. این همایش اقدام مشترکی از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) و شورای بین المللی علوم بود که در سی و یکمین اجلاس همایش عمومی یونسکو اتخاذ شد.

وی افزود: بعضی از اهداف روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه را می توان به توضیح زیر برشمرد:

بهره مندی آحاد جامعه از ثمرات علم، فناوری و نوآوری

ایجاد بستر و فضای مناسب گفتمان پیرامون تأثیر علم، فناوری و نوآوری بر زندگی روزمره مردم

ایجاد تمهیدات لازم برای بازدیدهای عمومی از موزه های علمی

معرفی پیشکسوتان و شخصیت های برجسته علمی

آشنا کردن دانش آموزان با مهارت ها و مشاغل علمی

بازدیدهای علمی از مراکز و نهادهای مؤثر در ایجاد تعامل بین علم، صلح و توسعه (روز درهای باز دانشگاه ها و مراکز علمی)

معرفی حوزه های علمی- پژوهشی تازه که موجب ارتقای کیفیت عمومی زندگی می شوند

ایجاد ارتباط میان علم وجامعه فرصت های نوینی را برای مشارکت عموم مردم در زمینه های علمی- تخصصی فراهم می آورد

قدیمی با تاکید بر اینکه روز جهانی علم برای صلح و توسعه، به اجتناب ناپذیر بودن کاربرد صلح آمیز علوم به منظور دستیابی به توسعه تاکید دارد، اظهار کرد: به منظور دستیابی به صلح و توسعه پایدار بر کاربرد علم در برطرف احتیاجهای اساسی بشر توجه ویژه ای شده است. یونسکو در این روز جهانی به جهانیان یادآور می شود که به علمی توجه شود که در خدمت به صلح و توسعه باشد. این امر میسر نمی شود مگر اینکه علم در تمامی لایه های جامعه رسوخ کند، به عبارتی عمومی سازی علم پیش احتیاج دستیابی به این مهم است.

رئیس انجمن ترویج علم خاطر نشان کرد: ارتباط بین علم با جامعه از سابقه طولانی برخوردار است، اما از زمانی که دولت ها در سیاستگذاری ها به نقش سازنده علم و بویژه ترویج علم توجه کردند، شاهد تحولات مثبتی در این راستا بودیم، به طوری که در جوامعی که به این موضوع توجه کردند، شاهدیم مردم در عرصه های علمی نیز مطالبه گری می نمایند.

قدیمی با بیان اینکه در ایران قبل از برنامه هدفمند انجمن ترویج علم به مناسبت این رویداد جهانی، برنامه هایی به صورت پراکنده برگزار می شده است، یادآور شد: انجمن ترویج علم ایران از سال 1391، در راستای دستیابی به اهداف مهم انجمن یعنی اشاعه تفکر علمی و کاهش شکاف میان علم و جامعه، هم زمان با این مناسبت جهانی، هفته ترویج علم را در کشور برگزار نموده است تا اهمیت ترویج علم و ایجاد ارتباط سازنده میان علم و جامعه را یادآوری کند. امسال دهمین سالی است که این مناسبت را پاس می داریم.

تا سال 1398 همزمان با هفته ترویج علم، نمایشگاهی از فعالیت های ترویجی نیز برگزار می شد. قدیمی ثبت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه را از دیگر اقدامات این انجمن نام برد.

وی ادامه داد: در سال گذشته با توجه به شیوع کووید-19 و مجازی شدن رویدادها، ما برنامه های هفته ترویج علم را تا هفته پژوهش و فناوری به مدت 40 روز به صورت آنلاین اجرایی کردیم.

قدیمی، برگزاری آنلاین را زمینه ساز حضور گسترده تر مخاطبان اعلام کرد و افزود: این امر نشانگر توجه جامعه به علم است. بنابراین باید از این ظرفیت به طور مناسبی استفاده کنیم. بر همین اساس امسال رویداد ترویج علم طی یک ماه اجرا خواهد شد.

برنامه های رویداد ترویج علم در سال 1400

رئیس انجمن ترویج علم باتاکید بر اینکه در امسال رویداد ترویج علم از روز چهارشنبه 19 آبان ماه (روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه) شروع خواهد شد و تا روز 18 آذرماه به مدت یک ماه ادامه دارد.

قدیمی یادآور شد: برنامه های افتتاحیه و اختتامیه به صورت حضوری برگزار خواهد شد. مراسم افتتاحیه روز چهارشنبه 19 آبان ماه از ساعت 14:30 در سالن کوثر دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار می شود.

وی خاطر نشان کرد: در حاشیه برگزاری برنامه افتتاحیه، به منظور پاسداشت سه استاد فقید دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران دکتر جواد اژه ای، دکتر محمدرضا شرفی و ثریا قزل ایاغ که در اثر کرونا جان باختند، در محوطه آن دانشکده سه درخت به نام آنها کاشته خواهد شد. امیدواریم این اقدام شایسته در سایر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نیز انجام شود و تا 18 آذر ماه امسال، به یاد همه دانشگاهیانی که در اثر کرونا فوت کردند، درختی کاشته شود.

قدیمی ادامه داد: علاوه بر آن پیشنهاد می کنیم در روز درختکاری به منظور گرامیداشت یاد و خاطره همه عزیزانی که در اثر کووید 19 جان به جان آفرین تسلیم کردند، به نام شان درخت کاشته شود.

نامگذاری روزهای هفته ترویج علم

رئیس انجمن ترویج علم با اشاره به نامگذاری روزهای هفته ترویج گفت: نامگذاری روزهای این هفته که به مدت یک ماه برگزار می شود، به این توضیح است:

شنبه ها: روز اقلیم و محیط زیست

یکشنبه ها: روز بهداشت و سلامت

دوشنبه ها: روز رسانه و ترویج علم

سه شنبه ها: روز نهادها و انجمن های علمی

چهارشنبه ها: روز ادبیات کودک

پنج شنبه ها: روز معرفی فعالیت های ترویجی

آدینه: روز معرفی مشاغل و حرفه ها

قدیمی ادامه داد: علاوه بر این برنامه ها، برنامه های دیگری نیز با مشارکت انجمن های علمی طی این رویداد برگزار خواهیم کرد. به محض نهایی شدن جزئیات برنامه ها، اطلاع رسانی خواهد شد.

به گفته وی، روز پنج شنبه 18 آذرماه نیز مراسم اختتامیه رویداد و بیست و دومین دوره جایزه ترویج علم برگزار می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که برگزاری چنین رویدادهایی بتواند توجه جامعه را به اهمیت ارتباط علم با جامعه و کاربرد علم در زندگی روزمره مردم جلب کند، زیرا ترویج علم با توسعه جوامع عجین شده است، ما برای رسیدن به این مهم احتیاجمند توجه سیاستگذاران به موضوع مهم ترویج علم و نگاهی نو به این مساله در اسناد بالادستی هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1275

به "کاشت درخت یادبود برای اساتید جان باخته بر اثر کرونا، اعطای جایزه ترویج علم در 18 آذر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت درخت یادبود برای اساتید جان باخته بر اثر کرونا، اعطای جایزه ترویج علم در 18 آذر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید