به جای شهرداری، بدهی طرح پاییزه کتابفروشی ها را پرداخت کردیم

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، ایرنا نوشت: طرح بهارانه کتاب سال 99 از بیستم اردیبهشت با تخفیف 20 درصدی، آغاز به کار نموده است. در این دوره شرایط خاصی برای برگزاری این طرح در نظر گرفته شده است و آن امکان خرید اینترنتی یا تلفنی از کتابفروشی هاست که به دلیل رعایت فاصله اجتماعی اجرایی شده است.

به جای شهرداری، بدهی طرح پاییزه کتابفروشی ها را پرداخت کردیم

پیش از برگزاری بهارانه کتاب بسیاری از ناشران چشم امید خود را به این طرح دوخته بودند، چراکه گفته می شد ممکن است از بودجه نمایشگاه کتاب، برای هرچه قوی تر برگزار شدن طرح بهارانه سال جاری استفاده گردد. برگزار نشدن نمایشگاه کتاب، موجب آسیب جدی و خسارت به ناشران شده است، اما تبلیغ محدود و برگزاری سریع بهارانه این دوره باعث شد تا بعضی ناشران و کتابفروشان نتوانند به خوبی از این طرح استفاده نمایند.

شرایط ویژه کرونا پرداخت به کتابفروشان را عقب انداخت

پیش از این در گزارشی که در ایرناپلاس منتشر شد، محسن بهشتیان، مدیر کتابفروشی لارستان گلایه نموده بود که با گذشت هشت ماه از طرح پاییزه، هنوز خانه کتاب و شهرداری بدهی خود به کتابفروشان را پرداخت ننموده اند. متن گزارش را می توانید اینجا مطالعه کنید.

بعد از انتشار گزارش، نیکنام حسینی پور، مدیرعامل خانه کتاب در واکنش به گلایه کتابفروشان، به خبرنگار ایرناپلاس درباره پرداخت بدهی دوره قبل شرح داد: در بحث کتابفروشان تهران، در توافقی که با شهرداری نموده بودیم و مشارکتی که شهرداری با طرح پاییزه داشت، قرار شد یارانه کتابفروشان شهر تهران را شهرداری پرداخت کند، قرارداد را بستیم و نامه نگاری ها را انجام دادیم اما این فرایند زمان برد و شرایط ویژه بعد از همه گیری کرونا باعث شد پرداخت به کتابفروشان دچار مشکل گردد.

به گفته حسینی پور علی رغم مضیقه اقتصادی خانه کتاب و مسائل زیادی که این موسسه با آن روبرو شده است، خانه کتاب مبلغ بدهی به کتابفروشان را پرداخت نموده است. او ادامه داد: می خواستیم طرح بهارانه را آغاز کنیم، با وجود پیگیری های زیادی که از شهرداری کردیم و هنوز محقق نشده است، از منابعی که در اختیار داشتیم، در روزهای گذشته بدهی کتابفروشی های شهر تهران پرداخت شد. دکتر محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید داشت که بدهی کتابفروشی ها از طریق خانه کتاب پرداخت گردد، بنابراین با وجود مطالباتی که از شهرداری داریم، کل مطالبات کتابفروشی های شهر تهران از طریق خانه کتاب پرداخت شده است.

افزایش سرانه کتابفروشی ها در بهارانه کتاب

با توجه به گزارش های ارائه شده از سوی موسسه خانه کتاب به عنوان مجری طرح بهارانه کتاب، در این دوره برای حمایت از کتابفروشان و چرخه نشر، اعتبار کتابفروشی های عضو در طرح بهارانه کتاب 99 در سراسر کشور 20 درصد افزایش پیدا نموده است. حسینی پور در این باره گفت: طرح بهارانه در شرایط خاصی برگزار می گردد. دولت در شرایط خاصی است و شرایط خاص ناشی از شیوع بیماری کرونا در جامعه وجود دارد؛ اما اجرای بهارانه، دغدغه وزیر و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. هر روز گزارشی از فرایند کار را برای آنها ارسال و اعلام می کنیم چقدر کتاب فروش رفته است و چه حمایتی وجود دارد.

به گفته مدیرعامل خانه کتاب، در این دوره، خانه کتاب مکاتباتی با شهرداری انجام داده است اما هیچ کدام از شهرداری ها در طرح مشارکت ننموده اند، چراکه شهرداری هم مشکل بودجه ای و اعتباری دارد.

مهم ترین کار، نهادینه کردن کتابخوانی میان مردم

اجرای طرح های حمایتی خانه کتاب هرچند نتوانسته مردم را آنطور که باید، به کتابخوانی عادت دهد، اما برای اهالی کتاب و کتاب خوانی غنیمت است و مانند مرهمی است بر زخمی که هر روز عمیق تر می گردد. محسن بهشتیان، مدیر کتابفروشی لارستان با تایید پرداخت بدهی طرح پاییزه به کتابفروشی ها طی روزهای گذشته و پس از مصاحبه وی با ایرناپلاس گفت: شهرداری پیش از این هم، در طرح یارمهربان که با ناشران در نمایشگاه اجرا نموده بود، سابقه پرداخت نکردن مطالبات را دارد.

او درباره پرداخت بدهی طرح پاییزه کتاب با فاصله هشت ماهه، شرح داد: طرح و دیر کردش در پرداخت بدهی، برای ما درمان نیست. مانند این است که به مریض رو به مرگ، آسپرین آن هم با دوز پایین بدهند. مهم این است که مسئله حمایت از کتاب مطرح و گفته می گردد بخشی از دولت برای حمایت اقداماتی انجام می دهد. من از نیت برگزار نمایندگان اطلاع ندارم؛ اما طرحی است که کتابفروشان شهرستانی هم از آن استقبال می نمایند و بهتر از هیچ کار نکردن است.

به گفته مدیر کتابفروشی لارستان، مهم ترین کار نهادینه کردن کتابخوانی میان مردم است. او با اشاره به فیلم ها و سریال های ایرانی گفت: اگر توجه کنید، می بینید درفیلم ها و سریال های ایرانی هیچ جایی از کتاب و کتابخانه استفاده نمی گردد، در حالی که در بیشتر فیلم های دیگر کشورها مکرر از این المان استفاده می گردد. فقط یک برنامه کتاب باز در تلویزیون پخش می گردد که خاص کتابخوان هاست و دیگران جذب آن نمی شوند. زمانی که به مدرسه می رفتم، مطالعه جزء ساعات درسی ما بود اما در این سال ها حتی صندلی کتابخانه در مدارس حذف شده است و معلمان و والدین توجهی به کتاب خواندن دانش آموزان ندارند.

طرح های حمایتی خانه کتاب چند سالی است که با وجود تمام سختی ها برای این موسسه، در حال اجراست. این اقدام دارای نقاط قوت و ضعفی است که طی دوره های برگزاری معین شده است. با سخت تر شدن شرایط برای ناشران و کتابفروشان و حساسیت بالای نحوه حمایت از آنها، بهتر است از دوره های پیشین تجربه کسب گردد، تا دور تکرار موجب فراموش شدن یا پنهان ماندن نقاط قوت طرح نگردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 410

به "به جای شهرداری، بدهی طرح پاییزه کتابفروشی ها را پرداخت کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جای شهرداری، بدهی طرح پاییزه کتابفروشی ها را پرداخت کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید