حوزه فرهنگ و هنر ظرفیت بزرگی در اقتصاد کشور دارد

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت اقتصادی که در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد، گفت: فعالیت های این حوزه در بخش اقتصاد خلاق که متکی به ظرفیت های داخلی است می تواند به موضوع جدی تبدیل شود.

حوزه فرهنگ و هنر ظرفیت بزرگی در اقتصاد کشور دارد

به گزارش سیاسی خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری بعداز ظهر امروز (شنبه) در نشست با جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر با تاکید بر اینکه حوزه فرهنگ و هنر باید به درستی تعریف و شناسانده شود، گفت: متأسفانه به حوزه فرهنگ و هنر به لحاظ توانمندی اقتصادی در کشور کمتر توجه شده است در حالی که با اتکا به ظرفیت های داخلی این بخش توانسته در کشور، منطقه و جهان نقش بسزایی ایفا کرده و خروجی آن جایگاه ممتازی داشته است.

معاون اول رئیس جمهور شرح داد: باید هر چه سریع تر برای اقتصادی خلاق در حوزه فرهنگ و هنر و سندی تهیه و در دولت و یا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح و تصویب شود تا همه دستگاه ها متعهد به پیگیری توسعه این بخش بعنوان حوزه ای جدی در کشور شود.

وی با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه آثار هنرمندان بومی در شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان گفت: تمام تولیدات و صنایع دستی مردم این شهرستان به کشور های حاشیه خلیج فارس صادر می شود و باعث توانمند شدن مردم این منطقه از لحاظ اقتصادی شده که باید از آن ها حمایت جدی انجام شود.

جهانگیری سپس به موضوع کرونا و آسیب های وارده به برخی از مشاغل و صنوف کشور اشاره کرد و با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر جزو نخستین بخش های صدمه دیده از پیامد های کرونا است، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با پیگیری های اقتصادی لازم بتواند از ظرفیت های فراهم شده از سوی دولت برای اختصاص منابع به آسیب دیدگان حوزه فرهنگ و هنر که از کرونا صدمه دیده اند، استفاده کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اختصاص 5 هزار میلیارد تومان به منظور پرداخت بیمه بیکاری، بر رفع دغدغه حدود 20 هزار شاغل حوزه فرهنگ و هنر تاکید کرد و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه خواست تا ضمن پرداخت بیمه بیکاری به شاغلان این حوزه ظرف دو هفته گزارشی از اقدامات اجرا شده ارائه نمایند.

جهانگیری ضرورت فراهم شدن سازوکار های لازم به منظور استفاده از منابع 50 هزار میلیارد تومانی تسهیلات با سود 12 درصد به بنگاه های آسیب دیده از ویروس کرونا گفت: با توجه به نیاز شاغلان این بخش به تسهیلاتی با نرخ هایی کمتر از 12 درصد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند با کمک دستگاه های دیگر از برخی منابع نظیر منابع مربوط به اشتغال پایدار که در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و از دوره بازپرداخت طولانی برخوردار و قرض الحسنه است به نفع هنرمندان استفاده کند.

وی سپس به موضوع پرداخت یارانه حوزه نشر و مطبوعات اشاره کرد و با تاکید بر اینکه دولت تلاش می کند یارانه این حوزه را با وجود محدودیت بودجه سال 99 به میزان 70 تا 80 درصد پرداخت کند، گفت: بانک مرکزی نیز ارز مورد نیاز واردات کاغذ مطبوعات و ناشران را برای سال 99 تأمین خواهد کرد.

پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت و جایگاه حوزه فرهنگ و هنر کشور و ظرفیت و توانمندی نیروی انسانی فعال در این بخش گزارشی از جهش فعالیت های هنری و فرهنگی در دولت های یازدهم و دوازدهم ارائه و خواستار افزایش سهم بخش فرهنگ و هنر از بودجه عمومی کشور شد.

وی با تبیین نقش هنرمندان در ایفای مسئولیت اجتماعی نظیر راه اندازی پویش مخالفت با تحریم، تولید برنامه در دوران کرونا برای پرکردن اوقات فراغت مردم و همراهی اصحاب رسانه با دستور العمل های ستاد ملی مقابله با کرونا شرح داد: شیوع کرونا و تعطیلی مراکزی نظیر نمایشگاه های کتاب، سینماها، تئاتر، آموزشگاه های هنری و کاهش شمارگان مطبوعات باعث شده تا دست اندرکاران این حوزه از نظر اقتصادی دچار خسارت شوند و لازم است دولت حمایت خود را در زمینه تأمین اعتبار و پرداخت وام بیش از گذشته افزایش دهد.

در این جلسه که مدیرعامل خانه سینما، مدیرعامل خانه تئاتر، مدیرعامل خانه موسیقی، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، رئیس انجمن صنفی طراحان گرافیک، رئیس انجمن خوشنویسان، رئیس انجمن عکاسان، رئیس انجمن نقاشان، نماینده انجمن طراحان پارچه و لباس، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، رئیس انجمن صنفی روزنامه های غیر دولتی استان تهران و مدیر مسئول روزنامه اطلاعات حضور داشتند، پیرامون پرداخت بیمه هنرمندان، بیمه بیکاری، پرداخت وام و تسهیلات، کمک به مسئله معیشتی هنرمندان، به رسمیت شناخته شدن رسته شغلی آن ها و تعیین تسهیلات و امکانات لازم با هدف رونق بخشیدن به فعالیت های هنری پساکرونایی، یارانه نشر و مطبوعات، اقتصادیات فعالیت های هنری، عرضه بنگاه های بزرگ رسانه ای در بورس، توانمند سازی اصناف حوزه فرهنگی هنری بحث و تبادل نظر شد.

همچنین مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید دیدگاه ها و پیشنهادات خود در خصوص حل مسئله بیمه هنرمندان، تخصیص اعتبار لازم برای یارانه مطبوعات و ناشران و استفاده از منابع موجود برای اشتغال زایی و پرداخت تسهیلات به شاغلان حوزه فرهنگ و هنر ارائه کردند.

در این جلسه مقرر شد برای کمک به شاغلان بخش فرهنگ و هنر سهم 8 درصدی بیمه شاغلان آن به مدت سه ماه از سوی دولت پرداخت شود.

همچنین مقرر شد ضمن بازنگری در ضریب پیمانی و قراردادی هنرمندان با سازمان تأمین اجتماعی، چارچوب لازم برای استمهال وام ها و کمک به سهم بیمه اختکمک افراد فراهم شود.

در این جلسه مقرر شد کمیته ای با ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تأمین اجتماعی و معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه مسائل بخش فرهنگ و هنر به خصوص در حوزه بیمه بیکاری، یارانه مطبوعات، استمهال وام ها مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده این حوزه از تسهیلات با سود کم ضمن یافتن راه حل های لازم، تصمیمات مقتضی را اتخاذ و گزارش نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 376

به "حوزه فرهنگ و هنر ظرفیت بزرگی در اقتصاد کشور دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حوزه فرهنگ و هنر ظرفیت بزرگی در اقتصاد کشور دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید