کشف و ثبت بلندترین گلدان بیابانی دنیا در کویر لوت

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، ایرنا/ براساس سخنان مدیر پایگاه دنیای بیابان لوت، کشف و ثبت بلندترین گلدان بیابانی دنیا در کویر لوت صورت پذیرفت.

کشف و ثبت بلندترین گلدان بیابانی دنیا در کویر لوت

مهران مقصودی گفت: نبکاهایی که در زمان ثبت دنیای بیابان لوت در سال 1395 (2016) ثبت و معرفی شدند 11 تا 12 متر ارتفاع داشتند. این نبکاها همان زمان هم به عنوان یکی از نبکاهای بلند دنیا محسوب می شدند که الان براساس تحقیق و پژوهش میدانی محققان در منطقه لوت، گلدان بیابانی (نبکا) با ارتفاع 21 متر شناسایی شده که بلندترین نبکای دنیا است.

مدیر پایگاه دنیای بیابان لوت اضافه نمود: در این سالها نبکاهایی در چین و بعضی از منطقه ها بیابانی دنیا اعلام شده بود که از نبکاهای لوت بلندتر بودند، اما با این شناسایی و ثبت، بلندترین نبکای دنیا در بیابان لوت قرار گرفته است. نتیجه این تحقیق میدانی و کشف در قالب مقاله علمی با جزئیات بصورت رسمی در منابع معتبر علمی هم اعلام شده است.

وی با بیان اینکه نبکاها از عوارض طبیعی برجسته در بیابان لوت هستند، شرح داد: نبکا (Nebka) یا تل گز (به گویش محلی)، گلدان صحرا یا شور مرو نبکا تپه ای است که گیاهان عامل اصلی ایجاد آنها هستند و رشد آن از به دام افتادن ماسه در اطراف آن صورت می گیرد. معمولا نبکاهایی از یک تا سه متر در ایران وجود دارد، ما در زمان ثبت دنیای لوت نبکاهای 12 متری را شناسایی و ثبت کردیم.

منبع: همگردی
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1230

به "کشف و ثبت بلندترین گلدان بیابانی دنیا در کویر لوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف و ثبت بلندترین گلدان بیابانی دنیا در کویر لوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید