کشفیات تازه درباره ماه؛ فعالیت آتشفشانی ماه بیش از حد تصور بوده است

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، جدیدترین تحقیقات اجرا شده بر روی نمونه هایی از کره ماه، اطلاعات جدیدی درباره سن آن و فعالیت های آتشفشانی مشخص کرده است.

کشفیات تازه درباره ماه؛ فعالیت آتشفشانی ماه بیش از حد تصور بوده است

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی خبرنگاران، به نقل از Astronomy؛ در دسامبر 2020، ماموریت چین به Oceanus Procellarum - منطقه ای از ماه که زمانی دشت وسیعی از گدازه مذاب بود، شروع شد. فرودگر چانگ 5 روی هم رفته، 1.7 کیلوگرم سنگ و مواد از سطح ماه جمع آوری کرد. سپس مخزن ها جمع آوری و بین چندین گروه تحقیقاتی تقسیم شد. اکنون، تقریباً بعد از ده ماه، دانشمندان شروع به گزارش آنچه یافته اند کرده اند.

اولین مقاله علمی مهم با جزئیات یافته های ماموریت امروز در Science منتشر شد. بر اساس تجزیه و تحلیل تیم، نمونه ها، جوانی نسبی سنگ های آتشفشانی محل فرود را تأیید می کنند. در میان نمونه های به زمین آورده شده، سنگ بازالت نیز وجود داشته که قدمت آن به حدود 2 میلیارد سال پیش می رسد. مطالعه این قطعه باعث شد که دانشمندان درمورد اطلاعات پیشین خود درباره فعالیت های آتشفشانی در کره ماه تردید و آن را اصلاح کنند. با توجه به یافته های تازه، محققان تاریخ آخرین فعالیت آتشفشانی در ماه را مربوط به 900 میلیون سال پیش دانسته اند.

تیم بین المللی که این مطالعه را انجام داده است شامل مرکز SHRIMP پکن است. براد جولیف، یکی از نویسندگان این مطالعه، دانشمند سیاره ای و کانی شناس در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس می گوید که آن ها یکی از بهترین آزمایشگاه های جهان را دارند. این یک آزمایشگاه واقعاً با کیفیت بالا، با استفاده از بهترین ابزار دقیق، پیشرفته است.

دو تیم قطعات را مورد بررسی قرار دادند. تجزیه و تحلیل اندازه وجود هر یک از ایزوتوپ ها نسبت به یکدیگر به تیم اجازه می دهد تا سن نمونه ها را تعیین کنند. اندازه گیری ایزوتوپ سرب علاوه بر آشکار شدن سن محل فرود، به محققان کمک می کند تا روش کاملاً متفاوتی را برای درک تاریخ ماه بهبود بخشند.

اندازه گیری سن سطح ماه و سپس شمارش تعداد دهانه ها در یک ناحیه تعیین از سطح آن، به محققان اجازه می دهد تا رابطه ای را که می تواند بر روی سطوح دیگر اعمال شود، تنظیم کنند هب این صورت که هرچه دهانه های بیشتری داشته باشد، قدیمی تر است. جولیف می گوید: ما این را به طور نسبی می شناسیم و سال هاست که می دانیم.

آکادمی علوم چین (CAS) در بیانیه ای گفته است: تجزیه و تحلیل نمونه ها نشان می دهد که فضای درونی ماه تا حدود دو میلیارد سال پیش هنوز در حال تکامل بوده است.

برای آزمایش هر یک از سناریو ها نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتر نمونه ها و همچنین مدل سازی دقیق است. اما یک چیز مسلم است، به گفته محققان: نمونه های آورده شده از طریق Change 5 احتمالاً موج تازهی از علاقه به تحقیق درباره آتشفشان های ماه را برانگیخته است. نمچین ژئوشیمیست در دانشگاه کرتین در پرت، استرالیا، و یکی از رهبران تیم می گوید: وقتی این فقط یک احتمال است، همه ترجیح می دهند آن را نادیده بگیرند.

او ادامه داد: اما وقتی با داده های واقعی روبرو می شوید که آن را تأیید می کند، آن وقت شما مجبور می شوید به عقب برگردید و تتازه نظر کنید. وی افزود: بله، ما مشکوک بودیم که بازالت های جوان تری روی ماه هستند. اما این نظریه برای همه جدی و در اولویت نبود. نمونه ها باعث شد جدی تر به این موضوع پرداخته شود.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1241

به "کشفیات تازه درباره ماه؛ فعالیت آتشفشانی ماه بیش از حد تصور بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفیات تازه درباره ماه؛ فعالیت آتشفشانی ماه بیش از حد تصور بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید