چگونه تحمل گرما را افزایش دهیم؟

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، تنظیم حرارت بدن انسان و سازگاری اجزای اصلی آن، مکانیسم مقابله انسان برای تحمل تغییرات در زمان قرار گرفتن در معرض حرارت محیطی است. با توجه به این که در حال حاضر کاهش گرمایش جهانی به کمتر از دو درجه غیرممکن شده است، بقای انسان نیازمند اتکای فزاینده به این مکانیسم هاست.

چگونه تحمل گرما را افزایش دهیم؟

گرم شدن کره زمین می تواند انجام فعالیت های خارج از منزل به ویژه ورزش را چالش برانگیز کند. در واقع، ما یک بافر بسیار کوچک برای تحمل افزایش گرمای بدن داریم و افزایش تنها سه درجه سانتی گراد دما می تواند حتی برای بزرگسالان جوان سالم تهدیدنماینده زندگی باشد.

راه های مختلفی برای جلوگیری از افزایش خطرناک دمای درونی در حین فعالیت فیزیکی در گرما وجود دارد. راهبردهای متعددی برای سرد کردن وجود دارد که می تواند یاری کند. عملی ترین آنها مصرف یک نوشیدنی سرد قبل از ورزش است اما آموزش بدن برای مقابله بهتر در گرما برترین دفاع است.

تمرینات گرمایی به ویژه برای ورزشکاران استقامتی مهم است. ورزشکارانی که از قبل سازگاری با گرما را به بدن خود آموخته اند، به طور میانه عملکرد بهتری دارند و به مراقبت های پزشکی برای آسیب های ناشی از گرما کمتر احتیاج دارند. با این حال، با توجه به گرم شدن محیط، ممکن است زمان آن رسیده باشد که تمرینات گرما را حتی برای افراد غیر ورزشکار، به ویژه برای افرادی که در فضای باز کار می نمایند، در نظر بگیریم.

در حالی که تمرین سازگاری با گرما اغلب به وسیله ورزشکاران استقامتی استفاده می گردد، اولین بار برای کارگران معدن طلا در دهه 1940 که در معرض دمای محیطی بیش از 50 درجه سانتی گراد با رطوبت نزدیک به 100 درصد قرار داشتند، در نظر گرفته شد.

سازگاری با گرما می تواند تا حدودی به طور طبیعی در افرادی که دائماً در معرض محیط های گرم و مرطوب هستند اتفاق بیفتد اما برای افرادی که معمولاً در تابستان در پی تهویه مطبوع هستند، سازگاری با گرمای طبیعی به ندرت رخ می دهد.

درجه سازگاری با گرما به مدت، شدت و فرکانس قرار گرفتن در معرض گرما بستگی دارد. استاندارد طلایی برای سازگاری با گرما شامل حفظ دمای بالا به مقدار یک تا دو درجه سانتی گراد برای حداقل 60 دقیقه به مدت پنج روز متوالی، یا در یک دوره دو هفته ای است که اجازه چند روز استراحت را می دهد.

مزایای سازگاری با گرما برای بهبود تحمل گرما متأسفانه برای همواره دوام نمی آورد. آنها تا حد زیادی تقریباً یک هفته پس از آخرین قرار گرفتن در معرض گرما حفظ می شوند اما تقریباً 75 درصد از مزایای آن پس از سه هفته بدون قرار گرفتن در معرض گرما از بین می رود. خوشبختانه سازگاری مجدد به طور کلی آسان تر است و با حفظ نوعی قرار گرفتن در معرض گرما حداقل سه بار در هفته می توان به شرایط سازگار با گرما به حالت پایدار دست یافت.

سازگاری با گرما را در خانه هم می توان انجام داد. برای اینکار سه روز متوالی باید در آب 40 درجه سانتی گراد برای حدود 40 دقیقه قرار گیرید و بعد از آن 40 دقیقه ورزش با شدت میانه در دمای اتاق انجام دهید. نکته کلیدی این است که ورزش باید به میزان کافی انجام گردد تا دمای بدن از آستانه تعریق عبور کند و بلافاصله بعد از ورزش وارد وان آب شوید.

در نهایت، راهبردهایی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گرما بیش از حد، به ویژه برای افرادی که نسبت به آسیب های ناشی از گرما آسیب پذیری بیشتری دارند، از جمله افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی و دیابت، همچنان اهمیت دارد اما قرار گرفتن در معرض گرما برای افرادی که در فضای باز کار می نمایند یا فعال هستند اجتناب ناپذیر است.

ترکیب یک پروتکل سازگاری با گرما، در ترکیب با راهبردهای شناخته شده تر کاهش گرما از جمله محافظت در برابر آفتاب و حفظ هیدراتاسیون، برترین دفاع را برای بدن شما در برابر آسیب های ناشی از گرما فراهم می نماید.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 مرداد 1402 بروزرسانی: 11 مرداد 1402 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1662

به "چگونه تحمل گرما را افزایش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه تحمل گرما را افزایش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید