مقاومت دستگاه ها برای حذف امضاهای طلایی در اجرای قانون

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، خبرگزاری خبرنگاران- دیوان محاسبات کشور اظهار داشت که مقاومت زیادی در بعضی دستگاه ها و نهادهای صدور مجوز کسب و کار به دلیل وجود رانت و امضای طلایی وجود دارد و بالغ بر 1200 شکایت در این خصوص ثبت شده است.

مقاومت دستگاه ها برای حذف امضاهای طلایی در اجرای قانون

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، یکی دیگر از قوانین 7گانه مورد آنالیز در ارتباط با فراوری، قانون اصلاح مواد (1) و (7) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی با هدف تسهیل سرمایه گذاری در ایران به وسیله ساده سازی مجوزهای کسب و کار بوده است که به رغم گذشت حدود 4 ماه از اصلاح آن، عملکرد اثربخش صفر درصد داشته است.

براساس گزارش دیوان محاسبات کشور، در این قانون کوشش دستگاه ها فقط ارایه اطلاعات مجوزها برای درج در پایگاه های مربوطه است و علیرغم اینکه هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار، تا به امروز حدود 50 جلسه تشکیل داده است ولی در امر تسهیل مجوزهایی که اطلاعاتشان شفاف شده به کندی پیش می رود.

بر این اساس، راه اندازی سامانه سام و درگاه ملی مجوزها(G4B) دو اقدامی است که اگر زیرساخت های لازم برای این دو سامانه فراهم گردد و با جدیت بیشتری پیگیری گردد، زمان صدور مجوزها کاهش می یابد اما هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در اجرای قانون مذکور نیز عملکرد مناسب نداشته و ایران همیشه در رتبه های نازلی از نظر شاخص های معتبر این حوزه قرار گرفته است.

بنا برگزارش دیوان محاسبات از ارزیابی اجرای این قانون، برای اجرای ماده 7 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 هنوز هم اطلاعات دقیقی از مجوزهای کسب وکار به تفکیک هر رشته وجود ندارد و به نظر می رسد بیش از یک سوم از مجوزهای دستگاه های اجرایی موجود هنوز در پایگاه مجوزهای کسب وکار تکمیل نشده و نوع، شرایط و فرآیند صدور، تمدید و لغو به همراه مبانی قانونی به طور کامل برای بسیاری از فعالان مالی نامعلوم است. اضافه بر این، همچنان معین نیست چه تعداد دیگر مجوز کسب وکار در کشور وجود دارد که در این پایگاه ذکر نشده است.

گزارش دیوان محاسبات کشور حکایت از آن دارد که حدود 42 درصد از بندهای این قانون فاقد عملکرد است و حدود 93 درصد از عدم تحقق ها به دلیل ضعف در اجرا و ترک فعل های قانونی است. از سوی دیگر مقاومت زیادی در بعضی دستگاه ها و نهادهای صدور مجوز به دلیل وجود رانت و امضای طلایی وجود دارد و بالغ بر 1200 شکایت در این خصوص ثبت شده است. حتی گاهی نسبت به نظرات این شورا در دیوان عدالت اداری شکایت ثبت شده و در بعضی موارد مثل مجوزهای تاسیس داروخانه ها، منجر به رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری شده است.

در نهایت می توان گفت عملکرد ضعیف هیات مقررات زدایی در اجرای قانون کاملا ملموس است و در کل 1199 مجوز بر روی پایگاه اطلاع رسانی مجوزهای کسب و کار بارگذاری شده است که از این تعداد مجوز، اطلاعات 875 مجوز به صورت کامل و مابقی آن یعنی اطلاعات 324 مجوز در حال تکمیل است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1082

به "مقاومت دستگاه ها برای حذف امضاهای طلایی در اجرای قانون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاومت دستگاه ها برای حذف امضاهای طلایی در اجرای قانون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید