خبرنگاران انعکاس زیبایی های بکر یک منطقه در قالب عکس

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، تهران -خبرنگاران- مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس اورامان: دامان آسمان شامگاه پنجشنبه 10 مهر ماه در سالن ممیز خانه هنرمندان برگزار گردید.

خبرنگاران انعکاس زیبایی های بکر یک منطقه در قالب عکس

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس اورامان: دامان آسمان شامگاه پنجشنبه 10 مهرماه با حضور ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو، معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان و جمعی از مدیران و اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در خانه هنرمندان ایران برگزار گردید.

در ابتدای این برنامه که اجرای آن را عبدالمهدی مستکین بر عهده داشت، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ضمن خوشامدگویی به حضار بیان نمود: ایران کشور فرهنگ ها، زبان ها، گویش ها و ادیان مختلف است. ایرانیان در طول تاریخ چند هزارساله خود همیشه حرمت همه فرهنگ ها را نگه داشته اند.

وی ادامه داد: امروز هم به بهانه ثبت جهانی فرهنگ، تاریخ و زبان اورامان این نمایشگاه برگزار گردیده و به آن مفتخریم. این نمایشگاه حدود 10 روز در خانه هنرمندان برپا خواهد بود ضمن اینکه فرصت بازدید از آن به وسیله امکانان اینترنتی هم در اختیار دوستان قرار می گیرد.

مدیرعامل خانه هنرمندان یادآوری کرد: من از همه عزیزانی که برای برگزاری این نمایشگاه و ثبت جهانی اورامان زحمت کشیدند، تشکر می کنم.

استمداد برای ثبت جهانی اورامانات

حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: ما از فرزندان این کشور استمداد جستیم که برای ثبت جهانی اورامانات به ما یاری نمایند و به نظرم ثبت آن یک حرکت جدید و نو است.

وی یادآور شد: این نمایشگاه بسیار زیبا با یاری همه عزیزان به ویژه آقای رجبی معمار که میزبان این نمایشگاه است، برگزار می گردد و از همه تشکر می کنم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ادامه با اشاره به ویژگی های اورامانات، درباره این منطقه و ویژگی های آن به حاضران و حسام مهدی نماینده یونسکو شرحاتی را ارائه کرد.

حضور 12 روز نماینده یونسکو در اورامانات

محمدحسن طالبیان معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری نیز در ادامه بیان نمود: از دکتر ایوبی که به حوزه های فرهنگی یاری شایانی می نماید، تشکر می کنم.

وی ادامه داد: درباره اورامان هم باید بگویم که مهم است همه ارزش های این مناطق زیبا را بدانند. از آقای رجبی معمار و حسام مهدی هم سپاسگزارم. حسام مهدی برادر عزیز ماست؛ او 12 روز در اورامانات حضور داشت که باعث تبادل تجربه سد که این تبادل تجربه برای ما سودمند بود.

طالبیان شرح داد: فرایند ثبت جهانی و برگزاری نمایشگاه اورامان دامان آسمان مهم است. پنج، شش سال است که همه برای تشکیل پرونده اورامانات در یونسکو یاری می نمایند؛ چند وقتی است که سامان دهی و بهسازی بعضی بخش ها در این زمینه آغاز شده و خوشبختانه مردم متوجه این اتفاق مهم هستند و به ما یاری می نمایند و درواقع منطقه خود را دوست دارند.

وی گفت: ما این منطقه را به عنوان مناظر معرفی کردیم که در آن همه چیز مثل کوچ، زندگی مردم، طبیعت و تنوعات زندگی مهم است. شاید در تصاویر بعضی از این موارد را بتوانید ببینید ولی به طور کلی در هر فصل و مکان چیزهایی وجود دارد که مهم است.

معاون وزیر میراث فرهنگی تاکید نمود: خوشبختانه در ثبت این منطقه یک نوع وفاق ملی به وجود آمد و برای اینکه تمام مقررات رعایت گردد چند روز گذشته جلسه ای در بنیاد مسکن داشتیم و به این نتیجه رسیدیم اصولی را که راهنماست، رعایت کنیم.

طالبیان عنوان نمود: این منطقه را می توان ثبت کرد و این راه را پیش برد چراکه این اقدام راهی درست و بر اساس استانداردهای جهانی است و می تواند سال های سال اورامان را در مرکز توجه جهانی قرار بدهد.

وی گفت: این نمایشگاه حتما مخاطبان زیادی خواهد داشت و مطمئنم به لحاظ معنایی می تواند این منظر فرهنگی را عمیق تر کند. معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری تاکید نمود: همکاران من در امر ثبت اورامان خیلی یاری کردند. از مردم هم که مشارکت زیادی داشتند تشکر می کنم که این امر بدون مشارکت مردم انجام نمی شد.

تجربه ای نوین

سیف الله صمدیان دبیر جشن تصویر سال و گردآورنده آثار حاضر در این نمایشگاه در ادامه بیان نمود: من برای سه موضوع مسرورم؛ یکی به خاطر اینکه این نمایشگاه را در اینجا برگزار می کنیم دوم اینکه با دکتر ایوبی برای چندمین بار همکاری می کنم. ایشان گروه هنر و تجربه را راه انداختند که از استثنائات بود و سوم از این مسرورم که عکاسان به سمت اورامانات رفتند و باعث برگزاری این نمایشگاه شدند.

انعکاس بخشی از زیبایی اورامانات

در خاتمه این مراسم حسام مهدی ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو نیز شرح داد: قبل از اینکه اینجا بیایم درباره هنرمندان ایران شنیده بودم و تحت تاثیر قرار گرفته بودم اما حالا با دیدن هنر انها دو چندان تحت تاثیر قرار گرفتم. اگر قبل از رفتن به اورامان، به این نمایشگاه می آمدم فکر می کردم اساتید کارهای فتوشاپی انجام داده اند اما حالا که اورامان را دیدم قضاوتم این است که این تصاویر تنها انعکاس بخشی از زیبایی اورامان است و آنجا خیلی زیباتر است.

وی شرح داد: این تصاویر فقط زیبایی های بصری اورامان را منعکس می نماید در حالی که آنجا مردم و زیبایی های انسانی هم دارد؛ درواقع چنین است که بدون اینکه زبان آنها را بفهمی می توانی زیبایی را درک کنی.

ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو عنوان نمود: در طول سفرم در یک جا با پیرمردی برخورد کردم، او احساساتی شد و من را در آغوش گرفت که شگفت زده شدم. همانطور که دوستان گفتند مناظر فرهنگی ترکیبی از میراث ملموس و ناملموس است. اورامان از قرار دریافت همه این اجزا به صورت جامع تشکیل شده است. خیلی مسرور و مفتخرم که اینجا هستم همچنین از اینکه اورامان را دیدم خرسندم. برای همه آروزی موفقیت دارم.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 620

به "خبرنگاران انعکاس زیبایی های بکر یک منطقه در قالب عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انعکاس زیبایی های بکر یک منطقه در قالب عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید