بیش از نیمی از مردم ایران از زدن ماسک خسته شده اند

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، تهران (پانا) - نتایج آخرین موج نظرسنجی تلفنی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در مهر 1399 اجرا شده نشان می­ دهد بیش از نیمی از مردم ایران از زدن ماسک خسته شده­ اند.

بیش از نیمی از مردم ایران از زدن ماسک خسته شده اند

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آخرین موج نظرسنجی نلفنی این پژوهشگاه در مورد کرونا در تاریخ 9 تا 19 مهر 1399 با تعداد نمونه 2024 پرسشنامه در سطح کشور (شهری و روستایی) و از افراد بالای 18سال اجرا شده است.

براساس این نظرسنجی، در سوالی از جوابگویان پرسیده شده: به نظر شما کدامیک از دستورالعمل­های بهداشتی مربوط به کرونا سخت تر و خسته ­نماینده­ تر است؟؛ 52.5 درصد افراد از زدن ماسک خسته شده­ اند. پس از این مورد به ترتیب افراد جوابگو این موارد را انتخاب نموده­ اند: شستن وسایل خریداری شده از بیرون (با فراوانی 20 درصد)، رعایت فاصله اجتماعی (با فراوانی 18 درصد)، شستن مکرر دست­ها (با فراوانی 14 درصد)، استفاده از دستکش (با فراوانی 13 درصد) و همراه داشتن الکل یا هرگونه اسپری ضدعفونی نماینده (با فراوانی 11درصد).

در این نظرسنجی، منابع پیگیری اخبار کرونایی نیز مورد پرسش قرار گرفته که براساس آن 65 درصد جوابگویان اعلام نموده­ اند بیشتر به وسیله رادیو و تلویزیون ایران اخبار مرتبط با ویروس کرونا را به دست می­ آورند. 21 درصد افراد جوابگو نیز بیشتر از شبکه­ های اجتماعی پیگیر اخبار این بیماری فراگیر هستند. بعد از این دو رسانه، شبکه­ های ماهواره­ ای، خبرگزاری­ها و سایت­ های اینترنتی از دیگر منابع کسب خبر در این حوزه هستند. 8.4 درصد نیز اعلام نموده­ اند که خبرهای کرونایی را پیگیری نمی­ نمایند.

در مقایسه نتایج سه موج نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، در بین شهرنشینان میزان پیگیری اخبار به وسیله رادیو و تلویزیون کاهش پیدا نموده و از 68.3 درصد در فروردین، به 62.9 درصد در مهر 99 رسیده است. از سوی دیگر میزان مراجعه به شبکه­ های اجتماعی برای کسب اخبار کرونا نسبت به فروردین 99 افزایش یافته و از 20.3 درصد به 24.2 درصد رسیده است.

در ادامه از جوابگویان پرسیده شده چقدر به اطلاعات و گزارش های کرونایی از ایران و دنیا که از سوی صدا و سیما ارایه می گردد، اعتماد دارید؟؛ 40.5 درصد جوابگویان به این گزارش­ها اعتمادی ندارند. اما 26 درصد افراد جوابگو اعلام نموده­ اند به گزارش­های صداوسیما در مورد شرایط کرونا در ایران و دنیا اعتماد دارند. 26 درصد افراد نیز میزان اعتماد خود به صداوسیما در این زمینه را در سطح بینابین ارزیابی نموده­ اند.

میزان رعایت دستور العمل­های بهداشتی

رعایت دستورالعمل­های بهداشتی از دیگر موضوعات مورد سنجش بوده است که براساس یافته­ های به دست آمده 42 درصد افراد اعلام نموده­ اند مثل روزهای اول این دستورالعمل­ها را رعایت می نمایند. 28 درصد نیز گفته­ اند بیشتر از روزهای اول شیوع کرونا، این دستورالعمل ها را رعایت می نمایند. اما 16 درصد جوابگویان به پروتکل­های بهداشتی نسبت به روزهای اول اهتمام کمتری می­ ورزند. 9 درصد جوابگویان هم از دستورالعمل­های بهداشتی خسته شده­ اند ولی همچنان به رعایت آنان توجه دارند. 4 درصد افراد جوابگو نیز اعلام نموده­ اند از روزهای اول شیوع کرونا در ایران تا به امروز توجهی به این پروتکل­ها نداشتند. در نهایت 1 درصد افراد جوابگو از رعایت دستورالعمل­های بهداشتی خسته شده و دیگر آنها را رعایت نمی­ نمایند.

اغراق در مورد خطرات کرونا

به استناد این نظرسنجی، 72 درصد افراد براین باورند در مورد خطرات کرونا اغراق کمی شده و تنها 9 درصد جوابگویان خلاف این نظر را داشته و معتقدند در مورد خطرات کرونا اغراق شده است. 15 درصد افراد جوابگو نیز اعلام نموده­ اند تا حدی درباره آسیب­ های ویروس کرونا زیاده­ گویی شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 670

به "بیش از نیمی از مردم ایران از زدن ماسک خسته شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از نیمی از مردم ایران از زدن ماسک خسته شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید