11 نکته درباره دمای بدن انسان

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، تب به افزایش موقتی دمای بدن گفته می گردد و اغلب به واسطه بیماری شکل می گیرد. درجه حرارت مقعدی، گوش یا سرخرگ تمپورال (پیشانی) 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سلسیوس) یا بیشتر به طور کلی تب را نشان می دهد.

11 نکته درباره دمای بدن انسان

دمای بدن شما می تواند اطلاعات بسیاری را درباره شرایط سلامت تان آشکار کند. دمای بدن یکی از چهار علائم حیاتی کلیدی است که باید به آن توجه گردد. یک عفونت می تواند موجب تب گردد، اما دمای بدن شما می تواند با توجه به سن، جنسیت و حتی زمانی که در حال دروغ گفتن هستید نیز دچار نوسان گردد.

دمای عادی بدن چه میزان در نظر گرفته می گردد؟

به گفته کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، میانگین دمای عادی بدن به طور کلی 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سلسیوس) در نظر گرفته می گردد. اما دمای عادی بدن می تواند در محدوده 97 تا 99 درجه فارنهایت (36.1 تا 37.2 درجه سلسیوس) باشد و آن چه برای شما عادی در نظر گرفته می گردد ممکن است اندکی بالاتر یا پایین تر از میانگین دمای بدن باشد.

بدن همیشه دمای خود را در واکنش به شرایط محیطی تنظیم می نماید. به عنوان مثال زمانی که ورزش می کنید دمای بدن شما افزایش می یابد و اگر دمای بدن خود را با یک دماسنج کنترل کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که اواخر بعد از ظهر و شب بالاتر از زمانی است که صبح از خواب بیدار می شوید.

نوزادان و بچه ها نوپا دارای دمای بدن بالاتر نسبت به بچه ها عظیم تر و عظیمسالان هستند، زیرا ناحیه سطحی بدن آن ها نسبت به وزنشان عظیم تر است و سوخت و ساز بدنشان فعال تر است. نوزادان تازه متولد شده به طور معمول دارای میانگین دمای بدن 99.5 درجه فارنهایت (37.5 درجه سلسیوس) هستند.

تب چیست؟

تب به افزایش موقتی دمای بدن گفته می گردد و اغلب به واسطه بیماری شکل می گیرد. درجه حرارت مقعدی، گوش یا سرخرگ تمپورال (پیشانی) 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سلسیوس) یا بیشتر به طور کلی تب را نشان می دهد. تب به طور معمول طی چند روز فروکش می نماید. اگر تب دارید ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنید:

- لرز

- تعریق

- سردرد

- درد های عضلانی

- بی اشتهایی

- تحریک پذیری

- کم آبی بدن

- ضعف عمومی

برای عظیمسالان دمای بدن 103 درجه فارنهایت (39.4 درجه سلسیوس) یا بیشتر می تواند دلیلی برای نگرانی باشد و باید به پزشک مراجعه کرد. همچنین اگر همراه با تب با علائم دیگر مانند سردرد شدید، راش پوستی غیر عادی، حساسیت غیر عادی به نور روشن، سفتی گردن و درد هنگام خم کردن سر رو به جلو، سردرگمی ذهنی، استفراغ مداوم، دشواری در تنفس یا سینه درد، شکم درد یا درد هنگام دفع ادرار و تشنج روبرو هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

برای نوزادان و بچه ها نوپا دمای بدن که اندکی بالاتر از حد معمول است می تواند نشانه ای از عفونتی جدی باشد. اگر فرزند شما کمتر از سه ماه سن دارد و دمای مقعدی وی 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سلسیوس) یا بیشتر است، بین سه تا شش ماه سن دارد و دمای مقعدی وی تا 102 درجه فارنهایت (38.8 درجه سلسیوس) می رسد و بی حال، تحریک پذیر یا ناراحت به نظر می رسد یا بیش از 102 درجه فارنهایت تب دارد، یا بین شش تا 24 ماه سن دارد و دمای مقعدی وی بیش از 102 درجه فارنهایت بوده و بیش از یک روز ادامه داشته است باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر فرزند شما دو ساله یا عظیم تر است، در صورت تداوم تب برای سه روز یا اگر بی حال به نظر رسیده و واکنش درستی نشان نمی دهد باید به پزشک مراجعه کنید.

بچه ها جوان در بازه سنی شش ماه تا پنج سال ممکن است تشنج ناشی از تب داشته باشند که به طور معمول شامل از دست دادن هوشیاری و لرزش اندام ها در دو سمت بدن می گردد. اگر تشنج برای بیش از پنج دقیقه ادامه داشته باشد باید با اورژانس تماس گرفته یا کودک را در کوتاه ترین زمان ممکن پس از برطرف تشنج به بیمارستان انتقال دهید تا دلیل این شرایط معین گردد.

تب می تواند به شما در مبارزه با یک عفونت یاری کند

تب شرایط خوشایندی را ایجاد نمی نماید، اما می تواند مفید باشد. دارو های بدون نسخه مختلف از جمله استامینوفن یا ایبوپروفن می توانند به کاهش تب یاری نمایند، اما گاهی اوقات بهتر است تب درمان نگردد، زیرا به نظر می رسد نقش مهمی در یاری به مبارزه با عفونت ها ارائه می نماید.

با این وجود، اگر پزشک به یک عفونت باکتریایی مانند سینه پهلو یا گلودرد میکروبی مشکوک باشد، ممکن است یک آنتی بیوتیک را برای شما تجویز کند.

در خصوص کروناویروس دمای بدن چه میزان باید باشد؟

تب یکی از علائم بیماری کووید-19 است که به واسطه ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می گردد. دمای پایین بدن از علائم این بیماری نیست.

اگر فکر می کنید ممکن است در معرض کروناویروس جدید قرار گرفته باشید، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا توصیه می نماید که دمای بدن خود را دو بار در روز آنالیز کنید تا معین گردد تب دارید یا خیر. این مرکز دمای 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سلسیوس) یا بیشتر را به عنوان تب در نظر گرفته است.

اگر کودکی کوچک تر از چهار سال دارید از یک دماسنج گوشی برای آنالیز دمای بدن وی بهره ببرید یا می توانید دماسنج را زیر بغل وی قرار دهید. اگر دمای زیر بغل کودک 99.4 درجه فارنهایت (37.4 درجه سلسیوس) یا بیشتر باشد، وی تب دارد.

افراد مسن از دمای بدن پایین تری برخوردار هستند

اگر دمای بدن شما حتی در روز های گرم تابستان همیشه پایین است، این می تواند با سن شما در ارتباط باشد. مطالعات نشان داده اند که با افزایش سن، میانگین دمای بدن ما اندکی کاهش می یابد. طی مطالعه ای که در نشریه Journal of Clinical Nursing منتشر شد، دمای بدن ساکنان 133 خانه سالمندان اندازه گیری شد و پژوهشگران دریافتند که دمای بدن افرادی که در بازه سنی 65 تا 74 سال قرار داشتند پایین تر از میانگین دمای عادی بدن بود.

افراد در بازه سنی 75 تا 84 سال حتی دمای بدن پایین تری داشتند و پایین ترین میزان دمای بدن بین افرادی بود که بیش از 85 سال سن داشتند و بعضی از آن ها در شرایط عادی دارای دمای بدن 93.5 درجه فارنهایت (34.1 درجه سلسیوس) بودند. آگاهی از این نکته اهمیت دارد، زیرا افراد مسن ممکن است تب را در دما های پایین تر از افراد جوان تر تجربه نمایند.

مردان و زنان دارای دما های بدن متفاوت هستند

در مطالعه ای که در نشریه Lancet منتشر شد، پژوهشگران در دانشگاه یوتا در سالت لیک سیتی دریافتند که دمای بخش مرکزی بدن زنان به طور میانگین 0.4 درجه بیشتر از مردان (97.8 در برابر 97.4 درجه فارنهایت یا 36.5 در برابر 36.3 درجه سلسیوس) است. اما دستان زنان 2.8 درجه فارنهایت سردتر از دستان مردان - 87.2 در برابر 90 درجه فارنهایت یا 30.6 در برابر 32.2 درجه سلسیوس - بود.

یک کلاه همیشه نمی تواند به حفظ گرمای بدن یاری کند

زمانی که موضوع از دست دادن گرمای بدن مطرح است، مطالعات نشان داده اند که نکته خاصی درباره سر انسان وجود ندارد. هر بخشی از بدن که پوشیده نشده باشد، گرما از دست می دهد و دمای بخش مرکزی بدن را کاهش می دهد.

دروغ گفتن می تواند موجب تغییر دمای بدن گردد

طی مطالعه ای که توسط پژوهشگران دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام و در آوریل 2018 در نشریه Journal of Investigative Psychology and Offender Profiling منتشر شد، پژوهشگران با استفاده از تصویربرداری گرمایی دریافتند که اضطراب ناشی از دروغ گفتن موجب کاهش دمای بینی و افزایش دمای قسمت های اطراف پیشانی می گردد.

فلفل قرمز می تواند دمای بخش مرکزی بدن را افزایش دهد

آیا غذا های تند را دوست دارید؟ این نوع غذا ها ممکن است دمای بدن و سوخت و ساز شما را افزایش دهند. طی مطالعه ای که در نشریه Physiology and Behavior منتشر شد به غذای شرکت نمایندگان حدود یک گرم فلفل قرمز اضافه شد. پژوهشگران دریافتند که دمای بخش مرکزی بدن آن ها افزایش داشته، اما دمای پوست پایین تر بود.

پژوهشگران این نظریه را مطرح کردند که افزایش فراوری گرما همراه با کاهش اشتها یک مزیت بالقوه برای افرادی که در کوشش برای مدیریت وزن خود هستند؛ به ویژه آن ها که به طور معمول غذا های تند مصرف نمی نمایند، محسوب می گردد.

یک قلب سرد می تواند از مغز شما محافظت کند

هیپوترمی درمانی نوعی روش درمان است که گاهی اوقات برای افرادی که دچار ایست قلبی می شوند به کار گرفته می گردد. زمانی که قلب دوباره تپیدن را شروع می نماید، کادر درمان از دستگاه های خنک نماینده برای کاهش دمای بدن به حدود 89 تا 93 درجه فارنهایت (31.6 تا 33.8 درجه سلسیوس) استفاده می نمایند.

کاهش دمای بدن پس از تجربه ایست قلبی می تواند آسیب به مغز را کاهش داده و احتمال بهبودی فرد را افزایش خواهد داد.

دمای بدن می تواند به معین زمان مرگ یاری کند

پس از مرگ، بدن دیگر گرما فراوری نکرده و به آرامی سرد می گردد. این فرایند به نام الگور مورتیس یا سردی مرگ شناخته می گردد. پزشکی قانونی پس از کشف جسد از سردی مرگ به عنوان ابزاری برای تخمین زمان مرگ استفاده می نماید، اما عوامل مختلفی می توانند بر دمای بدن تاثیرگذار باشند. از این رو آنالیز دمای بدن تکنیک دقیق و قابل اعتمادی محسوب نمی گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 550

به "11 نکته درباره دمای بدن انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 نکته درباره دمای بدن انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید