هنر برای کشور فرصت است

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، تهران (پانا) - معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت برگزاری جشنواره تئاتر فجر فرصت مغتنمی است و از نظر تعداد آثاری که در دوره های مختلف جشنواره ارائه می گردد، از رویدادهای قابل توجه تئاتر در دنیا است. بهانه ای است برای این که تصویر واقعی از هنر ارائه گردد و اینکه هنر همواره و حتی در شرایط سخت برای کشور فرصت است.

هنر برای کشور فرصت است

به گزارش روابط عمومی سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر، روز گذشته سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی با حضور در دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاترفجر با حسین مسافر آستانه دبیر این دوره از جشنواره و جمعی از مدیران این رویداد هنرهای نمایشی ملاقات و گفت وگو کردند.

حسین مسافر آستانه در ابتدای این جلسه درباره برگزاری جشنواره در شرایط ویژه سال جاری گفت: خوشخبتانه تا به امروز با هیچ مساله ای در فرایند برگزاری روبرو نشدیم و هر مورد احتاقتصادی هم که پیش آمده باشد، با تعامل و گفتگو رفع شده است.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره تئاتر فجر شور و نشاطی در میان هنرمندان ایجاد نموده است. در مجموعه ستاد برگزاری و اجرایی جشنواره هم هر نفر ما به ازای چند نفر کوشش می نماید و اعضا فراتر از عنوان خود، فعال و همراه هستند. این حس همدلی و همراهی با انگیزه های بالا کیفیت کار را ارتقا می دهد و واقعا جای تقدیر دارد.

مسافرآستانه اضافه نمود: با سعه صدری که مدیرکل هنرهای نمایشی داشته و اختیاراتی را که با اعتماد به من داده است، حس می کنم بار عظیمی از این پروژه را خود به دوش کشیده است.

دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر خاطر نشان کرد: ما چون پیوند بین هنر و دیگر علوم را شاهد نیستیم، از این امر گاهی آسیب می بینیم. متاسفانه ارتباط با جامعه شناسان، فیلسوفان و روانشناسان اجتماعی و حتی اقتصاددانان در فضای هنر قطع است. هنرمند هم به این فکر نیست که این تعامل و گفتگو چقدر ضروری است که در جامعه تفهیم بگردد و اساسا چرا باید تفهیم گردد؟ عامل اتصال فرهنگ و هنر با جامعه را باید کسانی رقم بزنند که خود متولیان امر هستند.

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز با اشاره به همدلی هنرمندان برای حضور و همراهی با جشنواره در شرایط کرونا اعلام کرد: سکون یک ساله ای در تئاتر که کرونا باعث آن شد، با برگزاری جشنواره تئاتر فجر تا حد زیادی از بین می رود. گاهی خود هنرمندان داوطلبانه اعلام آمادگی با این جریان و جشنواره می نمایند. زیرا اساسا جشنواره فرصتی است برای دیده شدن و حضور و این رکود یک ساله و ایجاد خستگی باعث شده احتیاج به حرکت و جنبش را دوباره حس کنیم. تصمیم برای برگزاری جشنواره تصمیم صحیحی بود.

وی اضافه نمود: با زرد شدن شرایط تهران که امیدواریم شرایط بهبود بیشتری هم پیدا کند و با تدبیر دوستان و استفاده از ظرفیت 50 درصدی سالن ها و شهرستان ها انشالله جشنواره خوبی را سپری خواهیم کرد. خوشبختانه جمع این دوره جمع خوبی است و مطمئن هستم که اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری نیز با تشکر از حسین مسافر آستانه دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: فرد باتجربه ای که هنرمند است و تجربه اجرایی دارد، در مدیریت جشنواره قرار گرفته و در شرایط فعلی علیرغم تمام مسائلی که در حوزه نظر آشکار بود در حوزه عمل امور جشنواره را به خوبی مدیریت نموده و پیش برده است.

حسینی با تاکید بر ارائه تصویر واقعی هنر گفت: در شرایطی قرار گرفتیم که تصویری اضلاع مختلف از هنر گاهی تصویرس ناقص است و چندان واقعی نیست؛ در حالی که هنر یک فرصت برای کشور است و ضرورت دارد که این نکته برای بخش های مختلف جامعه تبیین گردد که هنر از نظر اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... دستاوردهای ارزشمندی برای کشور دارد. اگر بپذیریم که تعداد افرادی که در طول سال در زمینه هنر کار می نمایند و یا تعداد فارغ التحصیلان تئاتر که گروه بسیار بزرگی را تشکیل می دهند و سرمایه انسانی هنر را در نظر بگیریم، با امکان مغتنمی رو به رو هستیم.

حسینی مطرح نمود: رسانه ها، هنرمندان و فعالان هنر بهترین گروه هایی هستند که می توانند در این زمینه موثر باشند و تصویر واقعی هنر را به عنوان یک فرصت برای کشور بیان نمایند. در واقع ضرورت ها و مسائل هنر به شکل دقیق و جامع بیان گردد و در کنار آن این موضوع هم تبیین گردد که هنر فرصت است و ضرورت دارد که متناسب با ظرفیت ها به آن توجه گردد.

وی اضافه نمود: در این سال ها سرعت افزایش منابع اقتصادی هنر با سرعت افزایش منابع انسانی دو شیب متفاوت داشته است. منابع انسانی در هنر خیلی رشد نموده و منابع اقتصادی کم شده است. جشنواره تئاتر فجر هم می تواند بستری باشد که فرصت بودن هنر در شرایط سخت امروز بیان گردد. ایران پایدار خواهد ماند، نسل های بعد خواهند آمد و هنر یک ثروت است برای ایران. یک دارایی جدی مهم و قابل توجه که باید با آن درست برخورد کرد و به آن توجه کرد.

سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه 11 تا 20 بهمن 99 برگزار می گردد.آدرس سایت جشنواره جشنواره:www.fitf.ir است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 847

به "هنر برای کشور فرصت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنر برای کشور فرصت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید