ناگفته هایی از ماجرای ازدواج نکردن رهی معیری

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، تهران (پانا) - برنامه مستند ماجرا در رادیو صبا، دلیل معروفیت غزل های عاشقانه رهی معیری را آنالیز می نماید و از ناگفته های زندگی رهی معیری سخن گفته می گردد.

ناگفته هایی از ماجرای ازدواج نکردن رهی معیری

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، ماجرا عنوان یکی از برنامه های مستند رادیو صباست که در قالب گزارش به آنالیز دلایل معروفیت افراد و ماجراهای معروف می پردازد.

این برنامه سه شنبه، 25 آبان ماه با توجه به سالروز درگذشت رهی معیری، از غزلسرایان معاصر ایران با موضوع آشنایی با رهی معیری و عاشقانه هایش از رادیو صبا پخش می گردد. احتمالا شعر معروف شد خزان گلشن با صدای بدیع زاده را در این برنامه می شنوید که این شعر متعلق به محمد حسن معیری، متخلص به رهی است.

معیری شاعری است که آن را به واسطه غزل های مشهورش می شناسید. رهی یکی از شاعران و غزل سرایان مشهور معاصر است و مجموعه سایه او، یکی از شاهکارهای ادبی ایران محسوب می گردد.

او در اشعارش از اندیشه های ناب و تخیلات لطیفی بهره برده است و سروده هایش، زبانی یک دست دارند.

معیری در سال 1288 در تهران به جهان آمد و در موسیقی و نقاشی هم ذوق و مهارت داشت. رهی فرزند معیرالممالک، یکی از رجال عصر قاجار بود. وی علاوه بر غزل، مثنوی و ترانه هم می سرود. در سال 1964 در تهران، مجموعه ای از اشعار او تحت عنوان سایه عمر انتشار یافت.

محمدحسن از دوران کودکی غرق جهانی هنر بود و به شعر، موسیقی و نقاشی علاقه زیادی نشان می داد. نبوغ رهی در 17 سالگی اش شکوفا می گردد و او اولین رباعی خود را می سراید.

وی فعالیت خود در زمینه شعر را با ورود به انجمن ادبی حکیم نظامی با سرپرستی وحید دستگردی آغاز کرد. در این انجمن رهی خودی نشان می داد و از اعضای فعال این انجمن محسوب می شد. سپس انجمن ادبی فرهنگستان را با افرادی دیگر تاسیس کرد و از اعضای مشهور آن انجمن شناخته می شد.

در برنامه گل های رنگارنگ رادیو که یکی از برنامه های مشهور زمان خود محسوب می شد، رهی معیری با داوود پیرنیا در انتخاب اشعار برنامه همکاری می کرد و تا آخر عمر خود سرپرستی آن را برعهده داشت.

در 24 آبان ماه سال 1347 رهی معیری غزل سرای معاصر در 59 سالگی بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.

لیلا علاقه مند، گزارشگر مستند ماجرا درباره این برنامه شرح داد: این ماجرا از گوش دادن به یک آهنگ با صدای زنده یاد استاد بنان و آهنگ شد خزان آغاز شد. در پی شاعر این اشعار عاشقانه به نام رهی معیری رسیدم که زندگی نامه این شاعر غزل های عاشقانه را مرور کردم و سوالی ذهنم را درگیر کرد. شاعری که صاحب کلی از ترانه ها و تصنیف های مشهور و شعرهای عاشقانه بسیار است اما به طرز عجیبی هیچوقت ازدواج نکرده، چطور ممکن است شاعری که این همه شعر عاشقانه دارد و ازدواج نکرده باشد؟

او ادامه داد: بنابراین در پی این سوال کوشش کردم با آقای نیکنام، نوسینده کتاب زندگی نامه رهی معیری تبادل نظر کنم اما پیروز نشدم و بالاخره بعد از جستجوی بسیار به علی رزاقی شانی، نویسنده کتاب آشنایی با رهی معیری توانستم صبحت کنم و با ناگفته هایی از زندگی محمد حسن معیری روبه رو شدم.

برنامه ماجرا روز سه شنبه، 25 آبان ماه حرف های شنیدنی از داستان زندگی این شاعر عاشق برای مخاطبان دارد. این مستند به تهیه کنندگی انسیه شمس اللهی ساعت 14 و 30 دقیقه از رادیو صبا روی آنتن می رود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1293

به "ناگفته هایی از ماجرای ازدواج نکردن رهی معیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته هایی از ماجرای ازدواج نکردن رهی معیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید