فیلم ، نویسنده بودن مثل سگ آبی بودن است ، انتشار سه کاربرد چاقو از دیوید ممت؛ اگر بفهمی دلبرت با کس دیگری ست ...

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، دیوید ممت در ویدیویی توضیح می دهد که چه شباهتی میان نوشتن و کار سگ آبی وجود دارد. اخیرا کتاب سه کاربرد چاقو، درباره طبیعت و مقصود درام از ممت منتشر شده است.

فیلم ، نویسنده بودن مثل سگ آبی بودن است ، انتشار سه کاربرد چاقو از دیوید ممت؛ اگر بفهمی دلبرت با کس دیگری ست ...

به گزارش خبرنگاران، انتشارات بیدگل به تازگی کتاب سه کاربرد چاقو از دیوید ممت را با ترجمه محمدرضا ترک تتاری منتشر کرده است.

دیوید ممت نمایش نامه نویس و فیلمنامه نویس امریکایی، در کتاب سه کاربرد چاقو، از تجربه نویسندگی می گوید. ممت، نویسنده گلن گری گلن راس، اولئانا، بوفالوی امریکایی و پستچی همیشه دوبار زنگ می زند، در کتاب سه کاربرد چاقو از درام و ذات هنر نویسندگی نوشته است.

در معرفی این کتاب آمده: دراماتیک کردن در طبیعت ماست. ما دست کم روزی یک بار آب وهوا - پدیده ای ذاتا غیرشخصی - را به شکل تعبیری از دیدگاه آن لحظه مان به جهان، بازتفسیر می کنیم: محشر است. باران می آید. درست وقتی دلم گرفته. زندگی مگر چیزی غیر از این است؟ کتاب سه کاربرد چاقو در ظاهر درباره نوشتن و خاصه نمایشنامه نویسی است، اما می توان به نوعی آن را مانیفست هنری ممت به شمار آورد، رساله ای درباب چیستی هنر و چرایی و چگونگی نوشتن.

حکایات، نقل قول ها و مثال های متعدد با چاشنی لحنی آمیخته به طنز و آیرونی به متن غنای ویژه ای بخشیده است. و از سوی دیگر ممت با بیانی موجز و صریح دست روی واقعیت های چالش برانگیز می گذارد و مسائلی را پیش می کشد که خواسته یا ناخواسته درگیرمان می کند: یک چاقو داری، با آن نان می بُری تا برای کارکردن نیرو داشته باشی؛ با آن ریشت را می تراشی تا برای دلبرت جذاب باشی؛ و اگر بفهمی دلبرت با کس دیگری ست، آن را در قلب فریب کارش فرو می کنی. قاتل برای توجیه به خود می گوید، داشتم آن همه جان می کندم تا بتوانم یک هدیه خوب برای او بخرم، با این انگیزه صبح ها از خواب بیدار می شدم. با همین امید غذا می خوردم تا توانایی سرکاررفتن داشته باشم. تراشیدن ریشم هم به همین خاطر بود؛ تا برای او جذاب باشم. و وقتی به من خیانت کرد، با همان چاقو کاری کردم تا مطمئن شوم دیگر عشقش را به هیچ کس دیگری نخواهد داد. به این ترتیب، نمایشنامه نویس درون ما از چاقو سود می جوید تا هم تجسمِ تغییر باشد و هم شاهدی بر آن، و زیرکانه مقصود چاقو را در طول درام دگرگون می کند.

بیدگل همچنین در صفحه اینستاگرامش ویدیویی منتشر کرده که در آن ممت از شباهت تجربه نویسنده بودن و سگ آبی بودن می گوید.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 411

به "فیلم ، نویسنده بودن مثل سگ آبی بودن است ، انتشار سه کاربرد چاقو از دیوید ممت؛ اگر بفهمی دلبرت با کس دیگری ست ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم ، نویسنده بودن مثل سگ آبی بودن است ، انتشار سه کاربرد چاقو از دیوید ممت؛ اگر بفهمی دلبرت با کس دیگری ست ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید