شکل گیری صنعت انبوه واکسن کرونا در کشور

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، به گزارش خبرنگاران به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم تقدیر از محققین، دانشمندان و کسانی که در تحقیق و تولید واکسن کوو پارس اظهار کرد: مؤسسه رازی از سال 1303 فعالیت خود را برای تولید واکسن آغاز کرد و در این زمینه قدمت 100 ساله دارد و موجب شد که ایران در زمره کشورهای معدود تولید واکسن قرار گیرد؛ با افتخار می توانم عرض کنم که دانشمندان حوزه سلامت را به عنوان جهادگران، مجاهدان و متقدمینی باید دانست که برای صیانت از سلامت مردم تلاش می کنند و جایگاه خیلی وزینی در پیشگاه خدای متعال دارند.

شکل گیری صنعت انبوه واکسن کرونا در کشور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مؤسسه رازی به دلیل قدمتی که دارد، پشتوانه سرمایه اجتماعی برای ایران است.

وی گفت: علم، بنیانی است که هر مقدار پیشرفت می کند، در درجه اول سرمایه اجتماعی یک کشور را بالا می برد و در درجه بعد هم موجب می شود که فرایند حرکت توسعه و پیشرفت یک کشور بر مبنای دقت دانش بنیان صورت گیرد.

عاملی افزود: اگرچه شرکت های دانش بنیان، پدیده جدیدی هستند، ولی توسعه دانش بنیان یک قدمت طولانی به قدمت تاریخ بشریت دارد. از همان زمانی که از تمدن های هزاره ای صحبت می کنیم، از حوزه دانش صحبت می کنیم. تاریخ تمدن با تاریخ علم گره خورده است؛ اگر تمدن هایی در تاریخ بشری به وجود آمده به خاطر دانشمندان آن دوره بوده است.

وی ادامه داد: واکسن شناسی و ساخت واکسن یک چرخه بزرگی علمی و صنعتی است که نیازمند همکاری بین رشته ای است.

وی افزود: فکر تا زمانی که به عمل برسد و این ارابه بزرگ صنعت تولید واکسن، واکسن را تولید کند، مقدمات خیلی طولانی را پشت سر می گذارد، که البته در حال حاضر در شرایط اضطرار واکسن را تولید می کنیم، لذا اگر می خواستیم با شرایط طبیعی واکسن تولید شود، یک چرخه طولانی تری را داشتیم.

این استاد دانشگاه بیان نمود: می خواهم بگویم علم و دانش پایه پیشرفت های بشر بوده البته سیرتطوری داشته است؛ اگر در یک مقطع علم بمانیم و در آن مقطع یخ ببندیم، علم رشد نمی کند؛ حتی در روش، علوم تغییر کردند و علوم اثبات گرا و علوم تجربی، جای خود را به دانش یکپارچه دادند. طبیعتاً در دانش یکپارچه، متغیرهای بیشتری در رسیدن به یک محصول و پدیده علمی توجه می شود و اگر در تجربه دهه 80، دانش یکپارچه به وجود آمد دلیلش شکست هایی بود که دانش تک رشته ای با آن روبرو شد. چرا که دانش تک رشته ای طبیعتاً به رشته خودش و به دایره دانشی خودش توجه می کند و شاید همزمان نتواند محیط زیست را مورد توجه قرار دهد و شاید همزمان نتواند به پیامدهای اجتماعی یک اتفاق توجه کند و شاید همزمان نتواند به بازار کسب و کار توجه کند.

وی شرح داد: دانش یکپارچه متولد IMC یعنی Integrative Marketing Communications به معنای بازاریابی ارتباطی یکپارچه است که منشأ به وجود آمدن دانش یکپارچه در دهه شصت شد. دلیلش این بود که بازار کالا بعد از جنگ جهانی دوم، در اروپا رشد کرد و تنوع تولید به وجود آمد. مردم به بازار می رفتند، اما کالایشان خرید نمی شد. به دلیل اینکه بازار رقابت به وجود آمده بود و مزیت های هر کالایی بیشتر شده بود لذا از آنجا مفهوم کسب و کار ارتباطی یکپارچه به وجود آمد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: کلمه یکپارچه که بعداً منشأ دانش یکپارچه شد از حوزه بازاریابی بیرون آمده است و بعد تبدیل به یک فرایند جدیدی در علم شد، که از آن تعبیر به دانش یکپارچه و به کارگیری همه ظرفیت ها برای یک هدف دانشی می شود. دانش یکپارچه مانند پازل می ماند؛ یک قطعه پازل همه تصویر پازل نیست، ولی اگر همه قطعات در کنار هم بنشینند تا یک تصویر منسجمی را ارائه دهد، یکپارچگی شکل می گیرد؛ بنابراین قرار دریافت هر دانشی در جای خودش و در همکاری با سایر دانش ها، دانش یکپارچه را شکل می دهد.

وی تأکید کرد: از این جهت موضوع را طرح می کنم که حتماً ما در دوره کرونا گرفتار اضطراب های خاصی هستیم و یک شتاب زدگی داریم که به یک واکسن برسیم تا بتواند ایمنی لازم را برای جامعه فراهم کند و ما شاهد توسعه این بیماری و کشته شدن مردم نباشیم که اولویت اول ما همین است. این موضوع درست است و باید در این جهت حرکت کرد.

عاملی شرح داد: همزمان باید حوزه های دانشی را به وجود آوریم که به جنبه های دیگر نیز توجه داشته باشد تا جامعه را مدیریت اضطراب کند و مدیریت شرایط بوجود آمده را که منجر به برهم زدن نظام ارتباطات خانوادگی، ارتباطات خویشاوندی و اساساً همه ارتباطات اجتماعی شده است، انجام دهد و بتواند راستا ایجاد تعادل و تعامل مثبت را فراهم کند. حتماً یکی از مسائل بزرگ دوره کرونا شغل و مشاغل مختلف و متنوع است که دچار بحران های جدی شده است. فقدان یا کاهش سفرهای تفریحی، یک مسئله بزرگ اجتماعی است و ده ها مسئله دیگر که در پازل پسا کرونا باید به آن توجه کرد. پس به دانش یکپارچه که یک نگاه 360 درجه به پدیده های فردی و اجتماعی است، نیاز داریم.

عاملی با اشاره به موضوع فناوری نو و صنعت واکسن شناسی و واکسن سازی، گفت: منطق فناوری های نو و فناوری های قدیم بسیار متفاوت است. فناوری های نو و هوش مصنوعی قدرت محاسباتی را افزایش داده و پزشکی و سلامت محاسباتی را امکان پذیر کرده است، ضمن اینکه حوزه خطرزایی را در نظام پزشکی کاهش داده است.

وی به کتاب دو فضایی شدن علوم اشاره کرد و گفت: در این کتاب، 30 صفحه درباره علوم پزشکی جدید نوشته شده و عنوان شده است که تقریباً 24 تله وارد حوزه پزشکی شده است و در حال افزایش است، تله ها بیانگر این واقعیت است که چطور می توانیم از راه دور و فرامکان با فناوری های جدید، فرآیند کار پزشکی را انجام دهیم؛ البته در ایران می گوئیم که به این نکته رسیده ایم مثلاً سلامت الکترونیک داریم، اما در حد تشکیل پفراینده است و در حد یک سری خدماتی که می تواند ارائه شود، اما واقعاً موضوع وسیع تر از این سطح از خدمات است. موضوع توانایی های هوش مصنوعی و بهره گیری از نظام محاسباتی در بستر رقومی است. حوزه فناوری های نو قابلیت بسیار زیادی را در حوزه واکسن شناسی و فرآیند تولید واکسن و تست واکسن دارد که بطور حتم جامعه متخصصین و اندیشمندان این حوزه که از توانایی به روز برخوردار هستند، از ظرفیت پلت فرمی رقومی این حوزه بهره برده و خواهند برد.

وی با اشاره به ظرفیت تولید واکسن در کشور با حضور 9 شرکت تولید کننده واکسن، گفت: این شرکت ها و همچنین مؤسسه رازی نقش کلیدی در عزت ملی و تقویت اعتماد ملی دارند و امیدواریم شاهد موفقیت بیشتر این شرکت ها و مؤسسه رازی باشیم؛ توفیقاتی که محصول تلاش های گسترده همکاری های دانشی بوده است. اگر امروز بعضی از شرکت ها صحبت تولید 50 میلیون دوز واکسن تا شهریور ماه می کنند نشانه شکل گیری صنعت انبوه واکسن کووید است. در سرانجام مجدداً از همه دانشمندان و کارشناسان و کارگزارن تولید واکسن های ایرانی و بطور خاص واکسن کووید پارس تشکر ویژه دارم و امیدوارم مردم و مسئولین ما قدردان زحمات ایشان باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1064

به "شکل گیری صنعت انبوه واکسن کرونا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکل گیری صنعت انبوه واکسن کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید