شروع تعیین عرصه اختصاصی تپه مراد حاصل کرمانشاه

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، ایسنا/ براساس آخرین گزارشات منتشر گشته، شروع مشخص عرصه اختصاصی تپه مراد حاصل کرمانشاه صورت پذیرفت.

شروع تعیین عرصه اختصاصی تپه مراد حاصل کرمانشاه

داوود حسنی قدمت تپه مراد حاصل شهر کرمانشاه را مربوط به هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد دانست و افزود: طبق نظر باستان شناسان در دوره های اشکانی و ساسانی هم از این تپه باستانی استفاده میشده است.

وی افزود: تپه مراد حاصل یکی از تپه های مهم به لحاظ ارزش باستانی و تاریخی است و در محدوده شکارگاه خسرو پرویز واقع در بافت شهری کرمانشاه قرار گرفته است.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کرمانشاه ادامه داد: باتوجه به قرارگیری این تپه باستانی در بافت شهری، به تبع انجام هرگونه ساخت و ساز بناهای اطراف آن ممنوع است که این مسئله طی سالهای گذشته مشکلاتی را برای مالکین بناهای مجاور به همراه داشته است.

وی یادآور شد: هرچند که در دهه گذشته تپه مراد حاصل هم در قالب محوطه شکارگاه خسرو پرویز به صورت کلی تعیین عرصه و حریم شده، اما باتوجه به مشکلاتی که مالکین بناهای اطراف آن برای ساخت و ساز واحدهای خود دارند، به ناچار برنامه تعیین عرصه اختصاصی این محوطه را در دستور کار قرار دادیم.

حسنی تاکید کرد: بسیاری از واحدهای مسکونی که در اطراف این تپه باستانی قرار گرفته اند، بسیار فرسوده و قدیمی هستند، اما مالکین آنها امکان اینکه واحدهای خود را بازسازی کنند، ندارند. لذا این اقدام باید انجام میگرفت.

وی با بیان اینکه برآورد به منظور تعیین عرصه اختصاصی تپه باستانی مراد حاصل کرمانشاه در روزهای گذشته آغاز شده، اظهار کرد: برآورد به منظور تعیین عرصه اختصاصی تپه باستانی مراد حاصل به سرپرستی دکتر ناصر امینی خواه از باستان شناسان مطرح کشورمان تا پایان شهریور ادامه پیدا خواهد کرد.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کرمانشاه یادآور شد: با تعیین عرصه اختصاصی تپه مراد حاصل، مالکین بناهای اطراف از این پس در چارچوب ضوابط و مقررات می توانند برای بازسازی بناهای خود اقدام کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 18 شهریور 1402 بروزرسانی: 18 شهریور 1402 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1675

به "شروع تعیین عرصه اختصاصی تپه مراد حاصل کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع تعیین عرصه اختصاصی تپه مراد حاصل کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید