خطر ابتلا به آسم در نوزادان با محصولات پاک کننده

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، داشتن یک خانه تمیز ممکن است خطر ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوانزا به وسیله سطوح آلوده را به حداقل برساند، اما مطالعات دانشمندان نشان می دهد آسم بچه ها در خانه های فوق العاده تمیز بیشتر دیده می گردد.

خطر ابتلا به آسم در نوزادان با محصولات پاک کننده

بر اساس تحقیقاتی که درباره ارتباط استفاده از محصولات پاک نماینده با بیماری های تنفسی منتشر شد، بعضی از این مواد ممکن است به شکل قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های ریوی مانند خس خس سینه یا آسم را افزایش دهند.

این مطالعه نشان داد در معرض محصولات شوینده خانگی قرار گرفتن زودهنگام نوزادان با ابتلا به آسم در کودکی و خس خس سینه تا سه سالگی مرتبط است.

دکتر تیم تاکارو، محقق ارشد این مطالعه و پروفسور علوم بهداشتی در دانشگاه سیمون فریزر در کانادا، معتقد است باور جمعی درباره اینکه خانه تمیز باید بوی محصولات پاک نماینده بدهد، اشتباه و خطرناک است.

پیش تر ارتباط بین محصولات پاک نماینده و آسم در بزرگسالان تعیین شده بود؛ این مطالعه به طور خاص بر سلامت نوزادان متمرکز بود.

تاکارو و گروهش داده های پرسشنامه های والدین بیش از دو هزار کودک را که از بدو تولد تا حدود چهار ماهگی در معرض محصولات پاک نماینده قرار داشتند، تجزیه و تحلیل کردند.

بیشتر بچه ها شرکت نماینده در این پژوهش سفیدپوست بودند و تا سن سه تا چهار ماهگی در معرض دود تنباکو قرار نگرفته بودند و تقریبا 70 درصد آن ها سابقه خانوادگی آسم نداشتند.

در ادامه، بچه ها در سه سالگی نیز آنالیز شدند تا تعیین گردد آیا آسم، حساسیت آلرژیک یا خس خس مکرر سینه دارند یا خیر.

این مطالعه نشان داد بچه های که در دوران شیرخوارگی در خانه هایی با استفاده بیشتر از هر نوع محصولات تمیزنماینده زندگی می نمایند، احتمال دچار شدنشان به خس خس ، خس خس های مکرر همراه با آتوپی و آسم تا سه سالگی بیشتر است.

رایج ترین محصولات تمیزنماینده مایع ظرفشویی، شوینده های ماشین ظرفشویی، پاک نماینده های چندمنظوره سطوح، پاک نماینده های شیشه و مایع لباسشویی بودند.

بیشترین خطر مسائل تنفسی هم مربوط به محصولات تمیزنماینده معطر و اسپری شونده بود.

دلایل آسیب پذیرتر بودن نوزادان:

  • سیستم ایمنی و تنفسی آن ها هنوز در حال رشد است
  • نوزادان بیشتر وقت خود را در داخل خانه به خزیدن و تماس با بسیاری از سطوحی که روی آن ها از محصولات پاک نماینده استفاده می گردد، می گذرانند
  • سرعت تنفس نوزادان نسبتا سریع است.

تنها راه برای اطمینان از ایمن تر بودن محصولات شوینده خواندن برچسب محصول است. مواد شیمیایی خاصی وجود دارند که باید از آن ها اجتناب گردد؛ از جمله فرمالدئید و دیوکسان -4،1 (1,4-dioxane) که هر دو سرطان زا اعلام شده اند.

کلرید بنزالکونیوم هم که در اسپری پاک نماینده ضدباکتری و نرم نماینده های پارچه یافت می گردد، عامل آسم شناخته شده است.

بورات سدیم که به نام های بوراکس و اسید بوریک نیز شناخته می گردد، یک ماده تمیزنماینده است که می تواند به عنوان یک عامل اختلال در هورمون ها عمل کند.

بعضی از محصولاتی که می توان به راحتی کنار گذاشت، خوشبونماینده هوا با مخلوط های معطر ناتعیین یا نرم نماینده های پارچه اند که می توانند حاوی مواد ایجادنماینده آسم باشند.

محققان می گویند بسیاری از چیزها را می توان با آب گرم و صابون تمیز کرد. سرکه، جوش شیرین و آب گرم و صابون بدون بو هم در هم در بعضی موارد تمیزنماینده های مناسبی اند.

منبع: فوت و فن / independentpersian.com
انتشار: 18 اسفند 1401 بروزرسانی: 18 اسفند 1401 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1604

به "خطر ابتلا به آسم در نوزادان با محصولات پاک کننده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر ابتلا به آسم در نوزادان با محصولات پاک کننده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید