آشنایی با تحصیل در مالزی

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، ما ایرانی ها علاقه خاصی به تحصیل در کشورهای دیگر داریم، مالزی نیز از مقاصد مورد توجه ما برای تحصیل است، در ادامه قصد داریم نکاتی را در مورد تحصیل در این کشور برایتان بگوییم.

آشنایی با تحصیل در مالزی

مالزی یکی از کشورهایی است که ایرانیان برای تحصیل به آن مهاجرت می‌کنند یا به تور مالزی بروند. مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است. مالزی دربردارنده دو ناحیه جغرافیائی است و دریای جنوبی چین آن‌ها را از هم جدا می‌کند؛ شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی در مالزی

‌‌در کشور مالزی‌ آموزش‌ کودکان‌ از 4 تا 5 سالگی‌ با دوران‌ آمادگی‌ آغاز می‌شود. تحصیلات‌ ابتدایی‌ از 6 سالگی‌ به‌ مدت‌ 6 یا 7 سال‌ است‌ که‌ در این‌ دوره‌ خواندن، نوشتن، ریاضیات‌ پایه‌ و علوم‌ اهمیت‌ ویژه‌ای‌ دارند. دانش‌آموزان‌ در دو امتحان‌ در سال‌های‌ سوم‌ و ششم‌ شرکت‌ می‌کنند. تحصیلات‌ دبیرستان‌ نیز به‌ دو دوره‌ 3 ساله‌ تقسیم‌ می‌شود. دانش‌آموزان‌ در سه‌ سال‌ اول‌ دبیرستان‌ دروس‌ علوم‌ پایه، علوم‌ انسانی، هنر و آموزش‌های‌ صنعتی‌ را می‌گذراند و در پایان‌ آن‌ در امتحانات‌(PMR) شرکت‌ می‌کنند.

دوره‌ دوم‌ نیز سه‌ سال‌ است‌ که‌ برای‌ 2 سال‌ دانش‌آموزان‌ دروس‌ مشخصی‌ را انتخاب‌ می‌کنند و در امتحانات‌ (Malaysia Certificate of Education SPM) شرکت‌ می‌کنند. برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌های‌ مالزی‌ دانش‌آموزان‌ باید دوره‌ یکساله‌ دیگری‌ را بگذرانند و با موفقیت‌ در امتحانات‌ آخر سال‌ مدرک‌ (Malaysia Higher School Certificate STPM) را بگیرند که‌ همان‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ در مالزی‌ است. این‌ مدرک‌ مشابه‌ مدارک‌ A Level در نظام‌ آموزشی‌ انگلستان‌ است. دارندگان‌ مدرک‌ SPM می‌توانند در کالج‌ها و پلی‌ تکنیک‌ها، و دارندگان‌ مدرک‌ STPM، می‌توانند در دانشگاه‌ها ادامه‌ تحصیل‌ دهند.

‌تحصیلات‌ دانشگاهی‌ در مالزی

همان‌ طور که‌ اشاره‌ شد برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌های‌ مالزی‌ گذراندن‌ موفقیت‌آمیز امتحانات‌ (STPM) حداقل‌ دو درس‌ با معدل‌ خوب‌ الزامی‌ است. هچنین‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ از کشورهای‌ دیگر یا حداقل‌ نمره‌ قبولی‌ در دو درس‌ از امتحانات‌ A - Level نظام‌ آموزشی‌ انگلستان‌ برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها مورد قبول‌ است. واحد مرکزی‌ Central Unit وزارت‌ آموزش‌ Ministry of Education بر اساس‌ معدل‌ امتحانات‌ STPM ، سوابق‌ کلیه‌ متقاضیان‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها را بررسی‌ می‌کند و درباره‌ قبولی، رشته‌ تحصیلی‌ و دانشگاه‌ تصمیم‌ می‌گیرد.

‌دوره‌های‌ تحصیلی‌ در مالزی

دوره‌هایی‌ که‌ منتهی‌ به‌ مدارک‌ Diploma می‌شود سه‌ سال‌ تحصیل‌ و برای‌Certificate دو سال‌ تحصیل‌ در کالج‌ها و پلی‌ تکنیک‌هاست. دوره‌های‌ سه‌ ساله طی‌ شده‌ در دانشگاه‌ها نیز که‌ به‌ مدرک‌Diploma منتهی‌ می‌شود. معمولاً‌ با 90 تا 100 واحد(Credit) گذرانده‌ می‌شود. افرادی‌ که‌ مدرک‌Diploma یا Certificate از کالج‌ها یا پلی‌تکنیک‌ها داشته‌ باشند می‌توانند وارد دانشگاه‌ها شوند.

 Bachelor که شامل‌ سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ است. این‌ مدرک‌ معمولاً‌ با گذراندن‌ 150 تا 180 واحد اخذ می‌شود. لازم‌ به‌ یادآوری‌ است‌ که‌ تعداد واحدها در دانشگاه‌های‌ گوناگون‌ یکسان‌ نیست. مدرک‌ دوره‌ Bachelor به‌ دو نوع‌Honours وOrdinary تقسیم‌ می‌شود و مدرک‌Honours خود به‌ چهار نوع second (1 and 2), First وThird تقسیم‌ می‌شود.

اخذ مدرک Post Graduate Diploma (PGD) نیز بعد از گذراندن‌ دوره‌های‌Diploma به‌ مدت‌ یک‌ سال‌ میسر است‌ و در صورت‌ داشتن‌Certificate این‌ دوره‌ 2 ساله‌ خواهد بود.

Master برای ورود به‌ این‌ دوره، امتحانی‌ صورت‌ نمی‌گیرد، بلکه‌ داشتن‌ مدرک‌Bachelor با معدل‌ حداقل‌ Honours Second1 و معرف‌های‌ علمی‌ الزامی‌ است. ‌این‌ دوره‌ به‌ سه صورت‌ ارایه‌ می‌شود: الف‌ - (درس‌ Taught Course ): این دوره شامل گذراندن 30 تا 33 واحد در دوره کارشناسی ارشد بوده و دانشجو پس از گذراندن واحدهای درسی موظف به ارائه یک پژوهش علمی در حد 3 تا 6 واحد بدون دفاع از آن به استاد راهنمای خود بوده و پس از انجام، موفق به دریافت مدرک Master می شود. ب‌ - درس و پژوهش (Taught Course and Research) :دانشجو پس از گذراندن 36 واحد که 18 تا 24 واحد آن پژوهش است موفق به دریافت مدرک Master می شود. ج- پژوهش‌ (By Research) :در این حالت‌ کلاسی وجود نداشته و تنها ارائه پایان نامه پژوهشی لازم است که تمامی 36 واحد مربوط به همین پایان نامه پژوهشی است. (چنانچه شروع به تحصیل پس از اول ژانویه 2011 باشد قابل بررسی و ارزشیابی نیست). در حالت‌ ب «درس و پژوهش»،دانشجو باید از رساله‌ تحقیقی‌ خود دفاع‌ کند و در صورت‌ موفقیت، موفق‌ به‌ دریافت‌ مدرک‌ می‌شود.

 Ph.D. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ معدل‌ بسیار بالای‌ دوره‌ Master الزامی‌ است. این‌ دوره‌ نیز به‌ دو صورتی‌ که‌ در مقطع‌ Master آورده‌ شد برگزار می‌شود. دانشجو باید حدود 90 واحد بگذراند. در حالت 60Taught Course and Research واحد متعلق‌ به‌ دروس‌ است‌ و 30 واحد به‌ پژوهش‌ و در حالت‌By Research همه‌ 90 واحد در قالب‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ است. ضمناً‌ در بعضی‌ از دانشگاه‌های‌مالزی‌ دانشجوی‌بسیار ممتاز و با معدل‌First Class Honours می‌تواند بعد از دوره‌Bachelor در دوره‌ Ph.D. تحصیل‌ کند. در این‌ دوره‌ نیز دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ شرط‌ اعطای‌ مدرک‌ است.

‌نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی‌ در مالزی

  • کلیه‌ مدارک‌ Diploma و 2Certificate یا 3 سال‌ تحصیل‌ که‌ منجر به‌ اخذ مدرک‌ Bachelor نمی‌شود، بعد از دیپلم‌ دبیرستان یا پیش دانشگاهی، «کاردانی» ارزشیابی‌ می‌شود.
  • مدارک Diploma به همراه‌ (Post Graduate Diploma PGD) در مجموع‌ «کارشناسی» ارزشیابی‌ می‌شود. ‌تبصره: در صورت‌ داشتن‌ مدرک‌ Bachelor ، برای‌ مدرک‌ PGD فقط‌ صحت‌ صدور تأیید می‌شود.
  • مدارک‌Bachelor از دانشگاه‌های‌ معتبر بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ یا پیش‌ دانشگاهی، «کارشناسی» ارزشیابی‌ می‌شود.
  • مدارک Master صرفا از دانشگاه‌های‌ معتبر با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی، «کارشناسی‌ ارشد» ارزشیابی‌ می‌شود. .(چنانچه شروع به تحصیل در دوره های پژوهشی (By Research) پس از اول ژانویه 2011 باشد قابل بررسی و ارزشیابی نیست)
  • مدارک‌Ph.D. صرفا از دانشگاه‌های‌ معتبر با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی‌ ارشد، «دکترا» ارزشیابی‌ می‌شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی در مالزی

آیا دانشگاه معتبر انگلیسی زبان هم دارد؟ مالزی دارای مدرک دانشگاه‌های متعدد به زبان انگلیسی است و متقاضیان ورود به آن‌ها باید مدارک معتبر زبان ارائه دهند، البته بعضی از دانشگاه‌های دولتی مالزی به زبان مالایی تدریس می‌کنند که ویژه دانشجویان بومی است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در مالزی

میانگین شهریه در دانشگاه‌های دولتی مالزی بین 3000 تا 5000 دلار است، البته شهریه رشته‌های پزشکی بالاتر است و بستگی به دانشگاه دارد. میانگین شهریه در دانشگاه‌های خصوصی انگلیسی زبان از 8000 تا 16000دلار در سال متغیر است. در مالزی دانشگاه رایگان برای افراد خارجی وجود ندارد.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

کسانی که از خوابگاه استفاده می‌کنند: ـ کسانی که به طور شخصی محلی برای اقامت اجاره می‌کنند: هزینه زندگی برای دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند، ماهیانه حدود 400 تا 500 دلار است، البته هزینه فوق شامل خوابگاه و خورد و خوراک می‌باشد. هزینه زندگی در اماکن غیر دانشگاهی و خصوصی با توجه به منطقه مورد نظر دانشجو متفاوت و عموما بین 400 تا 800 دلار در ماه است.

تعطیلات پایان سال تحصیلی

تعطیلات رسمی برای دانشگاه‌ها بین ژوئن تا سپتامبر است.

آیا در مدت تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟

بله، دانشجویان می‌توانند در ایام تعطیلات تابستان از خوابگاه استفاده کنند.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در مالزی

دانشجویان می‌توانند از بیمه‌های درمانی دانشگاه‌ها استفاده کنند.

گرفتن ویزا برای والدین دانشجو

در مقطع کارشناسی ویزای همراه در این کشور صادر نمی‌شود اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به خانواده درجه یک، ویزای همراه تعلق می‌گیرد.

شرایط کار کردن دانشجو در طولتعطیلات دانشگاه

خیر، دانشجویان می‌توانند حداکثر 20 ساعت در هفته با ویزای دانشجویی کار کنند.

مدت و هزینه دوره‌‎های زبان آموزی مالزی

مدت دوره‌های زبان با توجه به سطح زبان متقاضی متفاوت و از یک ماه تا ده ماه می‌باشد. شهریه به دوره‌های فوق نیز ماهیانه از 500 تا 950 دلار متغیر است.

آب و هوای مالزی

مالزی دارای آب و هوای استوایی و در طول سال تقریباً یکسان است. میانگین درجه حرارت بین 30 تا 35 درجه سانتیگراد است.

محدودیت سنی برای تحصیل

برای کارشناسی تا 38 و برای کارشناسی ارشد و دکترا محدودیت سنی وجود ندارد.

عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش

بله، دانشگاه برای همسر و فرزندان دانشجو ویزای همراه صادر می‌کند.

آیا ویزای دانشجویی مالزیبرای چند بار ورود و خروج است؟

بله، ویزا برای چند بار ورود و خروج صادر می‌شود.

انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 84

به "آشنایی با تحصیل در مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تحصیل در مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید