اپل واچ شما تا چه حد ضد آب است؟

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، تمام مدل های اپل واچ از گواهی مقاومت در برابر نفوذ آب بهره می برند و بنابراین همگی ضد آب محسوب می شوند. اما آیا همه این ساعت های هوشمند به طور کامل ضد آب هستند یا فقط مقاومت محدودی در برابر نفوذ آب می توانند نشان دهند؟ اگر در این مورد برای شما سوال ایجاد شده، این مطلب را از دست ندهید.

اپل واچ شما تا چه حد ضد آب است؟

مدل های مختلف اپل واچ تا چه حد ضد آب هستند؟

شاید شنیده باشید که اپل واچ ضد آب است، اما این موضوع کاملا حقیقت ندارد. در واقع، اپل واچ شما در برابر آب مقاوم است، به این معنی که می تواند تا حد زیادی از نفوذ آب به داخل دستگاه جلوگیری کند و از آن محافظت نماید. بنابراین، ریختن اتفاقی آب روی سینک، پاشیدن آب استخر، یا دوش گرفتن با اپل واچ مسئله ای ندارد.

اما قرار دادن دستگاه در معرض جریان آب با فشار بالا، مانند کارواش فشارقوی یا هنگام انجام ورزش های آبی پر سرعت مثل موج سواری، می تواند باعث آسیب دائمی گردد. بعلاوه این گجت در برابر آب داغ یا بخار با دمای بالا مقاوم نیست. تیم طراحی محصول برای اطمینان از اینکه همه مدل های اپل واچ از سطوح یکسانی از مقاومت در برابر آب برخوردار باشند، قبل از تأیید نهایی دستگاه به وسیله یک سازمان مستقل، آزمایش های مختلفی را انجام می دهند. در حالی که نسل اول اپل واچ دارای درجه IP صادر شده به وسیله کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) است، مدل های نوتر به وسیله سازمان بین المللی استانداردسازی (ISO) تأیید می شوند.

به طور خلاصه، تمام مدل های اپل واچ برای سطح خاصی از مقاومت در برابر آب تأیید شده اند. بنابراین، بیایید ببینیم که اپل واچ شما واقعاً تا چه حد در برابر آب مقاوم است.

مقایسه مقدار ضد آب بودن مدل های اپل واچ

ساعت های هوشمند اپل واچ سری 1 و نسل اول (بعلاوه شناخته شده با نام سری 0) دارای درجه بندی IPX7 (تحت استاندارد IEC 60529) هستند. از لحاظ فنی، این درجه بندی به دستگاه اجازه می دهد تا در عمق یک متری آب فرو رود، اما اپل این کار را توصیه نمی نماید. بر اساس صفحه پشتیبانی محصول، سری 1 تنها در برابر پاشش آب مقاوم است.

ساعت های هوشمند اپل واچ سری 2 و مدل های نوتر، دارای درجه بندی مقاومت در برابر آب تا عمق 50 متری هستند. با این حال، اپل توصیه می نماید از استفاده از این دستگاه در فعالیت هایی که با آب با سرعت بالا یا غوطه وری در عمق زیاد همراه هستند، مانند غواصی یا اسکی روی آب، خودداری کنید.

شنا در سطح (یا کمی پایین تر)، دوش گرفتن با آن (بدون استفاده از صابون) یا شستن دست ها در حالی که ساعت را به دست خود بسته اید، مسئله ای ایجاد نمی نماید. این مورد در خصوص مدل های نوتر از جمله Watch Series 8، Series 9 و Watch SE (هر دو نسل) صدق می نماید.

اپل واچ اولترا (هر دو نسل) دارای درجه بندی مقاومت در برابر آب تا عمق 100 متری است. این تنها مدل در این مجموعه است که برای ورزش های آبی با سرعت بالا مانند اسکی روی آب مناسب است. علاوه بر این، اولترا بعلاوه با استاندارد EN13319 مطابقت دارد و آن را برای غواصی تفریحی تا عمق 40 متری مناسب می نماید.

مدل اپل واچمقدار مقاومت در برابر نفوذ آب
اپل واچ سری 1IPX7
اپل واچ (نسل 1)IPX7
اپل واچ سری 250 متر
اپل واچ سری 350 متر
اپل واچ سری 450 متر
اپل واچ سری 550 متر
اپل واچ سری 650 متر
اپل واچ SE (نسل اول)50 متر
اپل واچ سری 750 متر
اپل واچ سری 850 متر
اپل واچ اولترا 1100 متر، غواصی تا عمق 40 متر
اپل واچ SE (نسل دوم)50 متر
اپل واچ سری 950 متر
اپل واچ اولترا 2100 متر، غواصی تا عمق 40 متر

بعد از غوطه ور شدن اپل واچ در آب باید چه کاری انجام دهید؟

علی رغم ضد آب بودن اپل واچ شما، کارهایی وجود دارد که هر بار پس از فرو بردن (یا انداختن) آن در آب باید انجام دهید. ابتدا، صفحه نمایش و فریم را با یک پارچه تمیز و بدون پرز پاک کنید. اگر به تازگی یک جلسه تمرینی سنگین را پشت سر گذاشته اید، تمیز کردن قسمت های داخلی ساعت که با پوست شما در تماس مستقیم هستند را در نظر بگیرید.

اگر صدای بلندگو خفه به نظر می رسد، دکمه کناری را فشار دهید تا به مرکز کنترل دسترسی پیدا کنید، روی قفل آب (آیکونی با قطره آب) ضربه بزنید و سپس برای باز کردن قفل صفحه نمایش، دکمه دیجیتالی را نگه دارید. این کار باعث ایجاد صدایی می گردد که آب محبوس شده در توری بلندگو را خارج می نماید. برای کسانی که پیشرفت خود را با استفاده از تمرین شنا ردیابی می نمایند، دستگاه به طور اتوماتیک قفل آب را فعال می نماید.

اگر چیزی را روی اپل واچ سری 2 یا بالاتر انداخته اید که ممکن است لکه ایجاد کند، شستن آن با آب ولرم جاری را در نظر بگیرید. اگر در دریا بوده اید، شستن آب شور نیز ایده خوبی است. رعایت این نکات به حفظ مقاومت ساعت شما در برابر آب یاری می نماید.

مقدار دوام اپل واچ در شرایط مختلف

با وجود اینکه اپل واچ ها ضد آب محسوب می شوند، اما باید بدانید که مقاومت در برابر آب دائمی نیست و این مقاومت با استفاده طولانی و فرسایش می تواند کاهش یابد. علاوه بر این باید به افتادن یا وارد شدن ضربه به اپل واچ اشاره کنیم که می تواند مقاومت در برابر آب را کاهش دهد. به طور مشابه، غوطه ور کردن ساعت هوشمند برای مدت طولانی می تواند باعث خوردگی گردد که به مدارهای داخلی آسیب می رساند.

قرار دادن تمام مدل ها در معرض صابون، عطر و مواد شوینده و استفاده از مدل های غیر اولترا در ورزش های آبی با سرعت بالا می تواند فرآیند فرسایش را تسریع کند یا حتی بدتر، به اجزایی مانند میکروفون یا بلندگو آسیب برساند. اپل بعلاوه غواصی عمیق و سونا (بالای 55 درجه سانتیگراد) را در فهرست فعالیت هایی که باید هنگام استفاده از اپل واچ از آن ها اجتناب کنید، ذکر می نماید.

سخن پایانی

نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که توصیه های اپل برای حداکثر غوطه وری، پایین تر از سطح مقاومت در برابر آب است. این کار باعث می گردد تا کاربران دستگاه را در معرض شرایطی که قادر به تحمل آن نیست قرار ندهند و این امر می تواند منجر به آسیب غیرقابل جبران گردد.

اگرچه مدل های اپل واچ سری 2 و نو تر برای عمق تقریباً 45 متری رتبه بندی شده اند، به این معنا نیست که می توانید با خیال راحت در آن عمق از آن ها بهره ببرید. در واقع، درزگیرها در فشار معادل 45 متر (پنج اتمسفر) در آب ساکن آزمایش شده اند. با این حال، حتی در آب های کم عمق، در صورت زمین خوردن هنگام اسکی روی آب یا واژگونی هنگام موج سواری، به راحتی می توان از آن فشار عبور کرد.

گفتنی است که در حالی که بدنه ساعت کاملاً مهر و موم شده، بندها، به ویژه بندهای استیل ضد زنگ و چرم، در برابر آب مقاوم نیستند. قرار گرفتن مکرر در معرض آب می تواند باعث ایجاد علائم آسیب روی آنها گردد، بعلاوه این به معنای مقاومت کمتر در برابر تعریق یا باران است. در نتیجه اگر می خواهید برای مدت طولانی از اپل واچ در آب بهره ببرید، باید یک بند مناسب برای این کار انتخاب کنید. در نهایت باید بگوییم که برای خرید اپل واچ و لوازم جانبی آن، می توانید به سایت خبرنگاران سر بزنید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 تیر 1403 بروزرسانی: 11 تیر 1403 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1700

به "اپل واچ شما تا چه حد ضد آب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپل واچ شما تا چه حد ضد آب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید