افزایش حدود 30 درصدی هزینه فراوری مسکن

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، افزایش حدود 30 درصدی هزینه های فراوری مسکن، چشم انداز این بازار در امسال را تا حدودی تعیین می نماید و اگر بازارهای رقیب بر بازار مسکن تاثیر نگذارند، با توجه به توان پایین متقاضیان مصرفی رشد بالاتر از 30 درصد قیمت مسکن در امسال بعید به نظر می رسد.

افزایش حدود 30 درصدی هزینه فراوری مسکن

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت ترک اصل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، هزینه های ساخت و ساز اعم از قیمت زمین، مصالح، عوارض ساختمانی، مالیات و دستمزد نسبت به سال گذشته به طور میانگین حدود 30 درصد افزایش یافته است. مدیریت شهری در تهران تعرفه های هزینه صدور پروانه ساختمانی را مشمول 20 تا 30 درصد افزایش نموده است. با اینکه هزینه مربوط به عوارض ساختمانی در سال 1399 به طور میانگین 400 تا 500 هزار تومان از هزینه ساخت مسکن در تهران را به خود اختصاص می دهد و در مناطق شمالی شهر این عدد به حدود 2 میلیون تومان می رسد، برآوردها نشان می دهد که رشد عوارض، صرفاً یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی ملک است و ساخت و ساز از ناحیه دیگر مولفه ها نیز دچار رشد 30 تا 40 درصدی شده است.

سال گذشته، نحوه افزایش عوارض ساختمانی بر اساس ارزش معاملاتی املاک مطابق تورم بخش مسکن بود که توسط کمیسیونی در سازمان امور مالیاتی معین و در قالب دفترچه تقویم املاک منتشر می شد. این نوع نحوه محاسبه منجر به این شد که فرمول محاسبه چند بار در سال گذشته تغییر کند.

به همین دلیل مدیریت شهری در امسال پایه محاسباتی جدیدی برای عوارض ساخت و ساز تعریف نموده است. مطابق این فرمول، عوارض ساختمانی بر حسب مرغوبیت مکانی محاسبه و به سازنده اعلام می گردد. در امسال به جای محاسبه عوارض ساخت و ساز بر مبنای قیمت منطقه ای، درجه مرغوبیت هر پارسل (تک تک املاک) برای هر ملک متناسب با کاربری آن را مبنای محاسبه عوارض ساختمانی قرار خواهد گرفت.

مولفه های دخیل در بخش ساخت و ساز همیشه بر قیمت مسکن تاثیر گذار است و بنا به گفته سازندگان در سالهای اخیر این هزینه ها افزایش پیدا نموده تا جایی که رغبت سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز را به حدود یک سوم دهه های قبل کاهش داده است. البته آنچه بازار مسکن را بیش از رشد هزینه های ساخت دچار تلاطم قیمتی می نماید هجوم نقدینگی از سوی سرمایه گذاران و سفته بازان است که تاثیرگذاری آن به مراتب بیش از تورم طبیعی بخش فراوری املاک است.

با این حال تاثیر فشار بر سازندگان که به شکل کاهش فراوری مسکن خود را نشان می دهد، با فشار تقاضای مصرفی و سرمایه گذاری و افزایش فعالیت های سوداگرانه در بازار ملک همراه می گردد که به رشد مضاعف قیمت ها می انجامد.

افزایش 700 هزار تومانی ساخت هر متر خانه از سوی سه دستگاه مرتبط

سازندگان می گویند در امسال هزینه ای که فقط دستگاه های خدمات رسان مثل شهرداری، نظام مهندسی و نهادهای مالیاتی از سازندگان دریافت می نمایند هزینه فراوری مسکن را متری 700 هزار تومان افزایش می دهد. به این مبالغ هزینه زمین، مصالح ساختمانی و دستمزد را اضافه کنید.

در نیمه دوم سال 1398 قیمت آهن آلات و مصالح ساختمانی رشد قابل توجهی داشت. تنها در ماه پایانی سال گذشته فولاد با رشد قیمت روبرو بود و به حدود 6500 تومان در هر کیلوگرم رسید. این هزینه ها در قیمت تمام شده واحدهای مسکونی در سال آینده خود را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 331

به "افزایش حدود 30 درصدی هزینه فراوری مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حدود 30 درصدی هزینه فراوری مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید