10 ترفندی که شما را باهوش نشان می دهد

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، برای اینکه باهوش به نظر برسید فن بیان و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، دیگران را سرزنش نکنید و به آنچه که می گویید و می پوشید توجه کنید.

10 ترفندی که شما را باهوش نشان می دهد

بیشتر افراد دوست دارند به عنوان فردی باهوش شناخته شوند و شناخت رفتارها و ترفندهایی که شما را فردی باذکاوت و دانا نشان بدهد می تواند در این زمینه به شما یاری کند. البته شاید بالا بردن مطلعی خود و رو به رشد و کمال حرکت کردن بدون توجه به نظرات دیگران ایده بهتری باشد اما اینکه بتوانید ذکاوت خود را بروز بدهید نیز می تواند در اعتماد به نفس، ارتباطات و موفقیت شما تاثیرگذار باشد.

چگونه باهوش به نظر برسیم؟

هیچ چیزی به اندازه اعتماد به نفس نشانه هوشمندی نیست. کسی که خودش را باور داشته باشد، دیگران هم باورش خواهند کرد. مطالعات نشان داده است اعتماد به نفس بالا موجب بهبود عملکرد افراد در زمینه های شناختی می گردد. در نقطه مقابل، عدم اعتماد به نفس روی کیفیت عملنمودهای شناختی تأثیر منفی می گذارد. اعتماد به نفس پایین فورا به چشم می آید و باعث می گردد در نظر دیگران کم هوش جلوه کنید. پس اگر می خواهید دیگران باورتان نمایند، قبل از همه خودتان باید به خودتان ایمان بیاورید.

2- از ایده های نو و به درد بخور استقبال کنید

زمانی که در یک جمع محبت آمیز، خانوادگی یا کاری، یکی از افراد ایده ای جدید را مطرح می نماید، از ایده او استقبال نموده و با آرامش حرف های او را تکرار کنید و بگویید که ایده جالبی است. با این کار نه تنها تیم شما فکر می نماید که شما فردی با تدبیر هستید، بلکه از توجه شما بسیار لذت می برند و به این باور می رسند که شما فعالانه به حرف های طرف مقابل تان گوش می دهید و به خوبی ایده های خوب را می شناسید.

3- تایید خود را در خصوص نظرات دیگران نشان دهید

همه دوست دارند مورد تایید قرار بگیرند. شما نیز خود را جای سایر افراد بگذارید، حرفه ای ترین افراد دوست دارند که همکارانشان نظراتشان را تصدیق نمایند و مورد تعریف و تمجید آنها واقع شوند. بنابراین زمانی که همکارانتان یا رئیس تان آغاز به صحبت می نمایند، با علاقه سر خود را به نشانه تایید تکان دهید تا به همه نشان دهید چه اندازه در بحث حضور دارید. فارغ از اینکه چه مقدار طرف مقابلتان باهوش است اما او خود را باذکاوت می داند و تایید او شما را نیز در نظرش باذکاوت جلوه می دهد.

4 - از عبارات سنگین اما نه قلمبه سلمبه بهره ببرید

اگر می خواهید باهوش تر به نظر برسید، از به کار بردن کلمات قلمبه سلمبه بپرهیزید و در عوض، سعی کنید مقصودتان را ساده اما تأثیرگذار منتقل کنید. با این حال سعی کنید دایره واژگانتان را گسترش دهید و معنی کلمات و عبارات سنگین و زیبا مانند دنیا شمول یا پارادایم را بدانید و در جای مناسب به کار ببرید. این کار را باید برای توانایی انداختن گوهر دانش خود در خلال صحبتتان انجام دهید. استفاده نکردن از کلمات قلمبه سلمبه خیلی بهتر از به کار بردن نابه جای آن است پس مراقب باشید.

5- سوال را با سوال جواب دهید

زمانی که کسی از شما سوالی می پرسد، شما نیز سوال بپرسید. البته اگر هیچ وقت به سوال ها جواب ندهید این روش کاربردی نخواهد داشت. اما استفاده گهگاه از آن در راستای تاکتیک اصلی حتما کارساز خواهد بود. فرض کنید رئیستان از شما در زمینه نحوه پیشرفت پروژه می پرسد. به جای جواب دادن مستقیم، می توانید بگویید که به خوبی در حال پیشروی است و سوال کنید که آیا همکارتان مواد اولیه مورد احتیاج را آماده نموده است؟ در اینجا شما مانند یک رئیس رفتار نموده اید و همکارتان باید در خصوص مواد اولیه شرح بدهد.

6- درباره موفقیت ها و معلومات خود صحبت کنید

برای نشان دادن هوش خود گاهی فخر فروشی کنید. برای مثال اگر در خصوص کاری صحبت می گردد که شما قبلا با موفقیت آن را انجام داده اید، آن را بیان کنید و مطمئن باشید بار دیگر آن را تکرار خواهید کرد. البته مواظب باشید در این کار زیاده روی نکنید چون افراد باهوش، خوش فکر بودن و ذکاوتشان را فریاد نمی زنند بلکه نشان می دهند.

7- فن بیان خود را تقویت کنید

کارشناسان ارتباطات معتقدند اگر دو نفر دقیقا یک محتوای مشابه را بیان نمایند، از این دو نفر شخصی باهوش تر به نظر خواهد رسید که از فن بیان بهتری برخوردار باشد. شخصی که کمی تندتر و رساتر صحبت کند، کمتر تپق بزند و از ابعاد و زوایا کردن صدایش یاری بگیرد؛ پرانرژی تر، بامعلومات تر و البته باذکاوت تر به نظر خواهد رسید. بنابراین یکنواخت صحبت نکنید و گاهی حجم صدای تان را کم و زیاد کنید و به سطح انرژی کلام تان مطلع باشید. همچنین سعی کنید در حین صحبت ارتباط چشمی برقرار کنید.

8- زمانبندی مناسب داشته باشید

نتایج یک پژوهش نشان داده است افرادی که در انجام کارها وقت تلف نمی نمایند و هر کاری را تقریبا با همان سرعت مطلوبی که دیگران انجام می دهند، پیش می برند باذکاوت به نظر می رسند. انسان ها به طور معمول تمایل ویژه ای به زمانبندی دارند و بر اساس بعضی ویژگی های ذهنی از جمله هوشیاری، مطلعی و نیت، افرادی را که در انجام کارها، هم سرعت عموم مردم هستند، باهوش تر می بینند. پس اگر می خواهید باذکاوت به نظر برسید، از وقت تلف کردن بپرهیزید و البته پرسرعت تر از حد معمول نیز نباشید.

9- در انتخاب لباس دقت کنید

طرز لباس پوشیدن افراد روی برداشتی که مردم از شخصیت شان خواهند داشت، تأثیر می گذارد. افرادی که در انتخاب لباس شان دقت می نمایند و سنجیده لباس می پوشند، باهوش تر به نظر می رسند. این در حالی است که پوشیدن لباس های باز باعث می گردد چندان باذکاوت به نظر نرسید، چرا که تمامی توجهات به سمت بدن تان جلب خواهد شد و دیگر کسی به اندیشه هایی که در سر دارید توجه نشان نخواهد داد. طرز لباس پوشیدن افراد حتی روی کیفیت عملکردشان نیز تأثیر می گذارد. پوشیدن لباس مخصوص کار کیفیت کار شما را بالا می برد. همچنین اگر چشمانتان ضعیف است به جای لنز از عینک بهره ببرید.

10- یک جستجوگر اینترنتی باشید

اگر به جای اینکه از همکارانتان سوال های ساده بپرسید، خودتان جواب آنها را جست وجو و پیدا کنید، دانا و باذکاوت به نظر خواهید رسید. در مقابل، به عنوان مثال اگر به جای اینکه خودتان در اینترنت پایتخت کشور پرتغال را بیابید از همکارانتان بپرسید و احتمالا آنها سراغ گوگل رفته تا بتوانند جواب شما را بدهند و احتمالا به این نتیجه می رسند که شما فرد کم هوشی هستید. برای باهوش به نظر رسیدن، باید تبدیل به غول جست وجوی اینترنتی شوید و جواب هایتان را از اینترنت پیدا کنید.

خبرنگاران به خیلی از سوال های شما پاسخ می دهد

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 705

به "10 ترفندی که شما را باهوش نشان می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ترفندی که شما را باهوش نشان می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید