چینی ها پیروز به فراوری اکسیژن در فضا شدند

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، بر اساس نتایج کنفرانس فناوری فضایی در هاربین چین، ایستگاه فضایی چین که هم اکنون خدمه ماموریت شنژو 15 در آن ساکن هستند و در مدار است، می تواند 100 درصد اکسیژن خود را به وسیله سیستم بازسازی داخلی خود فراوری کند.

چینی ها پیروز به فراوری اکسیژن در فضا شدند

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینادیلی، بیان کیانگ(Bian Qiang) مدیر دفتر مهندسی کنترل زیست محیطی و پشتیبانی از حیات فضانوردان چین، گفت: این کار منعکس کننده تحول اساسی در سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی از زندگی فضاپیمای سرنشین دار چین است.

به عنوان یک فناوری کلیدی برای مأموریت های فضایی سرنشین دار چین، این سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی از حیات، شرایط اولیه زندگی را ایجاد می نماید و یک محیط کاری قابل زندگی برای فضانوردان ایجاد می نماید و در نتیجه سلامت و ایمنی آنها را تضمین می نماید.

این سیستم شامل شش زیر سیستم بازسازی زیر است: فراوری اکسیژن به وسیله الکترولیز آب، حذف دی اکسید کربن؛ حذف گاز مضر؛ درمان ادرار؛ تصفیه آب و فراوری آب با دی اکسید کربن و هیدروژن.

کیانگ طی این کنفرانس گفت: در حال حاضر، این شش سیستم در حال فعالیت پایدار هستند و 100 درصد منابع اکسیژن احیا شده و 95 درصد منابع آب بازیافت می گردد.

وی گفت: فناوری به کار رفته در سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی از حیات در رتبه بندی برترین ها در دنیا واقع شده است.

به گفته کیانگ، در طول 55 سال گذشته، کارشناسان با موفقیت سه نسل از سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی از حیات را برای فضاپیمای سرنشین دار چین و بعلاوه محصولات مرتبط برای فضاپیمای شنژو، لباس های فضایی مناسب برای پیاده روی فضایی و مجموعه سه ماژول ایستگاه فضایی توسعه داده اند.

وی اضافه نمود که از زمان پرتاب ماموریت ایستگاه فضایی چین، کارشناسان به طور متوالی با بسیاری از مسائل فنی که دنیا با آن روبرو است مقابله نموده اند.

خدمه شنژو 15 ویدئویی را مخصوص کنفرانس ارسال کردند. فرمانده فی جونلونگ(Fei Junlong) گفت که او احساس افتخار می نماید که شاهد تحول در کنترل محیطی و فناوری پشتیبانی از حیات در ایستگاه فضایی در مقایسه با ماموریت شنژو 6 در 17 سال پیش است. او از بیش از 100 روز کار و زندگی در فضا احساس خوبی داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 27 فروردین 1402 بروزرسانی: 27 فروردین 1402 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1618

به "چینی ها پیروز به فراوری اکسیژن در فضا شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چینی ها پیروز به فراوری اکسیژن در فضا شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید