مزرعه گردشگری و دانش بنیان آرتان در یک نگاه

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، مزرعه گردشگری و دانش بنیان آرتان توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل با مشارکت شرکت تعاونی مزرعه آرتان در زمین هشت هکتاری این دانشگاه راه اندازی شده است.

مزرعه گردشگری و دانش بنیان آرتان در یک نگاه

به گزارش خبرنگار گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران، مزرعه گردشگری آرتان در شهرستان اردبیل، کیلومتر اول جاده ارجستان واقع و در مزرعه هشت هکتاری دانشگاه آزاد اسلامی با مشارکت شرکت تعاونی مزرعه آرتان به عنوان مزرعه گردشگری ایجاد شده است.

اگروتوریسم یا مزرعه گردشگری، نوعی گردشگردی است که در آن، دوستداران طبیعت در مزارع و باغات و گلخانه و سایت های پرورش انواع ماکیان، دام، آبزیان، زنبورداری و دیگر فعالیت های متنوع کشاورزی را در یک مزرعه به صورت یکجا مشاهده نموده و از امکانات رفاهی مزرعه مانند پیاده روی، سوارکاری، ماهیگیری، کاشت و داشت و برداشت محصولات مزرعه به منظور مصرف در سفره لذت برده و تماشا، تفریح و تغذیه را یکجا تجربه می نمایند و با بازی ها و سرگرمی های محلی، مسابقات، مراسم و جشنواره های سنتی آشنا می شوند.

در این مزرعه چهار طرح از سوی مرکز رشد و واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل شامل طرح پرورش زنبور عسل در مزرعه گندم سیاه به منظور کاهش فشار خون و درمان دیابت، به گزینی و به نژادی بوقلمون، تلقیح بز آلپاین فرانسه و بز خلخال و چندقلوزایی گوسفند در حال اجراست.

دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل در راستای حرکت در جهت دانشگاه مسئله گرا، کارآفرین و فناور مطالعات طرح ها را انجام داده و سپس با مشارکت شرکت تعاونی مزرعه آرتان آن را به اجرا در آورده است.

شرکت تعاونی مزرعه آرتان 14 نفر عضو سهامدار دارد که سهامداران آن را متخصصان حوزه کشاورزی، گردشگری، مدیریت، بازرگانی و حسابداری تشکیل می دهند و به عنوان شرکت پشتیبان مشاغل خانگی در فراوری، بازاریابی و فروش محصولات فراوریی؛ پرورش و عرضه ماهی قزل آلا، کارخانه جوجه کشی ماکیان (بوقلمون، بلدرچین، مرغ بومی، شترمرغ، کبک، طاووس، غاز و ...)، کارخانه فراوری دان و علوفه دام و طیور، فراوری تخم نطفه دار و پرورش گله مولد و جوجه ماکیان، کاشت گیاهان دارویی (کالاندولا، نعناع فلفلی، مریم گلی، اسطوخودوس، زوفا، ریش بز، افسنطین و ...)، پرورش قارچ خوراکی صدفی، مزرعه فیسالیس(گیلاس زمینی) و مزرعه گندم سیاه، زنبورداری و فراوری عسل طبیعی و عسل سیاه، باغات گلابی، سیب و گیلاس، فراوری گیاهان زینتی و آپارتمانی، فراوری بذر و نهال و نشا، پرورش الاغ شیری، پرورش شتر و اسب، پرورش بز آلپاین و گوسفند لاکن، مزارع سیب زمینی، پیاز، زعفران، یونجه، کدو آجیلی طبی، ذرت و سبزیجات فصلی فعالیت می نماید.

برگزاری جشنواره های فراوریات کشاورزی، روستایی و بازی های محلی مانند جمع آوری گردو از باغ، ماهیگیری با دست، پیدا کردن تخم مرغ از داخل لانه ها و کلش ها، تکمیل کردن قاب کندوهای عسل، چیدن وسایل داخل آلاچیق و ... از دیگر فعالیت های این شرکت است.

شرکت مزرعه آرتان با ایجاد زنجیره خوشه های کسب و کار مشاغل خانگی، ضمن برون سپاری بخشی از فعالیت ها مانند پرورش جوجه بوقلمون، کبک، بلدرچین و غاز، فراوری بذر، نشا و ... توانسته است تا به امروز 98 کارگاه مشاغل خانگی در استان اردبیل ایجاد کند.

در مزرعه گردشگری آرتان، امکان مهارت آموزی و آموزش کسب و کارهای نوین کشاورزی فراهم شده است. در این مزرعه دانش فنی و مشاوره رایگان به علاقه مندان فعالیت در زمینه فراوری محصولات کشاورزی، دامی و گلخانه ای و پرورش ماکیان ارائه می گردد. بازاریابی و فروش محصولات فراوریی کسانی که با این شرکت قرارداد همکاری داشته باشند نیز میسر شده است.

مزرعه گردشگری آرتان، بهترین مکان برای کسانی است که گریزان از محیط های پرازدحام و متراکم شهری و دنبال مکان جدیدی برای کسب تجربه های متفاوت حتی برای چند ساعت هستند. انسان های امروزی در جنگلی از سیمان، آجر ، آهن و دود زندگی می نمایند.

برای ایجاد جذابیت بیشتر در راستای گردشگری کشاورزی در مزرعه گردشگری آرتان امکانات رفاهی و تفریحی شامل؛ پیست سوارکاری اسب و شتر و الاغ و سایت تیراندازی با کمان سنتی و مزرعه بازی بچه ها با محور بازی های روستایی مبتنی بر کشاورزی (ماسه بازی، بالارفتن از تنه درخت، پرش روی کلش، بازی های ترکیبی روستایی، فرغون سواری، هزارتوی کلش و حلقه و درخت و.....)، استخر ماهیگیری با دست، پیست موتورسواری، برکه غاز و اردک، باغ پرندگان مفید (طاووس، شترمرغ، کبک، قرقاول، قوغاز، انواع مرغ شاخدار و....) و مکانی برای پذیرایی از خانواده و بچه ها کافه ای طراحی و اجرا شده است.

در این مزرعه، یک باغ-رستوران نیز ایجاد شده است که به معنی واقعی (از مزرعه تا سفره) را با مصرف محصولات فراوریی مزرعه میسر نموده است. برگزاری جشن ها و مراسم در باغ رستوران مزرعه آرتان برای شهروندان، خاطراتی به یادماندنی را رقم می زند.

مزرعه گردشگری آرتان برای گردشگران و دوستداران طبیعت که صرفاً به طبیعت گردی و تماشاگری نمی پردازند، مناسب است تا بتوانند ضمن تماشا و لذت بصری از جذابیت هایی مانند لمس و دیدن حیوانات و لحظه تولدشان، تغذیه و بازیگوشی حیوانات، مزارع و باغات و نحوه رشد و نمو و کاشت و داشت و برداشت محصولات زراعی و باغی از امتیازهایی مانند کسب تجربه و مهارت آموزی همراه با گشت و گذار و وقت گذرانی مفید و مشارکت در کار مزرعه با الگوهایی جدید کسب و کارهای سنتی و نوین بخش کشاورزی در انتقال و ترویج تجارب ارزنده خود در جامعه نقش آفرینی نمایند و در توسعه پایدار روستایی و ایجاد اشتغال در این حوزه ها مثمر باشند.

در مزرعه آرتان شرایطی فراهم شده است تا علاقه مندان به صورت تایم شیرینگ (Time sharing) در قطعاتی از مزارع به کشاورزی محصولات مورد دلخواه خود بپردازند، گلخانه داری، زنبورداری، دامداری و باغبانی نمایند و در واقع مفهوم کلی (عملکرد بیشتر با داشته های کمتر) در این مزرعه میسر شده است.

کارشناسان شرکت تعاونی مزرعه آرتان اردبیل با فراهم آوردن شرایط گردشگری کشاورزی و تفریح گردشگران در فضای باز مزرعه و ایجاد فرصت آموزشی به گردشگران علاقه مند به یادگیری اصول کشاورزی به صورت عملی و کاربردی و حمایت از این فعالیت ها می کوشند تا با بومی سازی اگریتوریسم در اردبیل، آن را به طرحی پیروز ملی تبدیل نمایند تا به این صورت ضمن ایجاد رقابت آفرینی در این حوزه الگوی کامل و نمونه در سطح کشور باشد.

فراوری و تکثیر بوقلمون قرمز (که به لحاظ کیفیت، خوش طعم ترین گوشت بوقلمون دنیاست) از فعالیت های اصلی این شرکت است که سالانه بیش از 50 هزار قطعه به کشورهای عربی صادر می گردد.

کاشت گندم سیاه و فراوری عسل سیاه اختصاصاً در این مزرعه انجام می گردد؛ نان گندم سیاه هم به عنوان درمان بیماران سلیاک مصرف می گردد. لازم به ذکر است عسل سیاه گرانترین عسل در دنیاست.

4062/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 481

به "مزرعه گردشگری و دانش بنیان آرتان در یک نگاه" امتیاز دهید

1 کاربر به "مزرعه گردشگری و دانش بنیان آرتان در یک نگاه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزرعه گردشگری و دانش بنیان آرتان در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید