خانه تاج ؛یادگار دوران قاجاریه در کاشان، عکس

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، خانه تاج در خیابان علوی شهر کاشان واقع شده است و یکی از بناهای گودال باغچه ای اصیل مردم این شهر در دوران قاجاریه با حدود دو قرن قدمت است.

خانه تاج ؛یادگار دوران قاجاریه در کاشان، عکس

خانه تاریخی تاج که اکنون با عنوان خانه هنرمندان از آن کاربری فرهنگی می شود دارای 700 مترمربع عرصه و 800 مترمربع اعیانی و برخوردار از معماری ارزشمند بومی از نمونه خانه های عام مردم کاشان در آن دوره است.

خانه تاج در 3 طبقه همکف، گودال باغچه و سرداب تحتانی، دارای 2 باب حیاط بیرونی و اندرونی و 13 باب اطاق پنج دری و سه دری و تک دری است.

خانه تاریخی تاج که اکنون با عنوان خانه هنرمندان از آن کاربری فرهنگی می شود

حیاط بیرونی خانه با ورودی از هشتی پنج ضلعی منحصر به فرد و دالان باریک پیچیده، فضا را از دید رهگذر محفوظ داشته است. حیاط بیرونی دارای یک باب مطبخ و سرداب کوچک می باشد که سرداب در زمین رُس حفاری شده و دارای نم خوانی است مخصوص نگهداری مواد خوراکی در تابستان گرم این دیار.

ایوان پیشکم بوسیله 3 باب درب میوجی توپر (فاقد شیشه)، حرمت قسمت بیرونی (خاص مراجعات) را از اندرونی که مخصوص زندگی کدبانو و اهل و عیال در خانه است را حفظ می کند که این موضوع ماهیت فرهنگ و تمدن اسلامی را تعریف می کند.

درونگرایی، تناسب، تقارن، تعادل، هماهنگی، ظرافت و در عین حال قداست و نجابت در این خانه نشانی از معماری اصیل کاشان و هویت تاریخی مردم این دیار است.

حیاط اندرونی و شارم های اطراف گودال باغچه و مهتابی مقابل با غرفه های مجاور شارم بوسیله راه پله ای باریک ما را به پائین خانه هدایت می کند.

خانه تاریخی تاج یکی از خانه های گودال باغچه ای اصیل کاشان است که حدود دو قرن قدمت دارد

باغچه ها و آب نمای مرکزی گودال باغچه طراوت را از دهانه باز زیر زمین به سرداب و پس سرداب منتقل می کند.

بادگیر مرتفع بام هوای گرم و خشک و سوزان تابستان را بوسیله وزش باد گرفته و از پره های داخل بادگیر به کانال های مرطوب اطراف سرداب منتقل کرده و پس از خنک شدن از طریق شبکه های جعفری به داخل زیر زمین هدایت می کند و باعث اختلاف دمای بین پانزده تا بیست درجه سانتیگراد با سطح کوچه می شود.

خانه تاج به صورت متروکه و مخروبه در مرداد ماه سال 1383 توسط معمار بازسازی بناهای تاریخی کاشان سید اکبر حلی خریداری و بازسازی و بازسازی شد.

خانه تاج با شماره 9028 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

خانه تاج در بافت تاریخی شهر و محور توریستی خیابان علوی قرار گرفته است

بخش بیرونی خانه تاج به صورت چهار طرف ساخت و اندرونی آن دو طرف ساخت میباشد

خانه تاج به صورت متروکه و مخروبه در مرداد ماه سال 1383 بازسازی شد

منبع: گردشبان
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 910

به "خانه تاج ؛یادگار دوران قاجاریه در کاشان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه تاج ؛یادگار دوران قاجاریه در کاشان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید