جریمه ماسک نزدن در کشور ها مختلف اجباری شدن ماسک در 42 استان ترکیه (

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، همه کشور ها قوانینی را برای رعایت پروتکل های بهداشتی معین نموده اند.

جریمه ماسک نزدن در کشور ها مختلف اجباری شدن ماسک در 42 استان ترکیه (

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، تقریباً می توان گفت همه کشور ها قوانینی را برای رعایت پروتکل های بهداشتی معین نموده اند که در میان آن ها بعضی ماسک زدن را اجباری نموده و بعضی برای رعایت نکردن این قانون، جریمه های نقدی و غیرنقدی معین نموده اند.

بعضی از جریمه های سنگینی که در کشور های مختلف برای افراد نقض نماینده پروتکل های بهداشتی همچون استفاده نکردن از ماسک معین شده، به این توضیح است:

آلمان

در بیشتر ایالت های آلمان همه افراد بالای 6 سال باید در محله های تعیین شده ماسک زده و دهان و بینی شأن را بپوشانند؛ مجازات معین شده برای نقض نمایندگان این قانون، از هشدار گرفته تا جریمه نقدی را شامل می گردد.

برای نمونه ایالت بایرن برای کسانی که به تکرار از این تدابیر تخطی نمایند و در مراکز عمومی مانند مغازه ها ماسک نزنند، جریمه نقدی 150 یورویی و برای تکرار آن تا 300 یورو معین نموده است. این ایالت برای مراکزی که برای کارگران خود ماسک تهیه ننمایند نیز تا 5000 یورو جریمه نقدی معین نموده است.

این جریمه ها در ایالت مکلنبورگ فورپومرن 25 یورو و در ایالت هسن 50 یورو است، اما در دیگر ایالت ها هنوز مجازات یا جریمه ای معین نشده است و امیدوارند که مردم خود نسبت به رعایت قوانین اقدام نمایند، اما چنانچه تدابیر توسط شهفرایندان رعایت نگردد مجازات سنگینی در انتظار آنان خواهد بود.

بلژیک

در شهر بروکسل بلژیک دولت برای افرادی که در وسایل نقلیه از استفاده از ماسک خودداری می نمایند، مبلغی معادل 250 یورو جریمه در نظر گرفته؛ البته این قانون در بلژیک برای همه افراد 12 سال به بالا اجباری است.

ایتالیا

دولت ایتالیا از 60 میلیون جمعیت خود خواسته، تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند. نخست بخش شاقتصادی کشور و شهر های عظیمی همچون میلان قرنطینه و برگزاری همه رویداد های فرهنگی و اقتصادی لغو شد؛ از استادیوم و سینما گرفته تا بار و رستوران؛ اما این محدودیت خروج به سراسر کشور گسترش یافت. حالا هر ایتالیایی فقط برای کار ضروری حق دارد پایش را از خانه بیرون بگذارد و اگر نتواند دلیل موجهی برای خروج به مأموران نظارت شهری ارائه کند 206 یورو جریمه می گردد.

فرانسه

پیامد های کرونا در فرانسه سبب شد تا امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام کند، کشورش در جنگ است؛ ما نه با یک ارتش یا ملت دیگر بلکه با دشمنی نامرئی و لمس نشدنی می جنگیم که در حال پیشروی است. از سوی دیگر فرانسه 100 هزار افسر پلیس را روانهٔ شهرهایش نموده تا نگذارد مردم به راحتی بیرون بیایند و با هم تماس داشته باشند.

فرانسوی ها برای خروج از منزل باید گواهی خاصی را پر نمایند که دلیل موجه خروج شان در آن قید شده باشد. وزیر کشور کابینهٔ ماکرون، برای شکستن قرنطینهٔ خانگی، نزدن ماسک و خروج از خانه بدون دلیل موجه، تا 135 یورو جریمه معین نموده است.

استرالیا

با وجود آنکه استرالیا با شیوع گسترده ویروس کرونا روبرو نیست، اما این کشور جریمهٔ بسیار سنگینی برای شکستن قرنطینه معین نموده است. کسانی که مقررات محدودیت رفت وآمد را رعایت ننمایند تا سقف 50 هزار دلار استرالیا جریمه می شوند و حتی در بعضی نقاط این کشور ممکن است زندانی شوند.

آمریکا

مقام های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده آمریکا با هدف پیشگیری از شیوع بیماری، اجازه دارند رفت وآمد افراد میان ایالت های مختلف را ممنوع نمایند و نخستین کسانی که ووهان چین به آمریکا بازگشتند به اجبار در یک پایگاه نظامی در کالیفرنیا قرنطینه شدند. بعضی ایالت ها نیز مقررات محدودیت رفت وآمد را اجرا می نمایند و اجتماع بیش از 50 نفر در آن ها ممنوع شده است. تا به امروز جریمه نقدی برای نقض نمایندگان قوانین معین نشده است.

روسیه

شدت شیوع ویروس کرونا در روسیه سبب شد تا جریمه نقدی نزدن ماسک در حمل ونقل عمومی به 5 هزار روبل برسد. در صورت نقض مقررات پوشش الزامی ماسک و دستکش در وسایل حمل ونقل عمومی، جریمه نقض مقررات 5 هزار روبل و جریمه نزدن ماسک و پوشیدن دستکش در اماکن اجتماعی برابر با 4 هزار روبل خواهد بود.

روسیه همچنین سیستم نظارت بر پوشش ماسک را با یاری دوربین های نظارتی ایجاد نموده است.

جمهوری آذربایجان

پلیس جمهوری آذربایجان شهفرایندانش را در صورت استفاده نکردن از ماسک جریمه می نماید؛ میزان این جریمه ها از 50 تا 400 منات است. مجلس ملی آذربایجان جریمه های عدم پوشیدن ماسک را تصویب کرد.

ازبکستان

براساس تصمیم جدید کمیسیون ویژه مبارزه با ویروس کرونا در ازبکستان، شرکت های اتوبوسرانی حمل ونقل عمومی شهری می توانند با رعایت مقررات بهداشتی معین شده از جمله اجباری بودن زدن ماسک برای رانندگان و مسافران، تردد نمایند. همچنین راننده خودرو شخصی هنگامی که مسافری نداشته باشد می تواند خودرو را بدون ماسک راهنمایی کند، اما هنگامی که پیاده شد باید ماسک بزند.

ارمنستان

ستاد مبارزه با کرونا ارمنستان اعلام نموده شهفرایندان ملزم به همراه داشتن ماسک در همه اماکن عمومی خواهند بود. نقض نمایندگان این دستورالعمل با پرداخت 10 هزار درام (حدود 20 دلار) جریمه خواهند شد.

هند

اوضاع همه گیری کرونا در هند نیز شده تا میزان جریمه استفاده نکردن از ماسک در بعضی ایالت ها 100 روپیه، در بعضی 500 و در مناطقی که شمار مبتلایان افزایش یافته 2 تا 5 هزار روپیه نیز معین شده است.

پاکستان

مقام های پاکستان بیان کردند شهفرایندان این کشور که هنگام تردد در خیابان و اماکن عمومی از ماسک استفاده ننمایند، جریمه شده یا حتی زندانی می شوند.

ترکیه

همزمان با آغاز فرایند بازگشایی کسب وکار ها و برطرف محدودیت های ناشی از قرنطینه سراسری از ابتدای ماه ژوئن (خرداد) در ترکیه، استانداری ها و فرمانداری های شهر های عظیم ترکیه اعلام نموده اند، با هدف کاستن از شیوع ویروس کرونا، مردم 42 استان از 81 استان ترکیه ملزم به زدن ماسک در معابر و اماکن عمومی هستند. همچنین از 29 خرداد زدن ماسک در شهر های استانبول و آنکارا (پایتخت) نیز الزامی است. جریمه نزدن ماسک از 2 ماه تا یک سال حبس و بدل آن از 200 تا یک هزار لیره به تشخیص قاضی پفراینده معین شده است. هر دلار آمریکا معادل 6.8 لیره است.

قرقیزستان

نخست وزیر قرقیزستان تاکید نموده که همه شهفرایندان باید در سراسر این کشور از ماسک استفاده نمایند. در صورت نقض آن و دیگر الزامات بهداشتی، عاملان آن در قالب قانون مجازات می شوند. ضمن آنکه مسافران بدون ماسک از اتوبوس ها و واگن های برقی در بیشکک بیرون رانده می شوند.

گرجستان

طبق اعلام وزیر دادگستری گرجستان، شهفرایندان برای حضور در مراکز خدمات عمومی باید از ماسک استفاده نمایند.

تاجیکستان

در تاجیکستان با وجود آنکه اطلاع رسانی درباره همه گیری ویروس کرونا و اقدمات مراقبتی با ملاحظات خاصی صورت گرفت، اما با فرایند افزایشی مبتلایان، شهردار دوشنبه پایتخت این کشور بیان کرد که استفاده از ماسک اجباری است.

ترکمنستان

هرچند دولتمردان ترکمنستان تاکید دارند که تا به امروز هیچ موردی از کووید-19 در این کشور گزارش نشده است، اما رانندگان حمل ونقل عمومی در عشق آباد باید کار خود را با زدن ماسک های محافظ پزشکی آغاز نمایند.

اوکراین

شرایط همه گیری ویروس کرونا در اوکراین سبب شد تا دنیس شمیگال نخست وزیر این کشور در نشست مقابله با ویروس کرونا، بر امکان سختگیرانه کردن و وضع جریمه در نزدن ماسک در اماکن عمومی و وسایل حمل ونقل عمومی تاکید کند.

مجازات نزدن ماسک در کشور های عربی

کویت

وزارت بهداشت کویت 27 اردیبهشت ماه در بخشنامه ای بیان کرد، هر یک از افراد در صورت استفاده نکردن از ماسک و یا پوشاندن دهان و بینی با هر وسیله دیگری، به سه ماه زندان یا پنج هزار دینار جریمه خواهند شد.

الجزایر

درالجزایر استفاده از ماسک اجباری شده و حتی در داخل خودرو های شخصی، عدم استفاده از آن نیز جریمه ای حدود 50 یورو دارد. هرچند اعلم شده که پلیس در بیشتر موارد تذکر می دهد. در همین رابطه گزارش شده که افرادی که رعایت ننموده اند بازداشت شده و آزادی آن ها به پرداخت جریمه منوط شده است.

عمان

جریمه استفاده نکردن از ماسک در عمان ابتدا 20 ریال بود که به تازگی به 100 ریال معادل 260 دلار افزایش یافته است. جریمه های جدید از 15 ژوئیه (25 تیر) اجرا شده است. عمان سیستم یکپارچه ثبت جریمه ها را دارد و کسانی که جریمه های خود را نپردازند، از بعضی خدمات مانند خروج از کشور محروم می شوند.

قطر

دولت قطر از یکشنبه 17 مه (28 اردیبهشت) مقررات و محدودیت های اجتماعی سختی را برای مبارزه با شیوع کرونا هدف قرار داد. بر این اساس، افرادی که در اماکن عمومی از ماسک استفاده ننمایند، با مجازات تا سه سال حبس روبرو خواهند شد. همچنین به جز حبس، برای متخلفان مجازات اقتصادی 200 هزار ریال (55 هزار دلار) برای افرادی در نظر گرفته شده که قوانین را نقض می نمایند.

مراکش

مراکش از اوایل ماه آوریل (فروردین) با اجباری کردن استفاده از ماسک، به افراد هشدار داده در صورت سرپیچی از این قانون 1300 درهم جریمه نقدی و یا سه ماه حبس در انتظار آن ها خواهد بود.

تونس

در تونس مقرراتی با عنوان جریمه برای زدن ماسک توسط شهفرایندان، اعلام نشده است. مردم در خیابان ها و فضای آزاد از ماسک استفاده نمی نمایند و پلیس نیز برخوردی با شهفرایندان نمی نماید، اما استفاده از ماسک در اماکن عمومی الزامی است. در ورودی بیشتر مراکز خرید، یک یا دو مامور از طرف صاحبان مراکز خرید مسئول هستند تا از ورود شهفرایندان بدون ماسک جلوگیری نمایند.

عربستان سعودی

در این اوضاع کرونایی، بعضی کشور ها مرز زمینی و هوایی خود را بسته اند درحالی که بعضی دیگر، هر مسافری که می رسد را دو هفته روانهٔ قرنطینه می نمایند. مقام های عربستان اعلام نموده اند افرادی که هنگام ورود به این کشور اطلاعات درستی از شرایط سلامتی خود ندهند و مناطقی که به آنجا سفر نموده اند را به درستی اعلام ننمایند، به پرداخت 133 هزار دلار جریمه محکوم می شوند.

امارات

وزارت دادگستری امارات متحده عربی سه شنبه 24 مارس (چهارم فروردین) بیان کرد، افرادی که محدودیت های اعمال شده درخصوص برنامه منع شیوع ویروس کرونا را نادیده بگیرند، مجازات می شوند.

براساس بیانیه این وزارتخانه، ماده قانونی شماره 14 از قانون فدرال سال 2014 مربوط به مجازات ناقضان قوانین مبارزه با بیماری های واگیر در این کشور شامل محدودیت های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در رابطه با منع شیوع ویروس کرونا را شامل می گردد؛ بنابراین از تاریخ اعلام این محدودیت ها با افرادی ناقض این قوانین برخورد و در صورت مشاهده، مجازات شامل حبس یا جریمه نقدی به مبلغ بیش از 10 هزار درهم شامل آن ها می گردد.

این وزارتخانه از همه پزشکان، داروسازان، متخصصان داروسازی و کسانی که در حرفه پزشکی مشغولند، خواست تا در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک در مدت کمتر از 24 ساعت اطلاع رسانی نمایند.

براساس اعلام وزارت دادگستری امارات، افراد در صورت پنهان کاری یا عدم اطلاع رسانی مجازات خواهند شد؛ همچنین به صاحبان وسایل نقلیه هشدار داده شده در صورت مشاهده موارد افراد مشکوک به بیماری ویروس کرونا اطلاع رسانی نموده و از نقل وانتقال آن ها بدون اطلاع مقام های رسمی دولت مجازات خواهند شد. در این قانون مجازات حبس و جزای نقدی بین 10 هزار تا 100 هزار درهم یا هر دو مجازات (جریمه نقدی و حبس) را برای کسانی که مسافران بیمار را بدون تائید وزارت یا مراجع بهداشتی به جای دیگر منتقل می نمایند، معین نموده است.

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 417

به "جریمه ماسک نزدن در کشور ها مختلف اجباری شدن ماسک در 42 استان ترکیه (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه ماسک نزدن در کشور ها مختلف اجباری شدن ماسک در 42 استان ترکیه ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید