تبلیغ سایت های فیشینگ در صفحه اینفلوئنسرها

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، برخی اینفلوئنسرهای اینستاگرامی این روزها خیلی راحت به تبلیغ سایت هایی می پردازند که بسیاری از آنها فیشینگ هستند و کاربران با ورود به این سایت ها و پرداخت هزینه، ممکن است متحمل ضررهای زیادی شوند.

تبلیغ سایت های فیشینگ در صفحه اینفلوئنسرها

یکی از شگردهای جمع آوری اطلاعات کاربران، سایت های فیشینگ است. رصد فضای مجازی سایت هایی جعلی را نشان می دهد که برای ارائه خدمات به کاربران، اطلاعات حساب افراد را جمع آوری و از این اطلاعات سوءاستفاده کرده یا آن را در اختیار دیگران قرار می دهند. برای مثال هنگام ثبت نام خودرو، دریافت رایانه، سهمیه سوخت و دیگر موارد، سایت های جعلی از کاربران می خواهند در این سایت ها ثبت نام کنند یا در برخی موارد دیگر بعد از تماس با شهروندان، خود را به عنوان کننده شرکت ها یا سازمان ها معرفی می کنند.

پلیس فتا در این باره بارها هشدار داده که بهتر است در برخورد با سایت های جعلی، هرگونه اطلاعات شخصی و کاری خود را در سایت ها ثبت نکنید زیرا این موضوع می تواند تبعات غیرقابل پیش بینی داشته باشد. همچنین به سایت های تبلیغ شده در کانال ها و شبکه های اجتماعی اعتماد نکرده و اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، کد ملی و اطلاعات بانکی خود را در این سایت ها بارگذاری نکنید، زیرا مجرمان سایبری با دانستن این اطلاعات به راحتی می توانند شمارا فریب دهند.

در این راستا ابوالفضل عبدالهی -کارشناس فناوری اطلاعات- با اشاره به فعالیت کلاهبرداران در قالب سایت های فیشینگ بیان نمود: فیشینگ به هر روشی برای جمع آوری اطلاعاتی از جمله شماره حساب و کارت های اعتباری گفته می شود و ممکن است از روش های مختلفی برای این کار استفاده شود. در حال حاضر بسیاری از افراد معروف در اینستاگرام، به تبلیغ سایت های شرط بندی می پردازند که بررسی این سایت ها به فیشینگ و سرقت اطلاعات کاربران منجر می شود.

وی ادامه داد: تا دو سال گذشته، ایجاد درگاه جعلی برای دریافت اطلاعات حساب های بانکی، نیاز به تخصص طراحی سایت داشت اما اکنون سایت هایی وجود دارند که درگاه های جعلی می فروشند و کلاهبرداران می توانند بدون هیچ دانش سایبری و اطلاعات نسبت به درگاه های بانک، یک درگاه جعلی از آن سایت دریافت کنند و درگاه را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته و قربانیان خود را فریب دهند.

عبداللهی با بیان اینکه با فعال شدن رمز یک بار مصرف، بسیاری از افراد انتظار داشتند دیگر هک نشوند و مورد حمله فیشینگ قرار نگیرند، اضافه نمود: اگرچه فیشینگ با فعال شدن رمز پویا کاهش یافته، اما رمز یک بار مصرف به هیچ وجه امنیت 100 درصدی را فراهم نمی کند و حتی همان سایت هایی که سرویس های درگاه بانکی می دهند، می توانند رمز یک بار مصرف هم ارائه دهند و حسابتان را خالی کنند.

این کارشناس فناوری اطلاعات با تاکید بر برخورداری از سواد رسانه ای برای امنیت و توجه به آدرس صحیح سایت ها بیان نمود: زمانی که به سایت هدایت می شوید باید دقت کنید که حتما shaparak.ir در دامنه اصلی باشد، ممکن است به روش های مختلف این شناسه را به صورت shaaparak.ir یا shaparack.ir یا اشکال دیگری در آدرس سایت قرار دهند، بنابراین باید حتما به آدرس دقیق سایت ها دقت کرد.

عبداللهی با اشاره به روش های جلوگیری از لو رفتن اطلاعات اظهار کرد: در هر سایتی ثبت نام نکنید و اطلاعات بانکی وارد نکنید، کافی است در شبکه های اجتماعی لینکی به شما بدهند و به آن لینک وارد شوید، پول پرداخت کنید و قربانی شوید. درصورتی که باید حتما لینک را بررسی کنید و مطمئن باشید سایتی که به آن وارد می شوید، همان سایتی است که در نظر دارید. بنابراین لازم است قبل از اینکه وارد آن سایت شوید، صحت آدرس را بررسی کنید و سپس عملیات پرداخت را انجام دهید.

وی با بیان اینکه داشتن یک کارت بانکی با میزان پولی به اندازه کاری که می خواهید انجام دهید، گزینه خوبی است، گفت: برای امنیت بیشتر، فارغ از اینکه مسائل امنیتی را رعایت کنید و وارد هر سایتی نشوید و به shaparak.ir دقت کنید، می توانید یک کارت ثانی داشته باشید و از طریق موبایل بانک یا روش های دیگر، هر مقداری که برای خرید جنسی پول نیاز دارید، به این حساب پول انتقال داده و از طریق این کارت خرید خود را انجام دهید که نهایتا اگر قربانی فیشینگ یا هک شدید، مبلغ زیادی را متضرر نشوید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 485

به "تبلیغ سایت های فیشینگ در صفحه اینفلوئنسرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبلیغ سایت های فیشینگ در صفحه اینفلوئنسرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید