از فراوری آنتی ژن های کرونا تا اتخاذ تمهیداتی برای مقابله با موج چهارم شیوع کرونا

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، رئیس پژوهشگاه ابن سینا با بیان این که آنتی ژن های کرونا برای ساخت کیت های سرولوژی در این پژوهشگاه فراوری می گردد درباره اقداماتی برای مقابله با موج چهارم شیوع کرونا گفت: آزمایشگاه تشخیص کرونای پژوهشگاه ابن سینا برای فصل پاییز و زمستان ظرفیت خود را افزایش داده تا در صورت مواجهه با موج چهارم شیوع کرونا امکان پاسخگویی به احتیاج تشخیصی بیمارستان ها و مراکز درمانی در شهر تهران فراهم باشد.

از فراوری آنتی ژن های کرونا تا اتخاذ تمهیداتی برای مقابله با موج چهارم شیوع کرونا

دکتر محمدرضا صادقی در گفت وگو با خبرنگاران، در شرح مفهوم آنتی ژن های ویروس گفت: اگر ویروس را به نوعی یک میکروارگانیسم زنده در نظر بگیریم، ویروس کرونا نیز مانند دیگر ویروس ها یک سری پروتئین و اسیدهای نوکلئیک دارند. این پروتئین ها، یاری می نمایند ویروس وارد سلول های میزبان گردد.

وی اضافه کرد: ویروس ها وقتی وارد سلول می شوند در نهایت از سلول میزبان استفاده و خود را تکثیر می نمایند. فرق باکتری با ویروس این است که ویروس یک اسید نوکلئیک یا دی ان ای و آران ای دارد که یک سری پروتئین از این دی ان ای و آران ای محافظت می نمایند. این پروتئین ها توسط سیستم ایمنی شناخته می شوند و در برابر آن ها آنتی بادی فراوری می نماید و بعد با استفاده از آنتی بادی ویروس را از بین می برد. امروزه واکسن بسیاری از ویروس های ایجاد نماینده بیماری آنفلوانزا، سرخک، سرخچه و ... همان پروتئین است. در خصوص ویروس ها، این پروتئین یا با استفاده از مهندسی ژنتیک به صورت نوترکیب فراوری می گردد یا ویروس ضعیف شده فاقد قدرت بیماری زایی را به بدن منتقل می کنیم.

رئیس پژوهشگاه ابن سینا درباره کاربردهای استفاده از آنتی ژن های ویروسی گفت: یک کاربرد آنتی ژن ها این است که آن ها ترکیباتی هستند که بدن علیه آن ها آنتی بادی می سازد و از این راه مصونیت کسب می نماید. فردی که مبتلا به یک بیماری ویروسی باشد، اگر به پزشک مراجعه کند برای این که متوجه شوند مبتلا است یا قبلا مبتلا شده و الان ایمن است یا خیر؟ آزمایشاتی را انجام می دهد که آنتی بادی یا پادتن آن ویروس در بدن فرد وجود دارد یا خیر. مثلاً فردی را در برابر ویروس هپاتیت واکسینه شده است برای آنالیز وجود آنتی بادی ضد ویروس مورد آنالیز قرار می گیرد.

صادقی با بیان این که روش های تشخیص وجود آنتی بادی در بدن مستلزم وجود مولکولی است که آنتی بادی به آن متصل گردد گفت: آن مولکولی که آنتی بادی های بدن ما را شناسایی می نماید، همین آنتی ژن ویروس است. متخصصان، این آنتی ژن ها را از ویروس جدا نموده و یا با مهندسی ژنتیک فراوری می­نمایند و در روش های ایمنولوژیک برای آنالیز ایمنی بدن افراد استفاده می­نمایند. به طور کلی آنتی ژن های ویروس های هپاتیت، ایدز، اوریون و بسیاری دیگر از ویروس ها دو کارکرد دارند. یکی برای فراوری واکسن و ایمن کردن افراد است و کاربرد دیگر آن سنجش میزان آنتی بادی در خون افراد است.

رئیس پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به وجود کیت های سرولوژی در بازار ایران درباره کاربرد آنتی ژن ها در آن ها بیان نمود: افرادی که به کرونا مبتلا شده اند می توانند با استفاده از این کیت ها سطح IgG و IgM خون آن ها آنالیز می ­گردد. این کیت ها احتیاج به آنتی ژن های ویروسی دارند. ویروس کرونا، آنتی ژن های مختلفی دارد که این آنتی ژن ها کارنمودهای متفاوتی دارند. با استفاده از مهندسی ژنتیک، ژن های ویروسی را استخراج و آنتی ژن های ویروس را در یک میزبان باکتریایی یا میزبان سلول پستانداران فراوری می نمایند. بنابراین ما سلولی داریم که فراورینماینده آنتی ژن های ویروس کرونا است. این آنتی ژن ها جمع آوری و خالص سازی می گردد. بسیاری از کمپانی ها و شرکت های فعال در این زمینه فراوری کیت، در ابتدای شیوع کرونا این پروتئین ها را از خارج از کشور تهیه کردند اما با توجه به احتیاج کشور، محققان پژوهشگاه ابن سینا این آنتی ژن ها را فراوری کردند و در اختیار شرکت های فراورینماینده کیت های سرولوژی کرونا قرار دادند.

وی ادامه داد: بخشی از این آنتی ژن ها می تواند در تهیه واکسن استفاده شوفد. فراوری واکسن کاری زمان بر است که تخصص خاصی احتیاج دارد بنابراین همکاران ما این آنتی ژن ها را صرفا برای استفاده شرکت های فراورینماینده کیت سرولوژی فراوری نموده اند.

رئیس پژوهشگاه ابن سینا درباره دیگر اقدامات این پژوهشگاه در راستای مقابله با کرونا گفت: فراوری کیت مولکولی تشخیص کرونا نیز در دستور کار همکاران ما قرار گرفته است. پژوهشگاه ابن سینا در روزهای ابتدایی شیوع کرونا آزمایشگاه مولکولی تشخیص کرونا را راه اندازی کرد. یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته، فراهم شدن این امکان است که اگر افرادی در فصول سرما علائم مشابه کرونا داشته باشند، می تواند با مراجعه به آزمایشگاه تعیین کند بیماری ای که به آن دچار شده کرونا است یا آنفلوانزا، حتی امکان تشخیص نوع آنفلوانزا، نیز وجود دارد. آزمایشگاه تشخیص کرونای پژوهشگاه ابن سینا برای فصل پاییز و زمستان ظرفیت خود را افزایش داده است که در صورت مواجهه با موج چهارم شیوع کرونا امکان پاسخگویی به احتیاج تشخیصی بیمارستان ها و مراکز درمانی در شهر تهران فراهم باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 632

به "از فراوری آنتی ژن های کرونا تا اتخاذ تمهیداتی برای مقابله با موج چهارم شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از فراوری آنتی ژن های کرونا تا اتخاذ تمهیداتی برای مقابله با موج چهارم شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید