آبشار هریجان، از جمله جاذبه های مجذوب کننده استان مازندران

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، هریجان نام آبشاری است در استان مازندران که کاملا نام آشنا برای مردم استان های البرز و تهران است. آبشار هریجان در منطقه معروف کلاردشت و در حوالی روستایی هم نام به خود یعنی روستای هریجان قرار گرفته است. طبیعت بکر و دست نخوره پیرامون این جاذبه طبیعی، درکنار زندگی در حال جریان حیوانات گوناگون آن سبب گشته تا آبشار هریجان در مازندران همیشه از شرایط آب و هوایی مناسب و معتدل شرجی برخوردار باشد و لااقل برای مردم استان های و شهرهای نزدیک یک مکان مناسب برای سپری کردن آخر هفته های آنان باشد! پس اگر شما نیز قصد رفتن به این جاذبه طبیعی آبی دیدنی و لذت بخش را دارید در ادامه این مطلب با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص آبشار هریجان در مازندران اطلاعات بیشتری را به دست آورید و از دیدنی های آبشار هریجان لذت ببرید.

آبشار هریجان، از جمله جاذبه های مجذوب کننده استان مازندران

معرفی روستای هریجان و آبشار منتسب به آن:

یکی از بهترین منطقه ها شمالی ایران بی تردید منطقه کلاردشت استان مازندران است و یکی از بهترین جاذبه های موجود در آن نیز، آبشار هریجان در مازندران است! همانطور که گفتیم این آبشار در نزدیکی روستایی به نام هریجان واقع شده است و تهرانی ها و کرجی های عزیز می توانند تنها با چند ساعت رانندگی خود را به این آبشار مرتفع که در بالاترین نقطه خود، از ارتفاع 80 متری برخوردار است برسانند و از آب زلال و هوای تمیز آن کلی لذت ببرند؛ برای رفتن به سوی آبشار هریجان در مازندران ابتدا باید به سمت روستای هریجان حرکت کنید. برای این منظور می توانید از زیباترین جاده ایران که همان جاده چالوس است، استفاده نمایید و از طریق یکی از فرعی ها آن راهی روستای دیدنی هریجان شوید. روستای هریجان در حدفاصل 10 کیلومتری و شاید هم حتی کمتر از جاده چالوس قرار گرفته است که با وارد شدن به مسیر منتهی به آن و همچنین پشت سر گذاشتن چند پیچ مختلف، می توانید این روستا را از دور نظاره گر باشید. جالب است بدانید تمام فرعی های جاده چالوس به یک نقطه مجذوب کننده و دوست داشتنی منتهی می شود که روستای نامبرده شده یکی از آن ها می باشد. روستای هریجان در زمان های نه چندان دور پر بوده است. امروزه تنها برخی از مردمان این روستا در آن مانده اند و به زندگی خود مشغول می باشند. البته ناگفته نماند در این میان برخی دیگر از روستاییان کوچ کرده نیز همچنان با فرا رسیدن زمان ییلاقی، با سایر آشنایان خود راهی این روستای خوش آب و هوا و خارق العاده می شوند. دیدنی های روستای هریجان در حالت کلی تقسیم می شوند به آبشار هریجان، بافت قدیمی و روستایی آن و همچنین علفزارهای چشمگیر و وسیع که به تمام این موارد باید امامزاده شاهزاده محمود (ع) را نیز اضافه نماییم. گنبد این امامزاده در میان سایر خانه های آباد و ویران روستا از دور بسیار خودنمایی می کند و می توان خیلی راحت آن را در کل محیط روستای هریجان پیدا نمود و موقع بازگشت از این روستا، زیارت کوچکی را نیز انجام داد. اما آبشار هریجان در مازندران که در قسمت غربی روستا واقع شده است و تنها راه رسیدن به آن، عبور پیاده از یک مسیر خاکی است! اگر بخواهید تنها نظاره گر آبشار از دور باشید می توانید تنها با طی کردن 300 و یا 400 متر از راه داخل روستا، به یک فرعی خاکی در کنار پرچین های سنگی که در سمت چپ شما قرار گرفته اند، برسید و با انجام یه پیاده روی کوتاه مدت 15 دقیقه به نهر کوچکی که از آب آبشار هریجان حاصل شده است، دست پیدا نمایید. ولی اگر بخواهید کمی بیشتر از مجذوب کنندهیت های این آبشار پرخروش بهره مند شوید باید کمی خیس شدن و عرق کردن را به جان بخرید چرا که باید با انجام یک کوهنوردی 30 دقیقه ای خود را به اولین تاج آبشار که ارتفاعی همچون 9 متر دارد را دارا می باشد، برسانید. توجه داشته باشید برای رفتن به اولین تاج این آبشار باید وارد مسیر نسبتا شیب داری که در سمت راست شما به چشم می خورد، شوید و پیش از آن که کوهنوردی خود را شروع نمایید؛ توصیه می کنیم کمی بر روی تخته سنگ بزرگی که در آن جا قرار گرفته است به استراحت و رفع خستگی بپردازید چرا که کوهنوردی نیم ساعته در مقابل شما قرار گرفته است! در خصوص دیدنی های آبشار هریجان ذکر این نکته نیز لازم و ضروری است که این آبشار در ماه های گرم سال تقریبا بی آب و در ماه های سرد سال نیز یکی از پر آب ترین آبشارهای شمالی کشور تلقی می شود.

چند نکته قابل توجه در خصوص روستا و آبشار هریجان:

1- منطقه پیرامونی روستای هریجان به دلیل وجود گونه های جانوری همچون خرس، کبک، تیهو، کل و بز یک منطقه حفاظت شده قلمداد می شود که شکار در آن ممنوع و حضور در این منطقه و صعود به ارتفاعات مشرف به روستا نیز نیاز به اخذ مجوز از اداره محیط زیست منطقه دارد. 2- خواهشی که از عزیزان صعود کرده به تاج آبشار داریم این است که به هیچ عنوان وارد مسیر پشتی آبشار نشوند و تنها از مسیر امنی که قطعا واضح و مشخص می باشد، برای ادامه کوهنوردی خود استفاده کنند. در مسیر پشتی آبشار هریجان، منطقه حفاظت شده قرار گرفته است که فارغ از خطراتی همچون حملات جانوران درنده، حضور در این منطقه نیازمند داشتن مجوز می باشد. البته دوستان عزیز توجه کنند که برای بازدید از منطقه حفاظتی می توانند از اداره محیط زیست چالوس پیگیر دریافت مجوزهای لازمه برای این منظور باشند.3- حتما حتما از افراد محلی آشنا با منطقه برای رفتن به سوی آبشار استفاده کنید؛ زیرا آنان به خوبی راه صعود به ارتفاعات آبشار و همچنین نقاط برجسته محلی را می دانند. 4- در کل مسیر رسیدن به آبشار هریجان و دیدنی های آبشار هریجان که از روستای هریجان تا پای آن شروع می شود، هیچ خبری از امکانات رفاهی و سرویس های بهداشتی و همچنین مکان هایی برای اقامت مسافران و بازدید کنندگان عزیز وجود ندارد پس بهتر است با آمادگی کافی راهی این سفر مجذوب کننده و دوست داشتنی بشوید. 5- اگر در منطقه ها کناری و به ویژه اهالی نه چندان زیاد روستای هریجان با فامیلی متعدد میردار سلطانی روبرو شده اید، اصلا تعجب نکنید زیرا بخش بزرگی از فامیلی مردمان این منطقه را این نام تشکیل می دهد.

راهنمای مسیر منتهی به آبشار هریجان:

با وسیله نقلیه شخصی از نظر بُعد زمانی 2 ساعت و از لحاظ بُعد مسافتی نیز چیزی در حدود 135 کیلومتر را باید برای رسیدن به روستای هریجان رانندگی کنید. برای این منظور وارد جاده زیبا چالوس شوید و پس از کردن طی 4 کیلومتر از سیاه بیشه با کمی دقت به محیط پیرامونی خود، تابلوی رستوران جعفر میردار سلطانی را بیابید. این تابلو در پیچ سمت راست جاده قرار گرفته است. با رفتن به سوی رستوران در واقع شما وارد یک مسیر فرعی می شوید که با گذر 5 کیلومتری از آن، به روستای زیبای هریجان خواهید رسید. این جاده فعی کمی نامساعد، خاکی و توام با شیب های پر فراز و نشیب است که شما حداقل باید پانزده دقیقه این نوع شرایط رانندگی را تحمل کنید تا به روستای خوش منظره هریجان برسید. آبشار باریک و ظریف هریجان هم که در قسمت غربی این روستا واقع شده است، از یک راه فرعی و خاکی دیگر برخوردار است که برای رفتن به سمت آن باید پس از طی کردن 300 و یا 400 متر از مسیر منتهی به روستا، وارد روستا شده و مسیر منتهی به آبشار را این بار در پیش بگیرید. توجه داشته باشید برای رسیدن به اولین نهری که از آب های ریخته شده آبشار، پر آب شده است تنها نیاز است یک ربع پیاده روی داشته باشید اما بخواهید به قسمت های بالایی آبشار دست پیدا نمایید باید حداقل یک کوهنوردی نیم ساعته را برای خود در نظر بگیرید تا به اولین تاج آبشار که دارای ارتفاعی نه متری است، برسید. اگر هم از سایر وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به سوی آبشار هریجان و دیدنی های آبشار هریجان استفاده می کنید به راننده بگویید شما را در نشانی بالا پیاده کند چرا که از آنجا تا روستای هریجان در حدود نود دقیقه پیاده روی ان هم با یک شیب واقع تند پیش روی شما قرار خواهد گرفت. البته به جز این راه می توانید همچون مسیر نخست وارد جاده خاکی شوید و با دور زدن کل مسافت، با طی کردن اندازه 700 متر از راه، درست در پیچ دوم با یک جاده مالرو و پایکوب رو به رو شوید و وارد آن جاده شوید؛ توجه داشته باشید در این مسیر از میان جنگل و یک یا دو تپه میانه و همچنین یک علفزار نسبتا وسیع عبور خواهید کرد و در آخر به روستای هریجان می رسید. ناگفته نماند که مدت زمان پیاده وری در این مسیر هم در حدود نود دقیقه می باشد، منتهی دیگر خبری از آن شیب تند در این راه نیست!

ایده آل ترین زمان سفر به آبشار هریجان:

با توجه به شدت جریان های آبی منطقه هریجان، در فصول سرد سال رفتن به سوی این آبشار خیلی توصیه نمی شود اما در عوض می توانید در فصل بهار و ماه هایی همچون اردیبهشت و خرداد، به این نقطه مجذوب کننده گردشگری سفر کنید و از طبیعت شاد و سرزنده آن زمان نهایت استفاده را ببرید. در اردیبهشت ماه گیاهان مختلفی که از عمر نه چندان زیادی برخوردار هستند، در حوالی آبشار می رویند و حال و هوای دیگری را به آن می بخشند. در ماه های گرم سال نیز می توان شرایط اقلیمی مورد قبولی را در پیرامون آبشار مشاهده نمود. تنها نکته ای که شاید بهتر باشد بدانید این است که اگر در فصول سرد سال که جریان آبی این آبشار بسیار بالا می باشد، برای بازدید از دیدنی های آبشار هریجان راهی آن شده اید؛ به هیچ عنوان فکر صعود به تاج های مختلف آبشار به ذهنتان خطور نکند چرا که در کنار خطر سقوط ممکن است مورد تهاجم حیوانات وحشی و گرسنه موجود در منطقه نیز بشوید!

منبع: همگردی
انتشار: 9 بهمن 1401 بروزرسانی: 9 بهمن 1401 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1587

به "آبشار هریجان، از جمله جاذبه های مجذوب کننده استان مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار هریجان، از جمله جاذبه های مجذوب کننده استان مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید