همسایۀ خوب؛ مرز باریک دوستی و دشمنی

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، کاملا روشن است که فیلم همسایۀ خوب اصلا عنوان مهیجی ندارد؛ عنوانی مثل این بیشتر به درد یک درام یا کمدی خانوادگی می خورد، آن هم از نوع بی مزه و کسل کننده اش. اما خود فیلم مثل عنوانش نیست. همسایۀ خوب فیلم نسبتا پرتعلیقی است و بازی های خوبی هم دارد که به این درام مهیج روانشناختی رنگ و لعاب گیرایی بخشیده اند.

همسایۀ خوب؛ مرز باریک دوستی و دشمنی

به گزارش خبرنگاران؛ داستان فیلم دربارۀ یک روزنامه نگار آمریکایی به نام دیوید (با بازی لوک کلینتنک) است که بعد از شکست در یک رابطۀ عاطفی، شغلی را در یک شبکۀ خبری اروپایی در کشور لتونی پذیرفته و به آنجا مهاجرت نموده است. سردبیر شبکه به دیوید اجازه می دهد که در خانۀ ویلایی او در حومۀ شهر ساکن گردد. خیلی زود دیوید با همسایه اش به نام رابرت (با بازی جاناتان ریس میرز) آشنا می گردد که در اولین برخورد با مهربانی و اشتیاق ماشین همسایۀ تازه واردش را تعمیر می نماید.

دیوید برای تشکر رابرت را به وقت گذرانی در یک کلوب شبانه دعوت می نماید. در کلوب، دیوید با یک دختر بریتانیایی به نام جنی آشنا می گردد و شماره تلفن هم را می گیرند. موقعی که رابرت و دیوید دارند به خانه برمی گردند، در جادۀ تاریک و جنگلی، ماشین آن ها به یک دوچرخه سوار برخورد می نماید. وقتی پیاده می شوند می بینند که دوچرخه سوار از جهان رفته و از قضا این شخص کسی نبوده جز جنی. دیوید می خواهد به پلیس زنگ بزند، اما رابرت او را قانع می نماید که باید فرار نمایند و نگذارند کسی از ماجرا آگاه گردد. از اینجا به بعد رابرت و دیوید تبدیل می شوند به دو قطب متضاد احساسی. دیوید عذاب وجدان دارد و رابرت با تمام توانش سعی می نماید که ماجرا را مخفی نگه دارد.

جذابیت ماجرا وقتی بیشتر می گردد که شبکۀ خبری خود دیوید را مسئول پی گیری و تحقیق دربارۀ اخبار این تصادف می نماید. خواهر جنی به نام وانسا به سراغ دیوید می آید تا از او یاری بگیرد و دیوید به نوعی به او علاقه مند میگردد. علاقه به وانسا، ترس از دستگیری و عذاب وجدان تمام وجود دیوید را پر از آشوب و اضطراب نموده اند. به علاوه، رابطۀ دیوید و وانسا برای رابرت اصلا خوشایند نیست و این باعث می گردد که وانسا در خطر بزرگی قرار بگیرد.

بازی جاناتان ریس میرز در این فیلم واقعا تماشایی و تاثیرگذار است. شخصیت رابرت هر کار شیطانی و شرورانه ای که انجام می دهد فقط به خاطر دیوید است. او دلش می خواهد با بیرون کشیدن دیوید از این ماجرا پیوند دوستی اش را با او محکم تر کند. میرز این دو وجه شخصیت رابرت (یعنی شرارت و دوستی) را خیلی خوب به مخاطب منتقل نموده است. هرچند که بخشی از تعلیق فیلم به همین نکته مربوط است که بالاخره کدام وجه از شخصیت او غلبه پیدا می نماید. شخصیت رابرت این نکته را به خوبی به ما نشان می دهد که رابطۀ دوستی وقتی شدتی دیوانه وار پیدا می نماید، تنها یک قدم با تبدیل شدن به دشمنی فاصله دارد.

ریتم و فرایند اوج گیری فیلم به خصوص در نیمۀ اولش بسیار مناسب و تماشایی است، اما از اواسط فیلم به بعد گاهی جزئیات و موضوعات فرعی بیش از میزان زیاد می شوند و یکدستی و انسجام فرایند فیلم را از بین می برند. برخی خلل ها و شکاف های فیلمنامه ای هم وجود دارد که باعث می شوند مخاطب نتواند کاملا در دل داستان غرق گردد. با اینحال همسایۀ خوب سرگرم نماینده است و ضعف هایش آنقدر نیست که نتواند مخاطبش را در طول 90 دقیقه حفظ کند.

  • کارگردان: استفان ریک
  • بازیگران: لوک کلینتنک (Luke Kleintank)، جاناتان ریس میرز (Jonathan Rhys-Meyers)، الوئیز نامیت (Eloise Smyth)
  • امتیاز: 6.5/10
  • تاریخ انتشار: 27 خرداد
منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1483

به "همسایۀ خوب؛ مرز باریک دوستی و دشمنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همسایۀ خوب؛ مرز باریک دوستی و دشمنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید