تماشای مردمان خاموش فنلاند در تور اروپا

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، بسیاری از ما توقع داریم آثار هنری هنرمندان را در موزه‌ها و گالری‌ها ببینیم. اما وقتی هنرمندان تصمیم می‌گیرند اثر خود را در محیط‌های بیرونی به نمایش بگذارند، تاثیری عمیق‌تر بر ما می‌گذارند. یکی از زیباترین آثار هنری که می‌توانید در تور اروپا ببینید در فنلاند قرار دارد. در این اثر حدود هزار مترسک، حضوری خاموش در یکی از روستاهای فنلاند دارند.

تماشای مردمان خاموش فنلاند در تور اروپا

در سی کیلومتری شمال شهر کوچک سوموسلمی در شمال شرق فنلاند، مزرعه‌ای عجیب و زیبا وجود دارد. رانندگان هنگام عبور از بزرگراه شماره‌ی 5 با این مزرعه‌ی متفاوت مواجه می‌شوند؛ مزرعه‌ای که در آن تقریبا هزار مترسک ایستاده، به تماشای شما مشغولند. مترسک‌هایی که با لباس‌های متنوع تزئین شده‌اند.

صبح‌ها نور از پشت سر مترسک‌ها می‌تابد و حالتی شوم و ترسناک به آنها می‌دهد، گویی لشکری از تاریکی به سمت شما حرکت می‌کنند، اما هنگامی که نسیمی ملایم لباس‌های رنگی و زیبای آنها را تکان می‌دهد، حس زنده بودن را به بینندگان منتقل می‌کنند. انگار هزاران مترسک برای کار روزانه به مزرعه رفته‌اند. بسیاری از مسافران تور اروپا ساعت‌ها را به تماشا و گشت و گذار در میان این مترسک‌ها اختصاص می‌دهند.

این گروه بزرگ از مترسک‌ها، ابتدا در سال 1988 توسط هنرمند بومی فنلاند، آقای ریجو کلا ساخته شدند. مجموعه‌ی ساخته شده با نام مردمان خاموش نامگذاری شد. این مترسک‌ها برای اولین بار در کشتزاری در لاسیلا در حوالی هلسینکی رونمایی شدند. سپس در سال 1994 به میدانی در بازار بزرگ هلسینکی منتقل شدند. بعد از آن به حاشیه‌ی رودخانه‌ی جالونوما و آمانساری نقل مکان کردند و نهایتا در سال 1994 در مکان فعلی مستقر شدند.

صورتک‌ها و بدنه‌ی چوبی مترسک‌ها توسط گروهی از جوانان شهر مراقبت و نگهداری می‌شوند. هر گاه یکی از مترسک‌ها نیاز به تعمیر پیدا کند، این گروه که به صورت داوطلبانه تشکیل شده، تعمیرات را انجام می‌دهند. لباس مترسک‌ها نیز در طی سال دوبار تعویض می‌شود. برای تامین لباس‌ها، مردمان محلی لباس‌های قدیمی‌شان را به انجمن نگهداری از مترسک‌ها اهدا می‌کنند.

برای بسیاری از گردشگران تور اروپا این سوال همیشه مطرح بوده است که ایده‌ی پشت این طرح هنری چه چیزی است. رانندگان عبوری همیشه با نوعی تعجب و سوال به این اثر هنری نگاه می‌کنند. اما خالق این اثر، ریجو کلا، از ارائه‌ی هر گونه توضیحی پیرامون طرحش پرهیز کرده است و معتقد است هر کدام از ناظران می‌توانند برداشت خودشان را نسبت به این مردمان خاموش داشته باشند.

انتشار: 4 تیر 1396 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 23

به "تماشای مردمان خاموش فنلاند در تور اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشای مردمان خاموش فنلاند در تور اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید