روش کاشت گیاه رزماری

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، رزماری از جمله گیاهان مفیدی است که در فصل بهار می توانید با رعایت نکاتی آن را در گلدان یا باغ بکارید؛ این گیاه به دلیل ساختاری که دارد با محیط خشک و گرم نیز سازگار است. گیاه رزماری به شدت خوش بو و معطر است و پیچیدن عطر آن در منزل زندگی تازه ای را به شما خواهد بخشید.

روش کاشت گیاه رزماری

کاشت گیاه رزماری در گلدان

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، ابتدا از گیاه رزماری یک قلمه تهیه کنید. پرورش و کاشت گیاه رزماری به وسیله قلمه ساده تر از بذر است. بهترین زمان انجام قلمه گیری از گیاه رزماری، اواخر بهار است، اما اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید، می توانید در اوایل پاییز نیز این کار را انجام دهید. گیاهانی که به وسیله قلمه ها رشد می نمایند، دارای همان ویژگی ها و کیفیت بوته های اصلی گیاه رزماری هستند که به وسیله بذر رشد می نمایند. اگر نمی خواهید گیاه رزماری را به وسیله قلمه زنی تکثیر کنید، می توانید نشاء های رزماری را از یک گلخانه خریداری کنید.

پس از تهیه قلمه رزماری قبل از کاشت گیاه رزماری، برگ های قسمت پایینی قلمه (حدود یک اینچ2 الی 3 سانتیمتر از انتهای ساقه) را حذف کنید و این بخش از گیاه را به داخل خاک فرو کنید، سپس آن را داخل گلدان مناسبی بکارید.

نکته مهم این است که برگ های انتهایی گیاه حذف شوند، زیرا این برگ ها باعث فاسد شدن ساقه و از بین رفتن آن می گردد.

گلدان: در مرحله اول همچون کاشت سایر گیاهان به فکر یک گلدان مناسب باشید؛ عمق گلدان شما باید به میزان ارتفاع رزماری باشد و باید نسبتا عظیم باشد تا فاصله بین لبه و ریشه را تامین کند؛ و توجه داشته باشید که گلدان سوراخ هایی برای زه کشی داشته باشد و در صورتی که گیاه شما رشد کردید می توانید گلدان آن را تعویض کنید.

خاک: چون رزماری ریشه های خشکی را ترجیح می دهد و رطوبت را به وسیله هوا جذب می نماید، مهم است که زه کشی کافی برای آب اضافی وجود داشته باشد و یک لایه از سنگریزه یا سنگ های کوچک را در زیر برای زه کشی اضافه کنید.

آبیاری: رزماری گیاهی است که بیشتر خشکی را دوست دارد و مهم است بدانید که به درستی آن را آبیاری کنید، هفته ای یکبار آبیاری برای گلدان رزماری کافی است و اگر رزماری بیرون از خانه است، دو بار در هفته آب بدهید.

نور: رزماری در حدود شش تا هشت ساعت در روز باید در معرض آفتاب قرار بگیرد. جالب است بدانید که گیاه رزماری در نور روشن بسیار بهتر رشد می نمایند.

کوددهی: بهترین زمان برای کود دهی گیاه رزماری در فصل بهار است و برای کود ها از یک فرمول شیمیایی با نیتروژن بالا بهره ببرید.

رزماری خواص گوناگونی چون تقویت حافظه، مبارزه با سرطان و غیره دارد و شما با رعایت این نکات ساده می توانید این گیاه را کاشته و یک گلدان معطر رزماری در آپارتمان خود داشته باشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 659

به "روش کاشت گیاه رزماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش کاشت گیاه رزماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید