ارسال 500 اثر به نخستین جشنواره شعر دوبیتی و رباعی خلیج فارس

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، احمد بارگاهی با اعلام این خبر به خبرنگار خبرنگاران در بوشهر گفت: همان گونه که انتظار می رفت نخستین جشنواره استانی شعر خلیج فارس که در سال جاری در قالب های دوبیتی و رباعی برگزار می شود، با استقبال خوب شاعران استان و حتی شاعران کشوری همراه شد که همین امر سبب شد تا تشکیل دبیرخانه دائمی شعر خلیج فارس کلید بخورد.

ارسال 500 اثر به نخستین جشنواره شعر دوبیتی و رباعی خلیج فارس

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر توضیح داد: با اتمام مهلت ارسال اثر به این جشنواره، 500 اثر از بیش از 100 شاعر به دبیرخانه این رویداد ارسال شده است که اکنون در مرحله داوری قرار دارند.

به گفته وی، انتخاب هیئت داوران نخستین جشنواره شعر دوبیتی و رباعی خلیج فارس با همکاری و هماهنگی انجمن شعر و داستان استان بوشهر بر اساس پیشینه هنری و تخصص افراد در زمینه دوبیتی و رباعی صورت گرفت که بر همین اساس، اساتیدی چون رضا معتمد، علی هوشمند و مجید عابدی به عنوان هیئت داوران نخستین دوره این رویداد بزرگ ادبی انتخاب شدند.

بارگاهی درباره دلایل انتخاب دو قالب دوبیتی و رباعی برای نخستین دوره جشنواره شعر خلیج فارس توضیح داد: نخست اینکه بوشهر در سطح استان و کشور، خاستگاه دوبیتی سرایانی نامی چون فایز و مفتون و باکی و شیدا و... است و همین امر سبب شده چتر گسترده ای از دوبیتی، بر سراسر استان گسترده شود. دوم اینکه در پی یک تحلیل کارشناسی شده، معین شد که تا به امروز رویداد ملی خلیج فارس کمتر در قالب دوبیتی و رباعی (در مقایسه با قالب های غزل، قصیده، مثنوی، نیمایی و آزاد) پژواک و انعکاس داشته است و سوم اینکه کوتاه بودن قالب دوبیتی و رباعی، مجال و بستر مناسب تر را برای آفرینش و دریافت آثار ایجاد می کند و نیز داوری اشعار شاعران را در کمترین نیز تسهیل می کند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر ادامه داد: در سال آینده برگزاری این جشنواره در سطح ملی در تمام قالب های شعری برگزار خواهد شد.

وی در انتها با تاکید بر لزوم بزرگداشت روز ملی خلیج فارس و استفاده از هنر در اعتلای نام بلند این خلیج، گفت: به زودی دبیرخانه دائمی شعر خلیج فارس به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر در محل این سازمان دایر می شود که امیدواریم با همکاری و همراهی اساتید حوزه شعر و ادب بوشهر، این جشنواره به صورت سالانه و در خور نام بزرگ بوشهر و خلیج فارس باشد.

یادآوری می شود، برگزیدگان نخستین جشنواره شعر دوبیتی و رباعی خلیج فارس که به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر با همکاری انجمن شعر و داستان استان بوشهر برگزار می شود، در آیینی معرفی و تجلیل خواهند شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 448

به "ارسال 500 اثر به نخستین جشنواره شعر دوبیتی و رباعی خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال 500 اثر به نخستین جشنواره شعر دوبیتی و رباعی خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید