کیم یو جونگ، قدرتمندترین زن کره شمالی کیست؟

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، کیم یو جونگ در چند سال گذشته به عنوان یکی از عناصر اصلی ساختار قدرت در کره شمالی ظهور کرده است.

کیم یو جونگ، قدرتمندترین زن کره شمالی کیست؟

به گزارش بی بی سی، کیم یو جونگ، خواهر کوچکتر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و تنها هم نیای اوست که متحد نزدیک و قدرتمندش محسوب می شود.

کیم یو جونگ در سال 2018 به عنوان اولین عضو خاندان کیم به خاک کره جنوبی قدم گذاشت و توجه جهانیان را به خود جلب کرد. دو کره در آن سال در قالب تیمی مشترک در المپیک زمستانی شرکت کردند و او عضو هیأت اعزامی بود. گرمی روابط در سال 2018 به همکاری او و برادرش در روابط بین المللی منجر شد که دیدار با مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی، شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ماحصل آن بود.

رابطه نزدیک او با برادرش و محول شدن مناصب مهم حکومتی به او باعث شد تا بار دیگر در آوریل 2020، وقتی برادرش برای مدتی طولانی و غیرعادی در محافل عمومی حضور پیدا نکرد، در کانون توجه قرار بگیرد.

حدس ها درباره شرایط جسمانی کیم جونگ اون و حتی احتمال مرگش، کیم یو جونگ را به یکی از گزینه های اصلی جانشینی تبدیل کرده است.

کیم نخستین بار در اکتبر 2017 ترفیع رتبه پیدا کرد و عضو دایره سیاسی حزب حاکم شد. او تا پیش از آن به عنوان معاون دایره تبلیغات و تحریکات، ایفای نقش کرده بود؛ نقشی که به نظر می رسد همچنان ادامه دارد و وظیفه اش رسیدگی به وجهه عمومی برادرش در داخل کشور است.

او در فهرست تحریم های آمریکا واقع شده است؛ شهروندان آمریکایی حق معامله با او را ندارند و هرگونه املاک و دارایی وی در آمریکا توقیف خواهد شد.

درک درست روابط قدرت در کره شمالی کار سختی است و لذا نمی توان به جمع بندی دقیقی درباره نفوذ کیم یو جونگ رسید. شایعاتی مبنی بر ازدواج او با پسر چو ریونگ هی، دبیر قدرتمند حزب و نفر دوم حکومت بعد از کیم جونگ اون مطرح است. اگر این شایعه درست باشد، جایگاه او بسیار قدرتمندتر می شود. اگر روزی نیاز باشد تا جانشینی برای کیم جونگ اون پیدا شود، روابط خانوادگی قطعا تعیین کننده خواهد بود.

افسانه های حکومتی این کشور برای چندین دهه بر میراث پکتو که به کیم ایل سونگ، بنیان گذار کره شمالی، منتهی می شود، تاکید کرده اند. گمان می رود که کیم جونگ اون فرزندانی داشته باشد، اما سن آن ها کم است.

کیم به این خانواده تعلق دارد و برای همین رسانه های حکومتی کار سختی برای توجیه انتقال قدرت به او نخواهند داشت، اما این رابطه خانوادگی می تواند در صورت عدم انتخابش او را در چشم رهبر بعدی به تهدیدی جدی تبدیل کند.

فیودور ترتیتسکی، استاد دانشگاه کوکمین سئول، می گوید: سرنوشت بسیار تعیینی در انتظار او است؛ مگر این که عضو دیگری از خاندان کیم پا به عرصه بگذارد. او یا جایگاه رهبری را تسخیر خواهد کرد یا همه چیز از جمله شاید جانش را از دست بدهد.

کیم یو جونگ کوچک ترین دختر کیم جونگ ایل، رهبر فقید کره شمالی است. او خواهر تنی کیم جونگ اون و کیم جونگ چول است؛ برادری که به نظر می رسد جایگاه مهمی در ساختار سیاسی ندارد.

او متولد 1987 و چهار سال از برادرش کیم جونگ اون جوان تر است. آن ها همزمان در سوئیس زندگی و تحصیل می کردند. مسئولان مدرسه در سوئیس گفته اند که از او به شدت محافظت می شد. گفته می شود که او یک بار به خاطر سرماخوردگی ساده از مدرسه به بیمارستان منتقل شد.

گزارش ها نشان می دهد که بیشتر اعضای خاندان کیم تماس چندانی با او نداشته اند.

از سال 2014، کار اصلی کیم یو جونگ مراقبت از وجهه برادرش بوده و به همین خاطر مسئولیت مهمی در دایره تبلیغات حزب به او محول شده است. ترفیع جایگاه او به عضو علی البدل دایره سیاسی حزب در سال 2017 به نظر می رسید که نوعی تغییر در ارشدیت سیاسی باشد، اما وظیفه اصلی او در حیطه تبلیغات باقی ماند.

گفته می شود که او تمامی برنامه های عمومی برادرش را مدیریت می کند و در عین حال مشاور سیاسی او هم است. بعد از شکست اجلاس هانوی در سال 2019 و عدم توافق با آمریکا، به نظر می رسید که شاید از عضویت دایره سیاسی حزب کنار گذاشته شده باشد و تنها در اوایل سال 2020 بود که مجددا به عضویت این دایره منصوب شد.

او تا پیش از سال 2014 حضور عمومی چندانی نداشت و فقط در سال 2011 در تشییع جنازه پدرش شرکت کرده بود. کیم بعضا در برخی از تصاویر رسانه های حکومتی در کنار برادرش دیده شده است.

هر بار که شرایط کیم جونگ اون ناتعیین می شود نقش او نیز به عنوان جانشین احتمالی برادرش در کانون توجه قرار می گیرد. در سال 2014 نیز وقتی کیم جونگ اون برای مدتی از دید عموم خارج شد، شایعات مشابهی بروز کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 446

به "کیم یو جونگ، قدرتمندترین زن کره شمالی کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیم یو جونگ، قدرتمندترین زن کره شمالی کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید