کشف واکسن کرونا؛ کمپانی مدرنا می گوید واکسن ویروس کرونا را کشف کرده است

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، خبری خوب و امیدوار کننده در مورد کشف واکسن کرونا چند ساعتی است که خبرگزاری های مهم دنیا را به تسخیر خود درآورده است. شاید شیرین ترین و خوش ترین خبری که بعد از چند ماه سخت و طاقت فرسا برای زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم سرتاسر دنیا حالا می تواند امیدبخش باشد. کمپانی مدرنا در ایالات متحده اعلام کرده که واکسن mRNA-1273 در یک آزمایش محدود از 45 نفر داوطلب مشاهده شده که واکسن در بدن تمامی افراد آنتی بادی تولید کرده است. آنتی بادی های تولید شده بر اثر تزریق واکسن حداقل به میزانی بوده است که پیش تر در بدن افراد نجات یافته از کرونا ثبت شده بود و این شرکت تصمیم به تولید انبوه این محصول گرفته است. به گفته محققان این کمپانی بهترین از این نمی شد باشد. این خبر زمانی اهمیت پیدا می کند که بدانیم تنها راه چاره قطعی درمان کرونا کشف یک واکسن موثر است. در مجله خبرنگاران درباره تفاوت واکسن مدرنا با حدود 120 واکسن دیگری که برای پیشگیری در برابر واکسن کرونا در سرتاسر دنیا در مرحله ساخت هستند را از زبان دکتر فانک فهیمی، داروساز بخوانید.

کشف واکسن کرونا؛ کمپانی مدرنا می گوید واکسن ویروس کرونا را کشف کرده است

کشف واکسن ویروس کرونا کمپانی مدرنا و موفقیت آن در آزمایشات انسانی

داستان کشف واکسن ویروس کرونا برای درمان بیماری کرونا از سوی کمپانی مدرنا با جدا کردن ویروس از یک فرد با عفونت کرونا در چین شروع شد. سکانس ویروس شناخته شد و اطلاعات ژنتیکی ویروس در یک دیتابیس عمومی آپلود شد. سپس دانشمندان مودرنا و NIH با همکاری هم سکانس پروتئین کلیدی در سطح ویروس به نام پروتئین اسپایک را شناسایی کردند. به نظر آن ها این پروتئین کاندید مناسب واکسن محسوب می شد.

دستورالعمل ساخت پروتئین اسپایک سپس در ساختار مولکولی به نام mRNA کدگذاری شد. که به همین شکل قابلیت تجویز مستقیم به فرد به عنوان واکسن داشت.

این واکسن همانند سایر واکسن ها تزریق می شود. سپس mRNA توسط سلول های سیستم ایمنی گرفته می شود و به آن ها دستور می دهد تا کپی پروتئین اسپایک را بسازند. درست مثل اینکه سلول با کرونا ویروس آلوده شده است.

سایر سلول های سیستم ایمنی بدن این توانایی را پیدا می کنند که در مورد پروتئین اسپایک یاد بگیرند و راه هایی ایجاد کنند که فرد را در صورت روبرو شدن با ویروس واقعی کرونا محافظت کند. همین موارد باعث شده که واکسن مدرنا نتایج بهتری از واکسن کرونا آکسفورد داشته باشد و نتایج تست آن در انسان امیدوار کننده تر است.

روش ساخت واکسن ویروس کرونا کمپانی کرونا با سایر شرکت ها چه تفاوتی دارد؟

اما روش ساخت واکسن ویروس کرونا توسط کمپانی مدرنا با سایر شرکت های ساخت واکسن کرونا چه تفاوتی دارد که آن را از بقیه متمایز کرده است؟ دلیل تفاوت این واکسن به ادعای محققان کمپانی مدرنا این است که نیاز به خود ویروس برای تهیه واکسن نیست. در عوض از اطلاعات ویروس استفاده شده و این اطلاعات مستقیم برای بیمار فراهم شده است.

در اصل واکسن مدرنا توسط خود فرد تهیه شده است. به این ترتیب به نظر می رسد کمپانی مدرنا و NIH توانسته اند رکورد ساخت واکسن را از آن خود کنند و احتمالا به این ترتیب ترس از جهش های ویروس کرونا و بی اثر کردن واکسن از همیشه کمرنگ تر شده است. خبر حیرت انگیز این است که تولید واکسن مدرنا از مرحله سکانس تا آماده شده آن برای تست انسانی فقط 42 روز زمان برده است.

مراحل ساخت واکسن کرونا کمپانی مدرنا

واکسن کمپانی مدرنا برای درمان ویروس بیماری کرونا در واقع اولین واکسنی است که در انسان تزریق شد و خانم جنیفر هالر به عنوان اولین فرد آن را دریافت کرد. تزریق واکسن در دو دوز 25 و 100 میکروگرم اجرا شده است و نتایج 2 هفته بعد از تزریق دوم در روز 43 بعد از تزریق واکسن اول تجزیه و تحلیل شده است.

در گروه دیگری تک دوز 250 میکروگرم تزریق شده است که نتایج بعد از دو هفته بررسی شده و امروز در روز بیست و نهم هستند.

2 هفته بعد از تزریق واکسن ویروس کرونا کمپانی کرونا تیتر آنتی بادی در خون هر سه گروه بالا رفته است، در گروه 25 میکروگرم تیتر پادتن در سطح افراد بهبود یافته از کرونا و در دوزهای بالاتر حتی سطح آنتی بادی بالاتر هم بوده است.

در 8 نفر سطوح پادتن به صورت دقیق بررسی شده است و بین مقدار دوز و پادتن تولید شده ارتباط مستقیم وجود داشته است.

واکسن به خوبی تحمل شده و عارضه ای نداشته است و تنها عارضه مشاهده شده قرمزی محل تزریق در یک نفر در دوز 250 میکروگرم بوده است.

معادل همین دوزها در موش آزمایشگاهی چک شده که توانسته است جلوی تکثیر ویروس عفونت ریه با ویروس کرونا را بگیرد.

کمپانی مدرنا فاز 2 و 3 واکسن را با هم اجرا خواهد کرد و فاز 3 از سه ماه آینده میلادی شروع شده و در اواسط فاز سه در مورد تولید انبوه تصمیم گیری خواهد کرد.

شرکای دیگر هم برای تولید واکسن کرونا به شرکت مودرنا کمک خواهند کرد. دوز تزریقی واکسن در فاز سوم 50 و 100 خواهد بود. در صورت نتایج مثبت فاز سه این واکسن در سریع ترین زمان به بازار عرضه خواهد شد ولی زمان احتمالی در گزارش ذکر نشده است.

منبع: افق کوروش
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 403

به "کشف واکسن کرونا؛ کمپانی مدرنا می گوید واکسن ویروس کرونا را کشف کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف واکسن کرونا؛ کمپانی مدرنا می گوید واکسن ویروس کرونا را کشف کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید