چرا دولت افغانستان عدد 39 را از پلاک خودروها حذف کرد؟

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، روایتی خرافاتی از فساد اخلاقی شماره 39 باعث گشت که دولت افغانستان تصمیم بگیرد تا این عدد را بصورت کامل از فرایند ثبت پلاک خودروها حذف و این کار را بخشی از مبارزه با فساد عنوان کند.

چرا دولت افغانستان عدد 39 را از پلاک خودروها حذف کرد؟

طی سال های گذشته روایتی خرافاتی از عدد 39 در استان غربی هرات افغانستان شروع شد و کم کم در سراسر این کشور گسترش یافت که آنرا نماد فساد اخلاقی و بی غیرتی عنوان کردند و این موضوع بصورت ویژه در خودروهای دارای پلاک 39 بیشتر مورد توجه نهاده شد.

هرچند افرادی که شماره تلفن همراه وی عدد 39 داشت و یا در منزل زندگی می کرد که شماره آن 39 بود و یا دیگر موارد مشکل ساز شد اما این مشکل زمان بیشتر شد که شماره مسلسل توزیع پلاک در اداره رانندگی رهنمایی افغانستان با عدد 39 شروع می شد، جدی شد.

خودروهای که دارای پلاک 39 بودند افزون بر آنکه سرنشینان آنرا به چشم افراد فاسد می دیدند در قیمت خودروها نیز هنگام خرید و فروش اثر داشت که این خودروها به دلیل داشتن عدد 39 در پلاک خود یک سوم قیمت را از دست می داد.

این شایعه کم کم در اداره رانندگی افغانستان جا افتاد و افرادی که برای خودروها تازه وارد پلاک می دریافتد از دریافت پلاک که دارای عدد 39 بود خودداری می کردند و این شرایط فرصت را برای فساد در اداره رانندگی نیز بوجود آورد.

پس از نفرت مردم از پلاک دارای عدد 39 هر مشتری که برای دریافت پلاک به اداره رانندگی افغانستان مراجعه می کرد و ماموران سودجو در این اداره نیز برای آنها پلاک دارای عدد 39 را پیشنهاد می کرد و می گفت که فرایند توزیع بر همین اعداد رسیده و آنها مجبور هستند از این پلاک ها بگیرند.

اما مشتریان از دریافت این نوع پلاک خودداری نموده و به ماموران پیشنهاد رشوه می کردند که باعث گسترش فساد در این اداره شد و از طرف دیگر آسیب جدی به بودجه دولت نیز وارد کرد.

در سال 1393 صدیق صدیقی سخنگوی وقت وزارت کشور افغانستان در کنفرانس مطبوعاتی در کابل به خبرنگاران گفت که این خرافات باعث شده است که سال جاری یک میلیارد افغانی به بودجه دولت از این راستا خسارت وارد شود.

این شایعات با وجودی که همه مردم باور دارند و در مصاحبه ها تأکید می نمایند که چیزی بی ارزش و خرافاتی است و نباید به آنها توجه کرد اما با گذشت هر روز بیشتر توسعه می یافت.

در آبان ماه سال 1390 دولت افغانستان لویه جرگه مشورتی (مجلس بزرگان) این کشور را برگزار نموده بود که اعضای لویه جرگه در کمیته های چهل گانه تقسیم و روی موضوعات مختلف بحث می کردند.

در همین لویه جرگه نیز افرادی که قرعه آنها به کمیته 39 رسید از شرکت در عضویت این کمیته خودداری کردند و این موضوع باعث شد که کمیته 39 از این جرگه حذف و بجای ان عدد 41 را جایگزین کند.

اکنون دولت افغانستان تصمیم گرفته است که برای جلوگیری از فساد و دریافت رشوه از مراجعین در اداره رهنمایی رانندگی عدد 39 را بطور کامل از چرخه ثبت در پلاک های خودروها حذف و زمینه رشوه و فساد را از بین ببرد.

امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان گفت که از روز شنبه 27 دی ماه هیچ مامور اداره رانندگی حق ندارد به مراجعین برای دریافت پلاک دارای عدد 39 را پیشنهاد و زمینه رشوه دریافت را فراهم سازد.

وی گفته است که این عدد بصورت دایم از ثبت در پلاک خودروها از این اداره حذف می شود.

این اعلام معاون رئیس جمهوری افغانستان در فضای اجتماعی و رسانه ای در داخل و خارج از افغانستان غوغا برپا کرد و صف بندی در فضای اجتماعی افغانستان را بوجود آورد که شماری از وی حمایت کردند و تعداد دیگر نیز این عمل وی را محکوم نموده و آنرا رسمیت بخشیدن به خرافات عنوان کردند.

خلیل مینوی رئیس سابق خبرگزاری آژانس باختر خبرگزاری دولتی افغانستان هم در فیسبوک خود نوشته است که ماجرای عدد 39 به سرخط رسانه های دنیا مبدل شده است.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 821

به "چرا دولت افغانستان عدد 39 را از پلاک خودروها حذف کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دولت افغانستان عدد 39 را از پلاک خودروها حذف کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید