چرا حق تقدم سهام عدالت صفر است؟

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت در خصوص اینکه چرا حق تقدم سهم ها در پرتفوی مشمولان سهام عدالت صفر است، توضیحاتی را ارائه کرد.

چرا حق تقدم سهام عدالت صفر است؟

به گزارش گروه مالی وبلاگ 8 شارژ، حسین فهیمی با بیان اینکه همه حقوقی که سهام دار عادی برای حق تقدم سهام دارد، مشمولان سهام عدالت نیز دارند، اظهار کرد: در خصوص حق تقدم در سهام عدالت باید گفت که در فروش توسط خود سهام دار و فروش توسط شرکت هیچ مسئله ای وجود ندارد اما اگر بخواهند از آن استفاده نمایند، شرایط آن قبل از زمان سررسید اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر به طور کلی می توان سه کار با حق تقدم انجام داد. می توان آن را فروخت یا می توان استفاده کرد یا اینکه هیچ اقدامی انجام نداد تا شرکت تجمیع گردد و بفروشد و پول آن را پرداخت کند.

به گفته فهیمی، درحال حاضر برای مشمولان سهام عدالت فروش توسط مشمول و فروش تجمیع شده توسط شرکت مسئله ای وجود ندارد و شرایط استفاده از حق تقدم اعلام شده در زمان سررسید اعلام خواهد شد؛ به همین دلیل جلوی سهم عدد صفر نوشته شده است.

بر اساس این گزارش، زمانی که یک شرکت افزایش سرمایه می دهد، به نسبت درصد افزایش سرمایه، تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا می نماید. در این شرایط به دلیل اینکه سهامداران یک شرکت خواستار حفظ حقوق و منافع خود در شرکت هستند، این انتظار را دارند که بعد از افزایش سرمایه شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه حفظ نمایند.

به همین دلیل براساس قانون تجارت، این حق برای سهامداران شرکت در نظر گرفته می گردد. بر این اساس، درصورتی که یک شرکت سهام جدیدی برای فروش منتشر کند، سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند. به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می گردد.

یادآور می گردد؛ مشمولان سهام عدالت که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب نموده اند می توانند با مراجعه به درگاه اینترنتی WWW.SAHAMEDALAT.IR پرتفوی سهام خود را مشاهده نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 458

به "چرا حق تقدم سهام عدالت صفر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا حق تقدم سهام عدالت صفر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید